Makaleler

KAVGA ETMEDİĞİ İNSAN KALMADI

sait-balci
En son Almanya Cumhurbaşkanı Gauck uyardı ama onu da dinlemedi. Çok biliyor ya o yüzden. Bugüne kadar kimler uyarmadı ki. En başta hemen hemen her gün Cumhuriyet Halk Partisi uyarıyor. Ancak tınlamıyor bile. Hatta ‘’Sen kimsin ki’’ diye de çıkışıyor.’’ Bu CHP var ya bu CHP’’ diye söze başladı mı bilin ki, yine demokrasi kahramanlığına soyunmuş demektir. Hâlbuki demokrasiyi öncelikle kendisi içine sindirmesi gerekirken tam tersine satmaya kalkışıyor. Yani tereciye tere satmaya kalkışıyor. Sanki memlekette demokrasi varmış gibi. Sanki basın ve medya özgürmüş gibi. Sanki yargı bağımsız ve tarafsızmış gibi. Sanki internete yasaklama getirmemiş gibi. Sanki düzmece planlarla Türk Ordusunu kendisi dağıtmamış gibi. Sanki bana darbe yapıyorlar dediği paralel yapıyı kendisi alıp büyütmemiş gibi. Daha ne söyleyeyim? Sanki her şeyi kendisinden başka kimse bilmiyormuş gibi nutuk atıyor ya, orada kopuyorum artık.

Başbakan’ın kimlerle iyi diyalog içinde olduğuna dair geriye dönük bir araştırma yaptım. Doğrusunu isterseniz ne uluslararası camiada dostu kalmış, ne de memleket de. Zaten memleket de kavgalı olmadığı ne bir sivil toplum örgütü kaldı ne de kurum. Herkesle kavgalı. TÜSİAD’la kavgalı. TUSKON ile kavgalı. Demokratik sivil toplum örgütleri ile kavgalı. Anayasa Mahkemesi ile kavgalı. Kendi Cumhurbaşkanı ile kavgalı. Eski ortağı Cemaat ile kavgalı. Üniversiteler ile kavgalı. Basın ve medya ile kavgalı. İşçilerle kavgalı. Memurlar ile kavgalı. Daha kötüsü Türk Halkı ile kavgalı. Neredeyse kavgalı olmadığı kurum ve kuruluş kalmamış. Kavgalı olmadığı insan kalmamış. Ancak hakkını yemeyelim, kavgalı olmadığı örgütler de var. Ne demiş Atalarımız’’ Yiğidi öldür, hakkını yeme’’ Ben de aynen öyle yapıyorum. Örneğin PKK ile hiç kavgalı değil. PKK yol da kesse, askerlerimizi de kaçırsa onlarla kavgalı değil. Helikopterlerimize taciz ateşi de açsalar onlar la kavgalı değil. Örneğin Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşmakta olan El Kaide ile hiç kavgalı değil. Mısır’da Mursi ile de kavgalı değildi. Barzani ile kavgalı değil.

Ancak gelin görün ki onların dışında kalan uluslararası camia ile hepten kavgalı. Merkezi Irak Devleti ile kavgalı. İran ile kavgalı. Suriye ile zaten hepten kavgalı. Bulgaristan ve Yunanistan ile yıldızının barışık olduğu söylenemez. Suriye’ye gitmekte olan Rus uçağını indirdiği için Rusya ile kavgalı. Suriye’ye girme konusunda ABD’yi kandıramadığı için Obama ile kavgalı. Almanya Başbakan’ı Merkel ile kavgalı olduğunu bilmeyen yok. Şimdi Alman Cumhurbaşkanı ile de kavgalı oldu. Hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Bunlar muhakkak dış mihrak olmalı. Dolayısıyla Avrupa Birliği ile de kavgalı olmuş durumda. Yakında Suriye’de El Kaide ve İŞİD’e yapmış olduğu yardımlardan dolayı Birleşmiş Milletler ile de kavgalı olacak. Yani neredeyse yakın bir zamanda bütün kapılar yüzüne kapanacak. Ancak o bütün bu olumsuz gelişmeleri aldırmıyor bile. Sanki dünyanın efendisi kendisiymiş gibi sağa sola saldırmaya devam ediyor. Peki, nereye kadar? Bu saltanat daha ne kadar sürer? Başbakan’a Türk Milleti daha ne kadar sabredebilir? İşte onu ben bilmiyorum. Onu sadece Türk Milleti biliyor. 02.05.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title