BugünMakaleler

FETİH’İN 563. YIL KUTLAMALARI

cropped-DB32A183F424-3.jpgCumhurbaşkanı Erdoğan geçen Pazar günü İstanbul’un fethinin 563. yılını görkemli törenlerle kutlamış. Ben bu kutlamayı televizyondan kısa bir özet olarak görebildim. Anlayacağınız canlı olarak izleyemedim. Gördüğüm kadarı ile baya şaşalı bir tören olmuş. Sanırsınız ki İstanbul’u Fatih Sultan Mehmet değil, Recep Tayyip Erdoğan feth etmiş. O derece yani. Ne diyelim? Hayırlı uğurlu olsun. Eminim bu kutlamalardan sonra kimse kalkıp ta İstanbul’a göz dikmez. Yunanlılar Ege Denizindeki adalarımızı işgal ettiler ama olsun en azından İstanbul’u işgal edecek gücü bulamadılar ya, siz ona bakın. Ben de zaten işin orasındayım. Eğer Yunanlılar Ege Denizindeki adalarımızdan sonra bir de İstanbul’u işgal etmiş olsaydılar Allah muhafaza ne yapardık? Bir daha İstanbul’un Fethini kutlayabilir miydik? Suriye’de Süleyman Şah Türbesini bile koruyamazken İstanbul’u nasıl koruyabilirdik?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını terörist örgütlerinin bomba patlatacağı istihbaratından dolayı kutlayamamıştık. Çok şükür İstanbul’un Fetih kutlamalarını terör örgütlerinin tüm tehditlerine rağmen kutlayabildik. Yoksa bu terör örgütleri Allah muhafaza Fetih kutlamasını da engelleyebilirlerdi. Çok şükür ki korktuğumuz başımıza gelmedi. Ben bu yüzden terörist örgütlerine teşekkür ediyorum. Bizi Fetih kutlamalarından mahrum bırakmadıkları için de ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Sağ olsunlar var olsunlar. Daha ne diyeyim? Fetih kutlamalarını yapabildik ya, Allah hepsinden razı olsun.

Aslına bakarsanız Fetih kutlamalarına benim şahsen bir itirazım yok. Hatta yılda 2 defa da kutlanabilir. 3 defa da kutlanabilir. Her gün de kutlanabilir. Ancak Fetih’i kutlamadan evvel 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlamak gerekirdi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlamak gerekirdi. Çünkü Atatürk Kurtuluş Savaşını kazanmamış olsaydı bugün bu fetih kutlamalarını yapamıyor olacaktık. Ya da İngiliz mandası altında ev de kutluyor olacaktık. Hani meseleye bir de bu açıdan bakmak lazım diyorum. Bugün şaşalı törenlerle İstanbul’un Fethini kutlayabiliyorsak bunu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Atatürk’ü yok sayarak İstanbul’u var edemeyiz. Atatürk varsa İstanbul’da var. Atatürk yoksa İstanbul’da yok. Bu yüzden biraz kafayı çalıştırmamız gerekiyor. Biraz geçmişimize hatırlamamız gerekiyor. Devlet adamlığı da bunu gerektirir. Yoksa memleketin kurtuluşu İstanbul kadar önemli değilse o başka. Sadece bize İstanbul yeter deniyorsa o yine başka. Ancak bu durumda şunun da söyleyeyim. Dün memleketi işgal edenlere bırakmış olsaydık bugün değil İstanbul’un Fethini, İngiliz mandasını kabul edişimizi kutluyor olacaktık. Padişah sonuncu Vahdettin Paşa’ya da şükranlarımızı sunuyor olacaktık.

Bugün Kurtuluş Savaşını kazanmış bir milletin torunları olarak bize bu vatan topraklarını armağan edenlere teşekkür edeceğimize maalesef inkâr etmenin derdine düşmüşüz. Siz Osmanlı hayranı olabilirsiniz. Arap hayranı olabilirsiniz. Ancak şunu da bilmelisiniz ki, kendinize örnek aldığınız o Osmanlı vatan topraklarını düşmanlara peşkeş çeken Osmanlı’dır. Örnek aldığınız Araplar da zamanında Osmanlı’yı arkadan vuranlardır. Mustafa Kemal Atatürk ise Fetih kutlamalarını yapabilmeniz için vatan topraklarını sağlayandır. Bilmem anlatabildim mi? 31.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title