Makaleler

İTTİFAK CHP’Yİ İKTİDAR YAPMAZ

sait-balci

Bugünlerde ortalıkta bir ittifak söylentileri dolaşmaya başladı. Şimdiden böyle bir ittifak olur mu olmaz mı bilinmez ama böyle bir ittifakın Cumhuriyet Halk Partisine katacağı bir artısının olacağını pek sanmıyorum. Bu ittifak ile ilgili ilk öneriyi HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet Halk Partisinin olağanüstü kurultayı öncesi yapmıştı. Şimdi de benzer öneriyi Cumhuriyet Halk Partisinden Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat yaptı. İleriki günlerde bu konu ile ilgili daha kapsamlı görüşmeler yapılacağını tahmin ediyorum. Ancak parti örgütlerinin görüşleri alınmadan yapılacak olan ittifakın hiç bir şey ifade etmeyeceğini şimdiden söyleyeyim. Gerek HDP tabanı, gerekse CHP tabanı böylesine bir oldubitti karşısında sessiz kalacaklarını hiç sanmıyorum. Her iki partinin ileri gelenlerinin bir araya gelmesiyle ne iktidara gelinir, ne de iktidara aday olunur. Tabi ki bu durum şimdiden belli olmaz. Olası böyle bir ittifakın sonuçları gelecek yıl yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinden sonra belli olur. O zaman da iş işten geçmiş olur. Olası böyle bir ittifak sonucu, Cumhuriyet Halk Partisi kontenjanından milletvekili seçilen HDP’liler istifa edip partilerine dönerler. Sonrasında olan yine Cumhuriyet Halk Partisine olur.

Her şeyden evvel Cumhuriyet Halk Partisi eğer iktidar olmak istiyorsa bunun yolu, ne Cemaat ile yapılan işbirliğinden, ne de HDP ile yapılacak ittifaktan geçer. İktidar olmanın yolu öncelikle son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeyen seçmenleri anlamaktan geçer. Gezi Parkı eylemlerinin ruhunu okumaktan geçer. Varoşlara inmekten geçer. Milletvekili adaylarını örgütlerin belirlemesinden geçer. Milletvekili adaylarının bir an evvel sahaya çıkmalarından geçer. Halkla bütünleşmekten geçer. Cumhuriyet Halk Partisinin kendi öz ruhuna dönmesinden geçer. Seçmen kitlesi ile sandık bazında yapılacak olan çalışmadan geçer. Ve belki de en önemlisi sandıklara sahip çıkmaktan geçer. Siz sandıklara sahip çıkmadıktan sonra bütün seçim süreci boyunca çalışmış olmanızın da hiçbir şeye faydası olmaz. Sandıklara sahip çıkmadığınız sürece sahada bir oy, bir oydur diye çalışmanın da hiçbir mantığı kalmaz. Çünkü siz bir oy peşinde koşarken, sandıklardan yüzlerce oy, birleştirme tutakları ile blok halinde iktidar partisine aktarılıyor. Örnek mi istiyorsunuz? İşte geçenlerde CHP Kâğıthane İlçe Başkanı Zeynel Öztürk’ün başvurusu üzerine 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin ardından İlçe Seçim Kurulu’nca 36 sandıkta yapılan incelemede yaklaşık 3500 oyun CHP’den AKP’ye aktarıldığı tespit edilmiş. Ülke genelinde buna benzer başka oyların da yine AKP’ye aktarıldığını düşünün. Böyle bir tablo karşısında Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar olma şansının olup olmadığına varın siz karar verin. Demem o ki, Cumhuriyet Halk Partisinin ittifak arayışlarından önce atması gereken daha birçok adım var. Siz öyle Cemaatle işbirliği yaparak, HDP ile ittifak yaparak seçim kazanamazsınız. Öncelikle özünüze döneceksiniz, özünüze.

Matematikte 2 ile 2’yi topladığınız zaman 4 sayısına ulaşırsınız. Ancak siyasette birbirleri ile uyum sağlamayan 2’leri topladığınız zaman 4 sayısına ulaşamazsınız. Çünkü günümüzde artık siyaset oldukça kutuplaştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmayan seçmenlerin neden sandıklara gitmediğini sanıyorsunuz? Eğer siz seçmen kitlenizin önüne ben ettim oldu mantığı içinde farklı kulvarlarda gezen bir insanı alıp koyarsanız, onların sandıklara gitmeyeceğini de hesaplamalısınız. Şu anda sandıklara gitmeyen seçmenleri suçlamak seçimleri geri getirir mi? Peki siz laik Cumhuriyetten yana olan ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan bir aday ortaya çıkarmamış iseniz burada suçlu sandığa gitmeyen seçmen midir, yoksa siz mi? Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesi, sandığa gitmeyen seçmen kitlesinin hanesine mi, yoksa sizin hanenize mi eksi yazılır? Gelecek yıl yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde ittifak arayışları içine girmeden evvel bu sorular yanıtlanmalıdır. Yoksa Cemaatle işbirliği, HDP ile de ittifak yapmak sorunu çözmez.

HDP ile olası böyle bir ittifakın seçim kazandırmayacağı aşikârda, olası böyle bir ittifak kime yarayacağını biliyor musunuz? Aslında tahmin etmek hiç de zor değil. HDP ile yapılacak olan bir ittifak MHP’nin işine yarar. Neden mi? Açıklayayım. Öncelikle böyle bir ittifaktan dolayı yine sandıklara gitmeyen seçmen kitlesi olacağını peşinen söyleyeyim. Çünkü günümüz koşullarında ülkenin batı seçmeni ile doğu seçmeni aynı seçenek içine girmezler. Bu durum HDP seçmeni içinde geçerlidir, CHP seçmeni içinde geçerlidir. Çünkü HDP seçmeni CHP’den çok AKP’ye yakındır. CHP seçmeni ise ne HDP’ye yakındır, ne de AKP’ye. Hal böyle olunca HDP seçmeni AKP’ye yönelir, CHP seçmeni de ya kerhen oy kullanır, ya da yine sandığa gitmez. Böyle bir tablo karşısında kararsız seçmenler de MHP’ye yönelir. AKP’ye oy veren liberal seçmenlerin dışında kalan Atatürkçü ve ülkenin bölünmez bütünlüğünden yana olan sağ seçmenlerde MHP’ye yönelir. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi olası bir ittifak sonucunda yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinin ardından olağanüstü Kurultaya gider. Bu durumu tahmin etmek içinde müneccim olmaya da gerek yok.
Yarın tekrar görüşmek üzere şimdilik şen ve esen kalın.25.09.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title