BugünMakaleler

CHP’NİN METAL YORGUNLARI NE OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir partisindeki metal yorgunlarına yol vermek için sürekli çalışma yapıyor. Partisinin toplantılarında bu konuyu işliyor. Hatta Erdoğan gittiği her yerde bu konuyu dillendirmekten de çekinmiyor. Neden biliyor musunuz? Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Nisan Rejim Değişikliği seçiminde partisinin düşen oy grafiğini gördü de o yüzden. Eğer Erdoğan yakın bir zaman içinde partisini toparlayamaz ise 2019 seçimlerinin zor geçeceğini çok iyi biliyor. Bu yüzden iktidarda olmasına rağmen işi sıkı tutmaya çalışıyor. Partisini 2019’za kadar yenileyerek seçimlere dinamik bir kadro ile girmeyi planlıyor.

Peki, iktidar partisinde metal yorgunluğu var da, Ana Muhalefet Partisinde yok mu? Yani Cumhuriyet Halk Partisi’ni yöneten kadrolar seçim kazanabilecek kapasitelerde mi? Olası bir erken seçime hazır durumdalar mı? Geçmiş seçim yenilgilerinden gerekli dersleri çıkarttılar mı? Sandıklara sahip çıkmanın önemini kavrayabildiler mi? Seçim kaybeden il ve İlçe Başkanları halka umut olabildiler mi? Ne dersiniz? Yoksa Cumhuriyet Halk Partisi’nde metal yorgunluğu yok mudur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün kendi partisinde metal yorgunluğu var diyorsa bilin ki Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki metal yorgunluğu AKP’den daha fazladır. Cumhuriyet Halk Partisi’nde metal yorgunluğu olmamış olsaydı iktidar partisi on beş yıldan bu yana kesintisiz olarak sürekli tek başına iktidar da olmazdı. Öyle değil mi?

Eski dönemlerde iktidara gelen siyasi partileri şöyle bir gözünüzün önüne getirin. Örneğin Adalet Partisi iktidara geldikten sonra belirli bir süre sonra yıpranır ve en erken yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi iktidara gelirdi. Yani anlatmak istediğim o zamanların Cumhuriyet Halk Partisi muhalefette iken kaybedilen seçimden gerekli dersleri çıkarıp ona göre muhalefet yapardı. Ancak şimdi öyle mi? AKP on beş yıldan bu yana tek başına iktidarını devam ettirirken Cumhuriyet Halk Partisi hala yerinde sayıyor. Hatta iktidar partisi 7 Haziran seçimlerinde oy kaybederken Cumhuriyet Halk Partisi yine yerinde saydı. Siz Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihinde böyle bir hezimet gördünüz mü? İktidar Partisi’nin oy kaybettiği bir dönem de Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerinde saymaya devam ettiğine şahit oldunuz mu? Tarih te böyle bir örnek var mıdır?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetim kadrolarında bulunan bugünün partilileri seçim yenilgilerinden sonra genellikle mazeret üretiyorlar AKP’yi iktidardan indirmek zor diyorlar. AKP’nin yoğun olduğu yerlere giremiyoruz diyorlar. AKP’nin kalesi olan bölgelerde sandıklara sahip çıkmak zor diyorlar. Hatta bu bölgelerde sandık sorumlusu bile bulamıyoruz diyorlar. Mazeretlere bakacak olursanız Cumhuriyet Halk Partisi’nin aldığı oylar bile başarıdır. Ben yıllardır köşemden bu mazeretlerle ile ilgili makaleler yazıyorum. Eğer AKP bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalelerine girmişse kardeşim, senin de AKP’nin kalelerine girme zorunluluğun vardır. AKP’liler senin güçlü olduğun yerlerde sandıklara sorumlu buluyorlarsa, senin de AKP’nin güçlü olduğu bölgelerde sandıklara sorumlu bulma zorunluluğun vardır. Eğer sen bu görevi yapamıyorsan çekileceksin. Bu işi yapacak olan gelecek. Yani partinin önünü açacaksın. Yok, eğer çekilmiyorsan seçim kazanacaksın. Seçim kazanamıyorsan çekileceksin. Bunun başka bir yolu yok. Sizce de öyle değil mi? Yoksa Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet Halk Partisi bugünün partililerin deneme tahtası mıdır?

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki metal yorgunlarının durumu maalesef AKP’deki metal yorgunlarından daha vahim durumdadır. Hani AKP’deki metal yorgunları için bir nebze de olsa seçim kazanan partinin metal yorgunları diyebilirsiniz. Peki, Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki metal yorgunlarına ne diyeceksiniz? Bu konuda bir fikri olan var mı? Ne

Paylaş

One thought on “CHP’NİN METAL YORGUNLARI NE OLACAK?

  • ali

    chpnin problemi yönetimdeki neo liberal etnik bölücü ekibin tasfiye edilmesiyle ancak çözülecektir.pkk uzantısı hdp ile kolkola giren bir chp yönetimi Atatürkçü ulusalcı kesime güven veremez.Chp altıoka geri dönmelidir.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title