Makaleler

KLASİK BİR ERDOĞAN SENDROMU

sait-balci

ABD, ‘’Büyük Ortadoğu Projesi için komşularınla iyi geçinmeyi bırak’’ dedi. ‘’Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Bakanıyım’’ diyerekten peki, dedi. ABD, ‘’Hedefimizde IŞİD ile mücadele var’’ dedi. Söylene söylene kabul etmek zorunda kaldı. ABD bu sefer ‘’Eğit donat’’ dedi. Anında olur verdi. ‘’Peşmerge ülkeniz toprakları üzerinden Kobani’ye geçecek’ ’dedi. Karşı bile gelemedi. Hatta ‘’Bu fikri biz önermiştik’’ dedi. Bizimki ise Suriye’de uçuşa kapalı hava sahası istedi, ABD kabul etmedi. ‘’Esat’a saldıralım’’ dedi. ABD,’’ Önceliğimiz Esat değil, IŞİD’’ dedi. Yani bugüne kadar ABD ne istemişse aynen yerine getirdi ama kendi isteklerinden bir tanesini bile kabul ettiremedi.

Şimdi de kalkmış ‘’Dünya 5’ten büyük’’ diyor. Dünya’nın 5’ten büyük olduğunu bizde biliyoruz. Mesele Dünya’nın 5 ‘ten büyük olduğunu keşfetmek değil ki. ABD de dâhil olmak üzere diğer 4 ülkeye dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceksen, önce ABD’nin buyruğu altından çıkacaksın. NATO’dan çıkacaksın. Sonra Dünya ülkeleri ile birlikte hareket ederek Birleşmiş Milletler Örgütünün daimi üyesi olan bu 5 ülkeye meydan okuyacaksın. Böyle bir iradeyi ortaya koyarsan 5’’ten büyük olmaya başlarsın. Yoksa ABD’nin kulu kölesi olmakla ABD’ye Dünyanın 5’ten büyük olduğunu anlatamazsın. Anlatmak istesen de kimseye dinletemezsin. Ancak kendi ülkendeki yandaşlara dinletebilirsin.

Peki, Osmanlıca dilinin okutulması ile ilgili söylediklerine ne diyeceksiniz? Osmanlıca öğrenilecek ve öğretilecekmiş. Osmanlıca dili öğrenmek isteyen var da engel olan mı var? Hani geçmiş dönemlerde okullara türbanlı olarak gidemediklerinden dolayı mağdur olmuşlardı ya o yüzden. Laik Cumhuriyet’i ta o zamanlarda ayaklar altına alamamışlardı ya o yüzden. Şimdi de tutturmuş, illaki Osmanlıca dili öğrenilecek diyor. Dünya İngilizce, Almanca, Fransızca dillerini konuşuyor fakat bizimki illaki Osmanlıca dili öğrenilecek diyor. Sanki Dünya Milletleri ile yarından sonra Osmanlıca diliyle konuşacak. Peki, Osmanlıca dilini konuşan var mı? Yok. Dini ibadetler Osmanlıca dili ile mi, yoksa Arapça ile mi yerine getiriliyor? Elbette Arapça dili ile. Peki, çocuklar ne diye Osmanlıca dilini öğrenecekler? Osmanlıca dilini öğrenerek hangi işlerini görecekler? Dini ibadetlerin yerine getirildiği Arapça dili bile tam olarak öğrenilmemişken, ne diye Osmanlıca? Ne var Osmanlıca dilinde? Osmanlıca dili öğrenilince ne olacak? Ülke olarak çağ mı atlayacağız? Süper devlet mi olacağız? Bizi anlamayanlara Osmanlıca ile mi cevap vereceğiz? Bir yerlerde Osmanlıca dili konuşuluyor da eksiklik mi hissediyoruz? Elbette hayır. Zaten mesele Osmanlıca dilinin öğrenilmesi de değil. Asıl mesele, Atatürk’ün Türk Milletine öğrettiği Türkçe dilinden intikam almaktan başka bir şey değil.

İllaki Osmanlıca dilinin öğrenilmesini istiyorsan o zaman seçmeli ders olarak koyarsın olur biter. İsteyen Osmanlıca dilini seçer, dileyen İngilizce dilini. İsteyen Arapça dilini seçer, dileyen Almancayı. Hatta ders programlarına seçmeli kuşdili bile koyabilirsin. Osmanlıca dili seçmeli ders olması halinde tercih edilir mi bilemiyorum. Ancak kuşdili ders programlarına girerse büyük bir talep olacağından hiç endişem yok. Hatta bu dili ben de öğrenmek istiyorum, çünkü evde Maviş var. Eşim bir nebze de olsa ne dediğini anlayabiliyor ama ben hiç anlayamıyorum. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığımızdan kuşdilinin öğrenilmesi ve öğretilmesi konusunda yoğun çaba sarf etmesini istiyorum.

Bu günlükte bu kadar efendim. Yarın tekrar görüşene dek esen kalın. 11.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title