BugünMakaleler

ERDOĞAN İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİNİ İSTEMİŞ

Geçenlerde ODA TV’de bir haber yer aldı. Habere göre Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kahire merkezli El Ahram Gazetesine bir röportaj vermiş. Barzani bu gazeteye verdiği röportaj da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerinin hem yeni, hem de eski olduğuna değinmiş. Hatta Erdoğan Uluslararası Erbil Havalimanının açılışını yapmış.

“Türk arkadaşlarımız kendileri açısından Kürdistan Bölgesi’nin önemli olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu yüzden bizimle devam ediyorlar ve halen Kürdistan’da milyar dolarlık yatırımlar yapıyorlar. Dev projelerin büyük bir bölümünde ortaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimiz hem yeni hem de eski. Bizimle beraber Uluslararası Erbil Havalimanı’nın açılışını yaptı. Bizden ilişkilerimizin güçlendirilmesi ve geliştirilmesinden başka bir şey istemedi.”

Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin El Ahram Gazetesine verdiği verdiği roportaj da 25 Eylül’de yapılacak olan referandum ile ilgili de ‘’ Bağımsızlık ‘’ ifadesini kullanmış. Şimdi burada sorulacak birçok soru var. Bu sorulardan bir tanesi de Barzani’nin ‘’Dev projelerden büyük bölümüne ortaklar’ ’sözüdür. Kürdistan da milyar dolar olarak bahsedilen yatırımlardır. Bir de Erdoğan’ın Barzani’den ilişkileri güçlendirmekten başka bir şey istemediğidir. Benim basından takip ettiğim kadarı ile Erdoğan bu iddialar ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Eğer yaptıysa da ben kaçırdım. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan Barzani’nin iddialarını ret ettiyse top Barzani’de demektir. Barzani El Ahram Gazetesine yapmış olduğu iddialarını kanıtlamak zorundadır. Ancak ben biraz önce de ifade ettiğim gibi Erdoğan’ın bu iddialara yanıt verdiğine şahit olmadım.

Deutsche Welle Türkçe Servisi daha önce Ankara ve Erbil arasında özellikle enerji alanında güçlü ekonomik ilişkilerin bulunduğunu Irak’ın kuzeyindeki özerk Kürt yönetimi, Türkiye üzerinden gerçekleştirdiği petrol ihracatı ile bağımsızlık yolunda önemli bir adım attığına değinmişti. Yine Deutsche Welle Türkçe Haber servisine göre ülkemiz Barzani’nin petrolünü yapılan anlaşma gereği ülkemiz üzerinden satışına çoktan başlamış. Yani Merkezi Irak Hükümeti pas geçilmiş.

Ulus devletler ticari anlaşmaları karşı devletlerin işbaşında bulunan hükümetleri ile imzalarlar. Suriye ile bir anlaşma imzalayacaksanız meşru Devlet Başkanı Beşar Esat ile İran ile bir anlaşma imzalayacaksanız Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Irak ile anlaşma imzalayacaksanız da Irak Devlet Başkanı Haydar El Abadi ile masaya oturmanız gerekir. Merkezi Irak Hükümeti ortada dururken Barzani ile anlaşma yapmak Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmaz. Eğer siz bugün meşru devlet ortada iken gider o devletin içinde bulunan yeni yapılanma ile ticari anlaşma yaparsanız yarından sonra da o devlet sizin içinizde oluşabilecek yapılanmalarla ticari anlaşmalar yapar. Öyle değil mi?

Bugün AKP iktidarı Suriye topraklarında PYD tarafından ilan edilen kantonların birleştirilmesine ve özerk devlet ilan edilmesine son derece karşı çıkıyor. Erdoğan’ın gösterdiği bu tavır doğrudur. Ancak Erdoğan aynı tavrı Barzani’ye de göstermesi gerekirdi. Barzani’yi kabul edip Salih Müslim’i kabul etmemek olmaz. Sonuçta her ikisi de sınırlarımızda yeni bir devlet kurmanın peşindedir. Her ikisinin amacı da aynıdır. Barzani’yi emperyalist çevreler nasıl olsa kabul etmişler diyerek onunla sıcak ilişkiler içine girilmesi de son derece yanlıştır. Olaya bu mantıkla baktığınız zaman şu an emperyalist çevreler PYD’ye ve onun Başkanı Salih Müslim’i de meşru görüyorlar. Hatta ABD üstüne basa basa PYD’nin terörist bir oluşum olmadığını söylüyor. Hatta ABD IŞİD’e karşı PYD ile birlikte hareket ediyor. Onlara sürekli silah gönderiyor. Bunu da açıktan ve alenen yapıyor. Emperyalist çevreler Barzani gibi Salih Müslim de meşru bir yapılanma olarak kabul ediyorlar. Bu durumda siz ya Barzani’ye de karşı çıkacaksınız, ya da Salih Müslim’i de kabul edeceksiniz. İkisinden birisi. Barzani’yi kabul edip Salih Müslim’i kabul etmemek olmaz. Normal koşullarda doğru olan tavır ise meşru bir devletin yine meşru bir devleti tanımasıdır. Yani Irak’ta muhatap Haydar El Abadi’dir. 14.08.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title