BugünMakaleler

HAYIR, DİYELİM HAYIRLI OLSUN

Deyim yerindeyse sözün bittiği yerdeyiz. Bundan sonra yapılacak hiç bir şey yok. Top artık yarın millette olacak. Son sözü millet söyleyecek. Ümit ederim ki, milletimiz vereceği oyu bilerek verir. Yani ‘’EVET’’ diyecekse de, ‘’HAYIR’’ diyecekse de neden böyle tercihte bulunduğunu sorgulayarak oyunu kullanır. Çünkü yarın oy kullanıldıktan sonra geriye bir defa daha dönüş yok. Ayrıca bu seçim milletvekili genel seçimi değil. Yerel yönetimler seçimi de değil. Bu seçim Türkiye Cumhuriyetinin varlığının sorgulandığı bir seçimdir. Sandıklardan ‘’EVET’’ oyu çıkarsa laik Türkiye Cumhuriyeti yıkılmış olacak. ‘’HAYIR’’, oyu çıkarsa rejim değişmemiş olacak.

Geçen bir yazımda da değinmiştim. Bu seçim uzun bir zamandan sonra tekrar meydanlara indiğim bir seçim oldu. HAYIR, PLATFOMU ile yaklaşık iki aydan beri sahalardayım. Çalışmalarımız boyunca hiçbir ayrım gözetmeksizin toplumun tüm katmanlarının içinde yer alan seçmenlerle bire bir görüşmeler yaptık. Onlara bu seçimlerin neden önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Bilgi kirliliğinden dolayı kafası karışanlara rejim değişikliği sisteminin neleri alıp götürdüğünü usanmadan sıkılmadan anlattık. Oy kullanmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu hatırlattık. 16 Nisan Pazar günü muhakkak suretle oylarını kullanmaları salık verdik.

Seçim çalışması boyunca farklı kişiliklere sahip birçok seçmenle sohbet etme olanağı da buldum. İyi de oldu. Çünkü seçmene dokunmak, onun hal ve hatırını sormak kadar güzel bir şey yok. Biraz dokunsanız zaten onlar anlatmaya başlıyorlar. Böylelikle içlerine dökmelerine vesile olmuş oluyorsunuz. Onları bir de sizler dinlemiş olsanız aynı kanıya varacağınızdan eminim. Aslına bakarsanız vatandaşlarımızın gündeminde seçim diye bir şey yok. Herkesin kendine göre derdi var. Elektrik ve su parasını ödeyemeyenler var. İşsiz durumda olanlar var. Geçen yılın kötü geçen turizm sezonundan dolayı bu seneden de umudunu kesenler var. Çocuklarının memuriyet atamasını bekleyen anne ve babalar var. Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar var. Anlayacağınız sokaklarda var oğlu var. Vatandaşların gündeminde her şey var ama bir tek seçim yok.

Çalışmalar esnasında itiraf etmem gerekirse kesin ‘’EVET’’ oyu verecek olan vatandaşlar ile de karşılaştım. Kararsız olan vatandaşlar ile de karşılaştım. Kararsız olan vatandaşlara bir nebze de olsa dokunabiliyorsunuz. Neden kararsız olduğunu sorabiliyorsunuz. Sonrasında zaten laf lafı açıyor. Kafalarına takılan soruları hiç çekinmeden soruyorlar. Biz de bu soruları yanıtsız bırakmıyoruz. Bu seçimlerde neden ‘’HAYIR’’ denmesi gerektiğini anlatıyoruz. Ancak kesin ‘’EVET’’ oyu vereceğini söyleyen seçmenle konuşmak pek mümkün olmuyor. Aslında neden ‘’EVET’’ dediklerini kendileri de bilmiyorlar. Kulaktan dolma dinlediklerini gerçek zannediyorlar. ‘’EVET’’, oyu çıkarsa her şeyin güllük gülistanlık olacağına inanıyorlar. Terörün hemen biteceğini düşünüyorlar. Almanya ile Hollanda bizim iyiliğimizi istemediği için ‘’HAYIR’’ oyu verecek olanlarla birlikte olduklarını söylüyorlar. Bu türde kulaktan dolma bilgilerle ‘’EVET’’ oyu verecek olanları ikna etmek elbette mümkün olmuyor. Bereket ki böyle düşünen seçmenler fazla değil. Ancak memleket genelinde körü körüne azımsanmayacak ölçüde ‘’EVET’’ oyu verecek olan seçmenler var. Zaten bütün sorun da burada ya.

Bundan iki hafta kadar öncesinde bulunduğum apartmanda ‘’EVET’’ broşürü dağıtan birisiyle karşılaştım. Bana da broşür vermek istedi. Teşekkür edip aldım. Sonrasında neden ‘’EVET’’ demem gerektiğini sordum. Bana bu sorunun yanıtının broşürde yazılı olduğunu söyledi. Ben yine ısrarla bu sorunun yanıtını kendisinden öğrenmek istediğimi söyledim. Benim ısrarlı sorum karşısında hiçbir şey söyleyemedi. Ben de kendisine bilmediği bir konunun destekçisi olmasının doğru olmadığını söyledim. Konuşmamızdan ders çıkarmış mıdır bilemiyorum. Ancak en azından broşür dağıtımı yaptığı başka yerlerde de bu tür sorulara muhatap kalacağını anlamıştır.

Baştan da söylediğim gibi artık sözün bittiği yerdeyiz. Söylenecek daha çok şey var ama şimdi yeri ve sırası değil. Bu noktada milletimizden Hayırlı oy kullanmalarını dilemekten başka yapacağım herhangi bir şey kalmadı. Ne diyelim? ‘’HAYIR’’ diyelim, hayırlı olsun.14.04.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title