Makaleler

İSRAİL’E DUR DİYEBİLECEK BİR İSLAM ÜLKESİ VAR MI?

sait-balci
Değerli okurlar, Gazze üç gündür İsrail savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Dün itibariyle yaşanmakta olan bu vahşete henüz dur diyen bir irade ortaya çıkmamıştı. Bugün bir gelişme yaşanır mı bilemem. Birleşmiş Milletler Örgütü konuya müdahil olur mu bilemem. NATO, yaşanmakta olan insanlık trajedisine dur diyebilir mi bilemem. Bir zamanlar Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanı olarak caka satan Başbakan bir girişimde bulunabilir mi bilemem. Gazze ziyareti için ‘’ABD’den izin alacak değilim’ ’deyip te halen Gazze’ye gidemeyen Başbakan bu sefer bir yolunu bulup ta gidebilir mi bilemem. Bildiğim tek konu ise şu an Gazze’de bir katliam yaşanmakta ve bütün dünya ulusları ile birlikte ülkemiz de dâhil bu katliamı seyretmekteyiz

Şu an Irak’ta ve Suriye’de terör estiren IŞİD, El Kaide ve El Nusra cephesi militanlarının yapmış oldukları insanlık dışı katliamları nasıl kınamışsam şimdi de aynı sebepler den dolayı İsrail’i kınıyorum. İsrail’in yapmakta olduğu katliamlara sessiz kalan milletleri kınıyorum. İsrail ile silah anlaşması yapan iktidarları kınıyorum. İsrail ile petrol anlaşması yapan yönetimleri kınıyorum. İsrail’in Gazze’ye bomba yağdırmasına rağmen İsrail jetlerine yakıt vermeye devam eden AKP iktidarını kınıyorum. Demek ki Gazze’ye gitmek böyle bir şey imiş. ‘’Van minut’’ demek böyle bir şey imiş. İsrail’e karşı caka satarken Filistin halkına sahip çıkmak böyle bir şeymiş. Başbakan’a şimdi buradan hodri meydan diyorum. Filistin halkının yanındaysanız çıkın meydana ve İsrail’i yapmakta olduğu bu insanlık dışı katliamlardan dolayı kınayın! Sözüm ona İsrail bu katliamları durdurmazsa ambargo uygulayacağınızı açıklayın. Silah anlaşmalarını iptal edeceğinizi açıklayın. Yapabilir misiniz?
Yapamazsınız elbet. Ülkenin çıkarları yerine küresel güçlerin çıkarlarından yana olmuşsanız işte böyle cup diye oturursunuz. Bölge ülkeleri ile yapmanız gereken komşuculuğu yerine ABD ile yaparsanız işte böyle onların kuklası olan İsrail’e bile söz geçiremezsiniz. Bütün dünyanın gözü önünde de Filistin halkını da İsrail’e dövdürürsünüz.

İsrail’in Filistin’de yapmakta olduğu katliama Arap Ülkeleri müdahale edebilir mi? Elbette hayır. Çünkü Arap ülkeleri de dâhil genel anlamda birçok Müslüman ülkeler bugün ABD ve ununla birlikte hareket eden küresel güçlerin esiri olmuşlardır. Bugüne kadar yaşamakta oldukları coğrafyada Müslüman halklarının çıkarlarını düşüneceklerine küresel güçlerin çıkarlarını düşünmüşlerdir. Onların plan ve projelerine alet olmuşlardır. Küresel güçlerin projeleri uğruna kendi ayaklarına kurşun sıkmayı marifet saymışlardır. Siz hiç Avrupalı devletlerde ellerine silah alıp kendi halklarına kurşun sıkan insan gördünüz mü? Göremezsiniz tabi. Çünkü onlar kendi haklarına kurşun sıkacak kadar aptal insanlar değildirler. Bugün nerede kendi ayağına kurşun sıkan halk varsa hemen hemen hepsi İslam âlemi ülkeleridir. Sözüm ona bu insanalar ya kendi halklarına kurşun sıkarlar ya da yine küresel güçlerin direktifi ile diğer mezheplere ait halklara kurşun sıkarlar. Bugün yaşadığımız coğrafya üzerinde insanlık dışı bir katliam yaşanıyorsa bu durumdan kafası çalışmayan İslam Ülkelerinin iktidarları sorumludur. Bugün Irak’ta, Suriye’de insanlık dışı katliamları kendilerini Müslüman zanneden terörist örgütler yapmaktadır. Bugün İsrail Filistin’e bomba yağdırıyorsa bunun sorumlusu da yine küresel güçlerin boyunduruğu altına giren İslam Ülkelerinin iktidarlarıdır.11.07.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title