Makaleler

UFUKTA YÜCE DİVAN GÖRÜNÜYOR

sait-balci

Kuru iftiraya kurban giden iktidar partisinin eski dört Bakan’ı geçen hafta içinde Meclis çatısı altında kurulan komisyona ifade vermişlerdi. Bu soruşturmanın selameti açısından iktidar partisi de bu yolsuzluk ile ilgili haberlere yayın yasağı getirmişti. Bu yüzden bu soruşturma ile ilgili gelişmeleri yazmak yasak, ancak yorum yapmak serbest. Ben de bu yüzden yorum yapmakla yetineceğim. Yazımın ilerleyen sürecinde soruşturmanın kıyısından köşesinden biraz dalarsam kusura bakmayın. Bunu da yazıya zenginlik katmak için yaparım. Yoksa başka türlü bir amacım asla olamaz.

Basında çıkan haberlere göre adları yolsuzluğa karışan bu eski Bakanların durumu iktidar partisinin tabanını rahatsız etmiş. Bu yüzden de bu Bakanların bazıları Yüce Divan’a gönderilmeleri planlanıyormuş. Fakat şu an itibariyle kimin Yüce Divan’a gideceği daha henüz kesin netlik kazanmamış. Fakat söylentilere göre partiye sonradan katılan Muammer Güler ile Zafer Çağlayan’ın adları öne çıkıyormuş. Yani piyangonun bu eski Bakanlara vuracağı söyleniyormuş. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında oluşturulan komisyonda bu Bakanlara sorulan sorulara bakıldığı zaman da böyle bir olasılığın güçlü olduğu anlaşılıyor. Yoksa Erdoğan bu Bakanları Yüce Divan’a göndermek istemeseydi, Meclis Komisyonunda bulunan iktidar partisinin üyelerine böylesine zor sorular sordurmazdı. Hatta Erdoğan ne yapar eder bu komisyonun çalışmasını 2015 seçim sonuna bıraktırırdı. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Resmi gazete de yayımlanmasını bile erteleyen Erdoğan bu komisyonun çalışmasını mı ertelemeyecek?

Erdoğan gerek partisinin tabanının, gerekse halkın büyük bir çoğunluğunun bu eski dört Bakanın yolsuzluk yaptığına inandığını biliyor. Zaten geçmişte AKP’ye oy vermiş seçmenlere sorduğunuz zaman ‘’Evet çalıyorlar ama iş de yapıyorlar’’ demiyorlar mı? Bu durumu Erdoğan’ın bilmemesi mümkün mü? İşte Erdoğan bu yüzden 2015 seçimlerine bu şaibe altında girmek istemiyor. Erdoğan 2015 seçimlerinden Anayasayı değiştirecek oy kitlesine ulaşabilmek için halkın gözünde yolsuzluklardan hesap soran Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Kimi inandıracaksa. Dolayısıyla adları yolsuzluğa karışan bu Bakanlardan en azından ikisini Yüce Divan’a göndermeyi planlıyor.

Meclis Araştırma Komisyonuna ifade veren Muammer Güler neden ‘’Beni Yüce Divan’a göndermeyin’’ diyor. Eskiden İçişleri Bakanlığı yapmış koskoca bir Bakan’ın Yüce Divan korkusu olmamış olsaydı komisyon üyelerine yalvarır mıydı? Hem halen daha Erdoğan ile irtibatı devam ediyor olsaydı komisyon üyeleri ile mi muhatap olurdu, yoksa Erdoğan ile mi? Demek ki Muammer Güler’in eskiden olduğu gibi Erdoğan ile muhabbeti kalmamış. Bu yüzden Yüce Divan ile ilgili isteği Erdoğan’ın yerine komisyon üyelerine iletmek zorunda kalmış. Belli ki durumlar eskiden olduğu gibi toz pembe değil. Bu yüzden ufukta şimdiden Yüce Divan’ın göründüğünü söyleyebilirim.

Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.10.12.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title