Makaleler

ABD’NİN IŞİD İLE İMTİHANI

sait-balci

ABD Irak’tan sonra şimdi de Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurmaya başladı. Ancak IŞİD hedeflerinin havadan vurulmasına rağmen henüz terörist gruplar bölgeden püskürtülebilmiş değil. Zaten kara operasyonu olmadan IŞİD’e karşı zafer kazanmak da mümkün değil. Kafa kesen, toplu katliam yapan bu insan azmanı katillere öyle bir ders verilmeli ki, analarından doğduklarına bin pişman olmalılar. Bir daha masum insanlara katliam yapamamalılar. Bir daha vahşice kafa kesememeliler. Ancak bunun için IŞİD ile topyekûn mücadele edilmeli. Bu tehdit ortadan kalkana kadar da mücadeleden vazgeçilmemeli.

Peki, ABD’nin insansız hava uçaklarından atılan bombalar ile IŞİD çökertilebilir mi? Bana soracak olursanız, hayır derim. Çünkü kara operasyonu olmadan bu insan azmanı teröristlere karşı zafer kazanmak mümkün değil. Suriye’de daha etkili olabilmek için Esad’ın da desteğine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çünkü bölgeyi Esad’dan başka hiç kimse iyi bilmiyor. Eğer batılı müttefik ülkeler biliyor olsaydılar bugün Esad iktidarda olmazdı. Özgür Suriye Ordusu ve El Kaide’ye bağlı El Nusra Cephesi iyi biliyor olsaydı yine şu an Esad iktidarını koruyor olmazdı. Demek ki Suriye’yi en iyi Esad biliyor. Bu konuda Esad ile yapılabilecek bir işbirliği IŞİD’in sonu olur. Ancak koalisyon güçleri Esad ile olacak bir birlikteliğe şu an için hazır değiller. Halen daha Esad’ı düşman olarak görüyorlar. Erdoğan’ın Esad’ı düşman olarak görmesi normal ama batılı güçler IŞİD’i yok etmek istiyorlarsa mutlaka Esad ile işbirliğine gitmeliler. Çünkü siz bölgede iki düşmana karşı mücadele ederseniz başarılı olmazsınız. Bu durumda ya Esad ile işbirliğine gidip IŞİD’i yok edeceksiniz ya da hem IŞİD’e, hem de Esad’a karşı mücadele ederek sonu gelmeyecek bir maceraya atılacaksınız.

Peki, IŞİD hedeflerine atılan bombalardan sonra kara harekâtını kim yapacak? ABD’ mi? Mümkün değil. Obama zaten öteden beri ABD askerlerini Suriye ile Irak bataklığına sürüklemeyeceğini ilan etmişti. Peki, batılı müttefikler olası kara operasyonuna katılırlar mı? Şu an için bu seçenek te pek mümkün görünmüyor. O halde IŞİD ile kimler çarpışacak? Şu an için IŞİD’e karşı El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra cephesi ile Özgür Suriye Ordusu mücadele edecek görünüyor. Bu seçeneğin içine bir de bizim ülkemizi katmamız gerekiyor tabi ki. Erdoğan ABD’den yaptığı açıklamada, her türlü operasyona hazır olduklarını söylemişti. Bu konuda da Genel Kurmay Başkanlığı’na sınır bölgelerinde hazır olmaları yönünde talimat vermiş. Kara Kuvvetleri Komutanı da bunun üzerine sınır bölgesinde incelemelerde bulundu. Şimdi tam sırası gelmişken burada Türk Ordusunun Komutanı Necdet Özel’e bir eleştiri getireceğim. Çünkü Necdet Özel, ABD Savunma Bakanı Hagel ile Dışişleri Bakanı Kerry’e kırmızıçizgileri olduğunu söylemişti. Necdet Özel kırmızıçizgiden bahsedince Doğu Perinçek dâhil birçok siyasetçi Necdet Özel hakkında yanılgıya düşmüştü. Yani bu siyasetçiler Türk Ordusunun kırmızıçizgilerini artık hatırladığını zannettiler. Oysaki Necdet Özel, Hagel ile Kerry’ye karşı, Erdoğan istediği için kırmızıçizgilerden bahsetmişti. Necdet Özel’in kırmızıçizgi duyarlılığı Erdoğan’ın, hazır olun talimatı ile şimdi belli oldu. Eğer Necdet Özel’in gerçekten bir kırmızıçizgi duyarlılığı olmuş olsaydı, şimdi Erdoğan’a da aynı duyarlılıklarını hissettirirdi. Haksız mıyım?

ABD’nin IŞİD’e karşı yapmakta olduğu operasyona tekrar geri döneyim. Bu konuda ABD bizden destek alır mı diye soracak olursanız bal gibi alır derim. Ancak bunun için zamana ihtiyaç var. Hele bir Özgür Suriye Ordusu ile El Nusra Cephesinin ne yapıp yapamayacağı ortaya çıksın. ABD sonrasında Türk Ordusu seçeneğini de elbette değerlendirecektir. Ancak ABD’nin şimdilik kara harekâtından evvel özellikle sınırlar konusunda ciddi talepleri var. Çünkü ABD, yapılmakta olan hava operasyonlarında IŞİD militanlarının ülkemize kaçmalarını önlemek istiyor. Bu konuda da Erdoğan’a talimat verilmiş durumda. Eğer ABD IŞİD’e karşı kesin bir zafer kazanmak istiyorsa ve kara operasyonu yapmak istiyorsa Esad ile işbirliğine girmesinin yanında İran ile de işbirliği yapmalıdır. Çünkü ABD bugüne kadar Esad’ı devirememişse bunun bir nedeni de İran’dır. Hizbullah militanlarının koalisyon güçlerine karşı Esad’ın yanında yer aldığı unutulmamalıdır. Yok, eğer yapılması planlanan kara operasyonunu El Nusra Cephesi militanları ile Özgür Suriye militanları yapacaksa bu kara operasyonu başarıya ulaşamaz. Esad’ı deviremeyen El Nusra ile Özgür Suriye Ordusu, IŞİD’i hiç deviremez.
Pazartesi günü tekrar görüşmek üzere hoşça kalın. 26.09.20414

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title