BugünMakaleler

GERİYE NE KALDI?

Rejim değişikliği referandumuna tapu topu iki gün kaldı. Yaklaşık bir aydan beri sürdürülen kampanya süreci nihayet yarın saat:17.00’da bitmiş olacak. Son sözü Pazar günü seçmenler söyleyecek. Sandıklardan ‘’EVET’’ oyu çıkarsa rejim değişikliği sistemi kabul edilmiş olacak. Dolayısıyla Atatürk’ün kurmuş olduğu laik Cumhuriyet yıkılmış olacak. Yok, eğer sandıklardan ‘’HAYIR’ ’oyu çıkarsa rejim değişikliği bertaraf edilmiş olacak. Yani Cumhuriyet kurtarılmış olacak.

‘’EVET’’ kampanyasının savunucularının başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere şu ana kadar denemedikleri algı operasyonu kalmadı dersem sanırım sizleri yanıltmış sayılmam. Almanya, Hollanda çıkışları da bu seçimleri etkilemek maksadıyla yapıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’da bu maksatla Almanya üzerinden kara yoluyla Hollanda’ya girmek istedi. Hollanda doğal olarak kendi ülkesindeki seçimleri bahane ederek Bakan hanımın ülkelerine girmelerine müsaade etmediler. İktidar partisi de bu durumu mağduriyet kapsamında iç siyasete alet etmekte gecikmedi. Ancak bu mağduriyete millet pirim vermedi.

İktidar partisi, ABD’nin Suriye’nin El Şayrat Hava Üssü’nü vurmasını da referandum seçimleri kapsamında kullanmak istedi. Ancak ABD Suriye’ye yönelik yapılan operasyonların devamı getirmeyince bu planda işlemedi. Eğer ABD Suriye’yi vurmaya devam etmiş olsaydı bizimkiler de bu işten yararlanmaya bakacaklardı. Bu operasyonlara katılmaya çalışacaklardı. Suriye’de söz sahibi olmaya çalışacaklardı. Böylelikle ‘EVET’’ oylarını arttırmaya çalışacaklardı. Eğer böyle bir plan içinde ‘’EVET’’ oylarını artıramamış olsaydılar savaş bahanesi ile seçimleri iptal edeceklerdi. Ancak bu hevesleri de yarıda kaldı. Dolayısıyla ABD’nin Suriye’yi bombalaması da kullanamamış oldular.

Algı operasyonları bunlarla da sınırlı kalmadı elbette. Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen toplu açılış töreninde ‘’HAYIR’’ oyu vereceklere ‘’Buna karşı çıkacağım derken dünyanızı da ahiretinizi de tehlikeye atmayın’’ diye seslendi. Böylelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan yurttaşları öbür dünya ile ilgili de yönlendirmeye çalışmış oldu. Açıkçası ben insanların bu dünyada yönlendirildiğini biliyordum ama öbür dünya için de yönlendirildiğini bilmiyordum. Bu vesile ile öğrenmiş oldum.

Yine geçenlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın torununa Kuran dersleri verdiği resim medya üzerinden servis edildi. Bu da bir algı operasyonuydu. Zira hiç kuşkusuz çocuklarına veya torunlarına Kuran dersi veren ilk kişi Erdoğan değildir. Öncelikle bunu bir yere yazmak lazım. Memleket içinde dini bütün birçok baba, anne, dede, nine de çocuklarına veya torunlarına eğer biliyorlarsa Kuran dersi veriyorlardır. Bu konu aile içinde gerçekleşen bir hadisedir. Dışarıdan hiç kimseyi de ilgilendirmez. Herkes dini görevlerini yerine getirme konusunda serbesttir. Hiç kimse bir başkasının dinine karışamaz. Herkes zaten günü geldiği zaman hesabını yaratana verecektir. Bu yüzden bu dünyada yaratan adına hiç kimse Cumhurbaşkanı da olsa bir başkası için karar verme noktasında olamaz.

Şu ana kadar yukarıda açıklamış olduğum algı operasyonları yapıldı. Ancak bu algı operasyonlarının tutmadığı yapılan anket sonuçlarından belli oluyor. Bugünden sonra yeni bir algı operasyonu olur mu bilemem. Ancak gördüğüm bir durum var. O da bu referandum seçimlerine hile karıştırılmadığı müddetçe bu seçimlerden ‘’HAYIR’’ oyunun çıkacağıdır.14.04.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title