Makaleler

BUGÜN AKLANACAKLAR

sait-balci
Değerli okurlar, bugün Mecliste çok önemli bir toplantı var. Hani şu meşhur 17 Aralık Operasyonu vardı ya, işte onun toplantısı. Yani Gülen Cemaati ile İktidar partisinin kılıçları çektiği operasyonun toplantısı. Gülen Cemaati tarafından Başbakan’a yönelik yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun toplantısı. Operasyon sonucunda Gülen Cemaatinin ‘’Paralel Devlet’’ olarak ilan edildiği operasyonun toplantısından bahsediyorum. Operasyonun ardından yüzlerce polis görev değişikliği yaşamıştı. Soruşturma dosyası da operasyonu düzenleyen savcıların elinden alınmıştı. Tıpkı Deniz Feneri davasında soruşturmayı yürüten savcıların elinden dosyaları aldıkları gibi, bu soruşturmayı yürüten savcıların elinden de dosyayı almışlardı. Kendilerine yönelik bir operasyon olduğu zaman savcıların elinden dosyaları alırlar. Ancak muhalif olanlara yönelik bir soruşturma olduğu zaman bağımsız yargıya müdahale etmek doğru olmaz derler.

Yerel seçimler arifesinde bu operasyondan dolayı suçlanan Bakan ve Bakan çocuklarının dinlemeye takılan telefon görüşmeleri sosyal medyaya servis edilmişti. Böylelikle ülkemizi on iki yıldır aralıksız olarak yönetmekte olan AKP iktidarının kirli çamaşırlarını öğrenmiş olduk. Bu yüzden dinleme kayıtlarının medyaya servis edilmesi fena olmadı. Yoksa iktidar partisinin kirli çamaşırları öğrenebilir miydik? Başbakan da bu telefon görüşmelerine montaj dedi ama inkâr edemedi. Görevden alınan Bakanlar da bu görüşmeleri yalanlayamadılar. Sadece hep bir ağızdan montaj demekle yetindiler.

İşte bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonunun toplantısı yapılacak. Ancak bugün Meclisin gündemine gelecek olan dosya ilk hazırlanan dosya değil. Yani soruşturmayı başlatan savcıların dosyası değil. Bugün Mecliste görüşülecek olan dosya ise bu operasyonda Başbakan ile Bakanlara yönelik atfedilen suçların hafifletilmiş hatta ve hatta suç unsuru olmaktan çıkartılmış şekli olacak. Hatırlarsanız yerel seçimler arifesinde de Meclis muhalefet partileri tarafından bu operasyon için olağanüstü toplantıya çağrılmıştı. O gün de iktidar partisinin vekilleri tarafından soruşturma dosyasının içeriğinin okunması ret edilmişti. Soruşturma dosyasının görüşülmesi için komisyon kurulması da gündeme gelmiş ancak o da ret edilmişti. İşte şimdi bugün 17 Aralık günü iktidar partisinin Bakanlarına yönelik yapılan ‘’Yolsuzluk ve Rüşvet’’ operasyonunun soruşturması görüşülecek. Peki, bu soruşturma hangi şartlarda görüşülecek? Tabi ki iktidar partisinin Meclis çoğunluğunu elinde bulundurduğu bir ortamda görüşülecek.

Bugün Mecliste görüşülecek olan bu soruşturma dosyasının asıl amacından nasıl saptırılacağına tarih önünde şahitlik yapacağız. Sanıyorum Meclis TV’de bu oturumu yayınlamayacak. Çünkü normal şartlarda Meclis Salı, Çarşamba ve Cuma günleri toplanıyor. Dolayısıyla da Meclis TV’de o günlerde yayın yapıyor. İktidar partisi de bu durumu gayet iyi biliyor. O halde ne yapmak lazım? Tabi ki soruşturma toplantısını Meclis TV’nin yayın yapmadığı gün yapmak lazım. Peki neden? Bunu bilmeyecek ne var? Elbette şimdi görevden alınmış dört Bakan’ın yolsuzluklarını halk bilmesin diye tabi. Başka neden olacak. Hele hele Ağustos ayında yapılacak olan bir Cumhurbaşkanlığı seçimi varken İktidar partisinin Bakanlarının adı karıştığı ‘’Yolsuzluk ve Rüşvet ‘’soruşturmasının görüşüldüğü oturumu halkın bilmesini isterler mi? Elbette istemezler. Düzenlenen soruşturma dosyasını değiştirmek için bugünlere kadar Meclisin gündemine bile getirmediler. Bugüne kadar Savcı Meclise gönderdi, ancak Adalet Bakanı geri gönderdi. Yani soruşturma dosyasını arada top gibi oynadılar. Soruşturma Dosyası ancak şimdi Meclisin gündemine gelebildi. Buna da şükür diyelim. Hiç gelmese ne yapacaksınız?

Şimdi buradan açıkça ifade edeyim ki; bugün görüşülecek olan bu soruşturma dosyasından hiç kimse bişey beklemesin. Çünkü görevden alınan dört Bakan üzerine atfedilen suçlar çoktan değiştirildi. Meclis bugün sadece göstermelikten ibaret toplanacak. Muhalefet partileri her ne kadar bu dört Bakanın yüce divanda yargılanmaları yönünde görüş bildirseler de İktidar partisi çoğunluk oyları ile ret edecek. Belki de soruşturma dosyasının komisyonlarda görüşülmesi benimsenecek ama sonuç itibariyle bu dört Bakan asla ‘’Yüce Divana’’ gönderilmeyecek. 05.05.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title