Makaleler

PKK’NIN İNİNE DE GİREBİLECEK MİSİNİZ?

sait-balci
İmralı ‘’Yine çatışma olabilir’’ dedi. Başbakan ise önemsemedi. Belki de olmasını bekledi. Ve beklenen oldu. PKK Lice’de yapılmakta olan karakolu bastı ve 2 uzman çavuşu kaçırdı. Şimdi de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı aracılığı ile ‘’Karakolun yapımını durdururlarsa askerleri o zaman serbest bırakacaklarını’’ söylemişler. Bu meydan okuma kime yapılıyor? İktidarda biz olmadığımıza göre, elbette Başbakan’a yapılıyor. PKK açıkça Başbakan’a meydan okuyor. Başbakan’dan ise çıt yok. Çünkü o Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. PKK’ya yanıt verecek hali yok. Günlerdir paralel yapı diye bas bas bağırıyordu. Askerlere darbeci diye bağırıyordu. Şimdi ise PKK askerlerimizi kaçırmış ama Başbakan onlara bağıramıyor. Onlara tepki veremiyor. Onların üzerine tomaları gönderemiyor. Taksim’de 1 Mayıs kutlamaları için izin vermem diyor ama askerlerin kaçırılmasına pekâlâ göz yumuyor. Çünkü gücü ancak onlara yetmiyor. Gücü teröristlere yetmiyor. Gücü ancak aydınlara, gazetecilere, yazarlara, akademisyenlere yetiyor. Gücü Taksim’de 1 Mayıs işçi Bayramını kutlayacak işçilere yetiyor.

Muktedir sürekli sağa sola çatıyor. Nereye gitse oradan savaş tohumları ekiyor. Toplumun hemen hemen tüm kesimleri Başbakan’dan nasibini alıyor. Geçenlerde Anayasa Mahkemesinin kuruluş döneminde Haşim Kılıç, bir hukuk dersi verdi ama iktidar kanadından üzerlerine alınan olmadı, ancak anında Haşim Kılıç’ı eleştiri bombardımanına tuttular. Meclis Başkanı, Adalet Bakanı, Başbakan Yardımcısı tekmili birden Haşim Kılıç’a savaş açtılar. Hukuk dersi verene böyle karşılık veriyorlar. Bize darbe yapıyorlar diye başlıyorlar sızlanmaya. Öte yandan ise PKK, göstere göstere Türk Ordusuna darbenin alasını yapıyor ama bizimkilerden çıt yok. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a gösterdikleri tepkinin binde birini PKK’ya göstermiyorlar. Çünkü PKK’dan korkuyorlar. Ondan çekiniyorlar. Demek ki Türk Ordusunun vatansever subayları darbe yapmış olsaydılar elleri önlerinde el pençe duracaklarmış. Yani bunların gücü darbe yapanlara yetmiyor.12 Eylül Askeri Darbesinin yapan Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya’yı yargılayabildiler mi? hayır. Ya kimi yargıladılar? Türk Ordusundan irticacı askerleri ayıklayan komutanlarını yargıladılar. Ülkeyi savaşa sürüklemek istemeyen komutanları yargıladılar. Bir Atasözümüz vardır bilirsiniz. ‘’Millet gider Mersin’e, bunlar gider tersine’’ İşte o hesap.

Başbakan’ın kaçırılan askerleri kurtaracak gücü olmasa gerek ki, Diyarbakır Belediye Başkanlığına yeni seçilen Gültan Kışanak devreye girmiş. Seçim meydanlarında ülkenin her bir tarafında seçim mitingleri düzenlediğini söyleyen Başbakan şimdi kaçırılan askerleri kurtaracak gücü bulamıyor. Her bir tarafta seçim mitingi yapabiliyor ama teröristlerin olduğu yerde yapamıyor. Bu nasıl bir iştir? Madem ülkenin dört bir yanında seçim mitingi düzenleyebiliyorsunuz o halde teröristlerin kaldığı yerlerde de mitingler düzenleyin de görelim. Teröristlere kök söktürün de görelim. Oralarda da devletin varlığını hissettirin de görelim. Teröristlerin elinden askerleri alın da görelim.

Demek ki Başbakan’ın efeliği teröristlere sökmüyormuş ki, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanını devreye sokmuşlar. Ondan medet umuyorlar. Bir taraftan ‘’Analar ağlamasın’’ duygu sömürüsü yapıyorlar ancak öbür taraftan PKK devlete meydan okuyor ama hiç oralı değiller. Paralel yapı diye adlandırdıkları Cemaat ’in inlerine gireceğiz diyorlar ama teröristlerin inlerine girmeyi beceremiyorlar. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesinin 52.Kurulş yıldönümünü dağda kutlamış olsaydı, emin olun Başbakan’ın gıkı çıkmazdı. Eline silah almadan demokrasi içinde eleştiri yapanı doğduğuna bin pişman ediyorlar ama öte yandan eli silahlı teröristlerden korkuyorlar. Onlarla mücadele edeceklerine müzakere ediyorlar. Buyurun bakalım şimdi ne yapacaksınız? Hani teröristler ülkemizi terk etmişlerdi. Hani silahlarını bırakarak gitmişlerdi. Eğer PKK, ülkemiz topraklarını terk etmişlerse ki Başbakanımız öyle demişti o halde bunlar kim? Şimdi devlete meydan okuyanlar kimler? Eğer kaçırılan askerler ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ilgilenecekse Başbakan ne işe yarıyor? Yoksa Başbakan bu ülke de bostan korkuluğu mudur? 30.04.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title