BugünMakaleler

UFUKTA BASKIN BİR SEÇİM VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iyi analiz eden yazarlardan bazıları yakın bir zamandır olası bir erken seçimden söz ediyorlar. İddialarını da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın metal yorgunu olan İl ve İlçe Başkanlarına yol göstermesine bağlıyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse bu iddialara ben de katılıyorum. Hatta ben erken seçim ihtimalini 16 Nisan rejim değişikliği referandumunun arkasından dile getirmiştim. O zamanlarda bazı yazarlar erken seçim olasılığının gündemde olmadığını söylemişlerdi. 16 Nisan’dan bu yana tamı tamamına 4 ay geçti. Daha önce erken seçimi ağızlarına almayanlar şimdi erken seçim 2019’za kalmayabilir diyorlar. Ne demiş Atalarımız? Görünen köy kılavuz istemez.

Seçim konusu elbette öyle hafife alınabilecek bir husus değil. Hele hele Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından olası bir erken seçim ince elenip sıkı dokunması gereken bir durumdur. Erdoğan daha önce 2017 yılını değişim, 2018 yılını icraat ve 2019 yılını da seçim yılı olarak belirlemişti. 2019 yılından önce erken seçim olmaz diyenler de iddialarını Erdoğan’ın açıkladığı bu takvime bağlıyorlar. Ancak gelişen olaylar Erdoğan’ın seçim takvimini ister istemez etkiliyor. Dolayısıyla Erdoğan’ın yaşanmakta olan bu gelişmelerden etkilenmemesi mümkün değil.

Her şeyden evvel bir defa MHP’den kopan Meral Akşener merkez sağda bir parti kurmanın eşiğine geldi. Dün Ahmet Hakan’ın yazdığına göre de bu partinin Ekim ayında kurulacağı söyleniyor. Eğer Meral Akşener MHP’nin diğer muhaliflerini de içine alarak merkez sağda bir parti kurarsa, kurulan bu partinin AKP’yi sallayacağı aşikârdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunun bilincinde. Erdoğan zaten bugüne kadar Devlet Bahçeli’yi Meral Akşener’den korumak suretiyle bir nebze de olsa Meral Akşener’i frenledi, ancak tam olarak engelleyemedi. Eğer Meral Akşener şimdi bir parti kurarsa, hem MHP’yi içine alacak, hem de AKP’nin kadrolarını içine alacak. Bu sebeple Erdoğan ya Meral Akşener’e bir parti kurdurtmayacak, ya da kurulacak olan parti büyümeden bir erken seçim yapıp geçecek. Erdoğan’ın erken seçime gitmesinin nedenlerinden birisi de budur.

Erdoğan’ın erken seçime gitmesinin ikinci bir nedeni de yapılacak olan seçimleri 16 Nisan Rejim değişikliği seçiminde olduğu gibi OHAL kapsamında yapmak istemesidir. Erdoğan seçimleri zamanında yani 2019 yılında yapmaya karkarsa bu tarihe daha 2 yıl gibi bir süre var. Ancak 2019 yılına kadar OHAL’i sürdürmek artık mümkün değil. Bugünün şartlarında OHAL belki bir dönem daha uzatılabilir, ancak OHAL’i ortada geçerli hiçbir neden olmadan daha fazla uzatmak mümkün olmaz. OHAL’i daha fazla uzatmak için ya yeniden bir darbe girişimine maruz kalmanız gerekiyor, ya da bir savaş ortamına girmek gerekiyor. ABD’nin ve Rusya’nın bugünden sonra ülkemize Fırat Kalkanı benzeri bir operasyon da yaptırmayacaklarına göre iktidar partisinin savaş çıkartma bahanesi de olmayacak. Bu sebeple Erdoğan seçimleri OHAL süreci tamamlanmadan erken bir tarihte yapmak isteyecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri erkene almak istemesinin diğer bir nedeni de FETÖ’nün siyasi ayağına girmek istemesidir. Erdoğan bugünün şartlarında FETÖ’nün siyasi ayağına asla giremez. Çünkü girdiği anda partisinin Meclis’teki dengesi alt üst olur. Meclis çoğunluğunu kaybeder. On beş yıldır tek başına iktidarını kesintisiz olarak devam ettiren Erdoğan böyle bir tablo ile asla karşılaşmak istemez. FETÖ’nün siyasi ayağına girmenin tek çaresi de olası bir erken seçimdir.

Olası bir erken seçime gitmenin diğer bir nedeni de Suriye ve Irak’ta oluşan gelişmelerdir. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani daha önce bağımsızlık için 25 Eylül’de referanduma gideceklerini açıklamıştı. Şu ana dek bu tarihte herhangi bir değişiklik olmadı. Avrupalı liderlerden seçimin erken olduğuna dair uyarılar geldi ama Mesut Barzani bugüne kadar geri adım atmadı. Eğer Barzani yarından sonra da geri adım atmaz ise muhtemelen bu seçim 25 Eylül’de yapılır. Bu durumda sınırlarımızda Kürt Devleti kurulmuş olur. Bu durumda bölgede yaşayan Türkmenler de zor durumda kalabilirler. Eğer bu gelişmeler yaşanırsa Erdoğan MHP’li seçmenlerden almış olduğu oyları da kaybedebilir. Oysaki seçimler erken bir tarihe alınırsa bölge üzerinde yaşanacak olumsuz etkiler tavan yapmadan seçimler atlatılmış olur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri bir erken tarihe alması ile ilgili benim öngörülerim bunlar. Süreci hep beraber yaşayıp göreceğiz. 11.08.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title