Makaleler

İŞÇİ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

sait-balci
Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı. Emekçinin ve işçinin bayramı. Ezilenin ve sömürülenin bayramı. Bu bayram hiç kuşkusuz bugün ülkemizde de kutlanacak. İstanbul’da, Ankara’da İzmir’de ve memleketin bir çok ilinde bu bayram coşkuyla kutlanmaya çalışılacak. Ancak bayramın coşkuyla kutlanacağına dair her zaman olduğu gibi yine derin endişeler duyuyorum. Kutlamaların nasıl geçeceğini şimdiden tahmin edebiliyorum. Özellikle İstanbul’da kutlamalarının nasıl geçeceği günler öncesinden belli oldu. Önde işçiler, arkada ise polisler olacak. Devrimci İşçi Sendikaları ( DİSK ) Taksim’e girmek için dört bir koldan harekete geçecek. Her zaman olduğu gibi yine güvenlik güçleri Taksim’e açılan bütün yolları kapatacaklar. Emniyet amirleri işçilere dağılmaları yönünde çağrı yapacaklar. Bu sırada tomalar müdahale için hazır halde bekliyor olacak. Çelik yelekli polislerimiz de copları ile işçilerimizi karşılamaya sabırsızlanıyor olacaklar. İşte bu esnada işçilerin Taksim alanına girme girişimlerine emekçi polislerimizin karşılık vermeye başlamasıyla birlikte 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları başlayacak.

İlerleyen saatlerde polislerin müdahalesi daha da sertleşecek. Tomalar her zaman olduğu gibi yine tazyikli su sıkacaklar. Ortalık ana baba gününe dönecek. Emniyet güçleri İleri demokrasinin örneklerini sergileyecekler. Sert müdahalelerden yaralanan işçiler ambulanslar ile hastanelere kaldırılacak. Tüm bu gelişmeler yaşanırken 1 Mayıs İşçi Bayramı diğer ülkelerde ise coşkuyla kutlanıyor olacak. Televizyon ekranlarından bu kutlamaları gıpta ile seyredeceğiz. Diğer taraftan ise Başbakan yine 1 Mayıs İşçi Bayramına gölge düşürecek açıklamalar yapacak. Bayram kutlamaları için Taksim alanına asla müsaade etmeyeceklerini yineleyecek. Böylelikle bu kargaşa içinde 1 Mayıs İşçi Bayramı da kutlanmış olacak. Eğer kutlamalar öngördüğüm şeklin dışında gelişirse 1 Mayıs ile ilgili bir ilerleme kaydetmişiz demektir. Ancak her zaman olduğu gibi yine kutlama törenlerine müdahale olmuşsa bilin ki Başbakan yine bu durumu paralel devlete mal edecektir. Dış mihraklara mal edecektir. Marjinallere mal edecektir. Cumhuriyet Halk Partisine mal edecektir.

İşçi Bayramı ülkemizde ilk defa 1912 yılında İstanbul’da kutlanmış.1923 yılında ise 1 Mayıs yasal olarak bayram ilan edilmiş.1976 yılında ilk defa Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunca geniş katılımlı olarak kutlanmış.1977 yılı kutlamalarında ise işçilerin üzerine ateş açıldı. Onlarca işçi yaralandı. 34 kişi ise öldü. Bu yüzden 1977 de düzenlenen İşçi Bayramı ‘’Kanlı 1 Mayıs’’ olarak anılır. Umarım bugün düzenlenen İşçi Bayramına kan bulaşmaz. İşçi Bayramı bütün dünyada coşkuyla kutlandığı gibi ülkemizde de coşkuyla kutlanır. Geçmiş kutlamaların bıraktığı derin yaralar yeniden açılmaz. Ülkenin güvenlik güçleri siyasi iktidarın yerine halkın sesine kulak verirler. Böylelikle de bu yıl kutlamaları olaysız bir şekilde sonuçlanır.

Ben şimdiden işçi ve emekçilerimizin bayramlarını bütün içtenliğimle kutluyorum. Umarım işçi ve emekçi kardeşlerimiz de hak ettikleri bayramı gönüllerince kutlarlar.01.05.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title