BugünMakaleler

HALK NEYİ KUTLUYOR?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Başlamadan evvel size bir soru sorayım. Her akşam meydanlara çıkan halk neyi kutluyor? Demokrasiyi mi? Fethullah Gülen Terör Örgütünün yapmış olduğu darbe girişiminin bastırılmasını mı? Sahi bu halk neyi kutluyor? Darbe girişiminin bastırılması kutlanıyor olamaz çünkü darbe girişimi 16 Temmuz günü sabah ışıkları ile beraber bastırılmıştı. Hadi diyelim birkaç gün daha darbe girişiminin bastırılması kutlandı. Peki, halen daha ne kutlanıyor? Darbe girişiminin bastırılmasının üzerinden 15 gün geçti kardeşim. Halk şu an neyi kutladığını biliyor mu? Hiç sanmıyorum.

Şimdi sırası gelmişken burada bir tespit yapayım. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlanmasına izin vermeyenler şimdi demokrasi için meydanlara çıkıyor olamazlar. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamasını yasaklayanlar şu an ülkenin bağımsızlığından ve bütünlüğünden yana taraf olamazlar. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının kutlamalarına kısıtlama getirenler laik Türkiye Cumhuriyetini koruyup kolluyor olamazlar.10 Kasım da Atasını anmamak için türlü çeşitli bahanelerle ortadan kaybolanlar laik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkıyor olamazlar.

Peki, şu an meydanlara çıkan halk neyi kutluyor kardeşim? Daha düne kadar halkın protesto ve gösteri yürüyüş hakkına yasaklama getirenler şimdi halkı neden meydanlara çağırıyorlar? Gezi Parkı eylemlerine katılanlara çapulcu olarak niteleyenler şimdi halkı neden meydanlara çağırıyorlar? Yine sırf Gezi Parkı eylemlerini baltalamak için ‘’Benim başörtülü bacımın üstüne affedersiniz işediler ‘’ diyenler şu an demokrasiyi savunuyor olamazlar. Gezi Parkı eylemlerinde uygulanan polis şiddeti yüzünden camilere sığınmak zorunda kalan eylemcilere ‘’Camiye ayakkabıları ile girdiler. Camide bira içtiler’’ diyenler şimdi okuttukları sela ile milli irade olamazlar. Halkı şimdi meydanlara çağıranlar öncelikle geçmişleri ile yüzleşmek zorundadırlar. Yoksa daha düne kadar halkın toplu gösteri yürüyüşü ve protesto haklarını tanımayanlar şimdi durduk yerde demokrasi aşığı olamazlar.

Tekrar başa döneyim. Peki, kardeşim her akşam meydanlara çıkan halk şimdi neyi kutluyor? Meydanlara çıkan halk Fethullah Gülen Terör Örgütünün darbe girişiminin bastırılmasını kutladı. Bu örgüte yapılan baskınları kutladı. Şimdi ise meydanlara çıkan halk olağanüstü hal durumunu kutluyor. YARSAV’ın kapatılmasını kutluyor. Sahil Güvenlik Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının İçişlerine bağlanmasını kutluyor. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinin Milli Savunma Bakanlığına bağlanmasını kutluyor. Askeri okulların kapatılmasını kutluyor. Peki, yarından sonra ne kutlanacak? Taksim alanına Topçu Kışlasının yapılması kutlanacak. Başkanlık Sistemine doğru giden süreç kutlanacak. Eğer iktidar partisi ilan etmiş olduğu Olağanüstü Hal yasasından yararlanarak KHK ile hayata geçirdiği kanunlar bir meziyet ise meydanlara hep beraber çıkalım kardeşim. Yok, eğer iktidar partisi ülkeyi her geçen gün biraz daha polis devletine doğru sürüklüyorsa bu durumun da kutlanacak bir yanı yok kardeşim.03.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title