BugünMakaleler

DERE GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ Mİ?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Başbakan Binali Yıldırım evvelki gün CNN TÜRK ekranlarında Hande Fırat’ın konuğuydu. Bu söyleşide en çok dikkatimi çeken konu, Başbakan’ın MİT müsteşarına sorduğu soruydu. Başbakan MİT’e ‘’neden haber vermediniz’’ diye sormuş. Fakat MİT cevap verememiş. Burada MİT’in kim olduğu ise belli değil? Başbakan MİT müsteşarı Hakan Fidan’dan mı bahsediyor yoksa herhangi bir MİT görevlisinden mi? Orası pek belli olmuyor. Normal koşullarda Başbakan’ın görüştüğü kişi büyük bir ihtimalle Hakan Fidan olmalı. Yoksa normal koşullarda herhangi bir MİT görevlisi Başbakan’ın muhatabı olamaz. Başbakan’nın Hakan Fidan’ın ismini neden anmadığı da yanıtlanması gereken bir soru.

15 Temmuz Cuma akşamı Fethullah Gülen Terör Örgütü hükümete bir darbe girişiminde bulunacak ama MİT bu bilgiyi size vermeyecek? Normal şartlarda böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Bugüne kadar koruyup kolladığınız Hakan Fidan sizden bilgi saklayamaz. Şimdi bu terör örgütü Hakan Fidan’ın ifadesini almak için harekete geçtiği zaman siz ‘’gitme’’ diyerek ona sahip çıkacaksınız fakat sonrasında Hakan Fidan yapılan darbe girişimini size haber vermeyecek öyle mi? Bu biraz sıkar be kardeşim. Yine bu Hakan Fidan’ı Fethullah Gülen Terör örgütünden korumak için özel yasa çıkaracaksınız ama Hakan Fidan yapılan darbe girişiminden sizi haberdar etmeyecek öyle mi? Mümkün değil. Açılım süreci için Hakan Fidan’ı PKK Terör Örgütü ile görüştürmek için Oslo’ya göndereceksiniz ama bu Hakan Fidan darbe girişiminden sizi haberdar etmeyecek öyle mi? Yemezler kardeşim, yemezler. Yine bu Hakan Fidan’ı Açılım Politikaları gereği Abdullah Öcalan ile görüştürmeye göndereceksiniz ama bu Hakan Fidan darbe girişiminden sizi haberdar etmeyecek öyle mi? Bu ihtimaller biraz zor be kardeşim.

Eğer Hakan Fidan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ı darbe girişiminden haberdar etmemişse bunun iki sebebi olabilir. Bunlardan birincisi Hakan Fidan’ın Amerikancı olduğudur. Amerikancı olan bir insan bu darbe girişimini destekler. Bu yüzden de istihbarat alıp vermez. Darbe girişiminin başarılı olması için de elinden geleni yapar. Bu seçenek zor bir ihtimal gibi görünse de yine de gözden kaçırılmaması gerekir. Çünkü ABD bugüne kadar Açılım politikalarının devam etmesini istiyordu. Halen daha devam etmesini istiyor. Hakan Fidan da hiç itiraz etmeden Oslo ve İmralı görüşmelerini düne kadar sürdürmüştü.

İkinci bir olasılık ise Hakan Fidan’ın darbe girişiminin başlangıcından sonuna kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ı bilgilendirdiğidir. Hal böyle olunca burada danışıklı bir dövüş söz konusudur. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe girişiminden haberdar olmasına rağmen haberdar değilmiş gibi yapmıştır. Darbe girişimini kontrol altına almasına rağmen darbe girişiminden mağdur olmak istemiştir. Bu yüzden gelen istihbarat bilgilerini almamış pozisyonuna yatmıştır. Ne de olsa ballı börekli bir darbe girişimini bastırdığınız zaman demokrasi kahramanı olurdunuz. Yıllardır sahte darbe mağduru durumundan şimdi gerçek bir darbe mağduru olurdunuz. Bu mağduriyet ile de bir on dört yıl daha iktidarda kalabilirdiniz. Bu arada darbe girişimi öncesi kabul ettiremediğiniz Başkanlık Sistemini de ilan etmiş olduğunuz olağanüstü hal durumunda hayata geçirebilirdiniz. Olamaz mı? Elbette olabilir.

Hadi diyelim ki bu olasılıkların hiç biri mümkün değil. Yani Hakan Fidan Erdoğan ile Yıldırım’ın dediği gibi darbe girişimini bildirmemiş. Yani atlamış. Olur ya, insanlık hali. Bu durumda Hakan Fidan’ın derhal görevden alınması gerekmiyor mu? Başbakan ‘’Dere geçerken at değiştirilmez’’ dedi ama bana göre bu sebep geçerli değil. Peki, bir an için böyle olduğunu farz edelim. Peki, darbe girişiminden bile haberi olmayan Hakan Fidan yarından sonra PKK Terör Örgütü ile IŞİD Terör Örgütü’nün olası canlı bomba ihbarlarını nasıl alacak? Yoksa dere geçene kadar PKK ile IŞİD’in canlı bomba saldırılarına göz mü yumulacak? Erdoğan ile Yıldırım’ın tehlikenin bittiğine inanmalarına kadar Hakan Fidan’a göz mü yumulacak? Yoksa yoksa sır küpü olan Hakan Fidan’ın kendisinin mi istifa etmesi bekleniyor? Erdoğan bu yüzden mi istihbaratı sürekli eniştesinden aldığını söylüyor? Başbakan’da bu yüzden mi istihbaratı dostlarından aldığını söylüyor? Ne dersiniz? Sır küpünü birden bire görevden almak sakıncalı olabilir mi? 04.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title