BugünMakaleler

HA MC KINSEY, HA DTTL

Hazine ve Maliye’den sorumlu Bakan Albayrak, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi Mc Kinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” demişti.

Hazine ve Maliye’den sorumlu Bakan Berat Albayrak’ın yaptığı bu açıklama kamuoyunda büyük tepki çekmiş ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Kızılcahamam’da AKP’nin 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda MC KINSEY ile yapılmış olan anlaşma konusuna değinerek’’ “Tüm arkadaşlarımıza söyledim. ‘Bunlardan fikri danışmanlık bile almayacaksınız’ dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz” diyerek tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o gün yapmış olduğu konuşmayı dikkatlice incelediğim zaman açıkçası ben, Erdoğan’ın yapılmış olan anlaşmayı komple iptal etmek yerine bu firmadan fikri danışmanlık alınmaması konusunda uyarı yaptığını düşünüyorum. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan o gün ‘’bu firmanın denetim yapmasını da iptal edin’’ dememişti. Dolayısıyla ben bu konuşmadan MC KINSEY ile yapılmış olan anlaşmanın devam ettiğini, ancak bu firmadan fikri danışmanlık alınmayacağını anlarım. Sizi bilemem ama benim aklıma başka bir şey gelmiyor.

Hadi diyelim ki MC KINSEY ile ilgili yapılan anlaşma iptal edilmiş olsun. Bu konu da kamuoyu tam anlamıyla ikna olmadı ama yine de bir an için bu anlaşmanın iptal edilmiş olduğunu farz edelim. Yani Hazine’den ve Maliye’den sorumlu Bakanın yapmış olduğu bir anlaşma kolay kolay iptal edilmez ama yine de öyle farz edelim. Şimdi basına yansıyan bir habere göre kamu kurumu ve KİT özelliği taşıyan şirketlerin benzeri firmalar tarafından denetlendiği ortaya çıkmış. Bunların arasında TÜRKSAT, Ziraat Teknoloji, Halk Gayrimenkul, Halk Yatırım gibi şirketlerin de aralarında bulunduğu birçok kamu şirketinin Londra merkezli Deloitti Touche Tohmatsu Limited ( DTTL ) tarafından denetlendiği ortaya çıkmış. Şimdi ben bu duruma ‘’ Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’’ demeyeyim de ne diyeyim? Siz de öyle demez misiniz?

Devletin kurumlarını ha MC KINSEY denetlemiş, ha DTTL denetlemiş, ne fark eder? Her ikisi de yabancı firmalar değil mi? Hani biz milli idik. Yoksa denetleme anlaşması yapılan kamu kurum ve kuruluşlar bize ait değil mi? Yoksa biz bu firmaları gözden mi çıkardık? Hadi bakalım yanıt verin? Bu durum da ya AKP milli bir hükumet değil, ya da denetlenen kamu kurum ve kuruluşlar bize ait değil. İkisinden birisi. Başka bir seçenek yok. Sizce de öyle değil mi? Yoksa ben mi yanlış düşünüyorum?

Kamu kurum ve kuruluşlarımızı her koşul da yabancı devletlerin firmalarının denetimine açmış isek, vay halimize! Bu durum ne demektir biliyor musunuz? Bu durum Osmanlı’nın son dönemlerde ekonomisinin yabancı devletlerinin kontrolü altına geçmesi gibi bir şeydir. İktidar çevreleri gelinen bu durumu, Osmanlı’nın durumu ile karşılaştırılmasının doğru olmadığını söyleseler de, bu durum bal gibi Osmanlı’nın son durumuna benziyor. 20.11.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title