Makaleler

ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLAMAZ MI?

sait-balci
Başbakan’ın Cumhurbaşkanı olamayacağı ile ilgili ortalıkta yeni bir söylenti dolaşmaya başladı. Doğru mudur değil midir bilemem. Kısa bir zaman içinde bu durum aydınlığa çıkar. Bahçeli’nin ise ‘’Başbakan Cumhurbaşkanı olamaz, olmamalıdır’’ söylemini ise hepten geçtim. Çünkü yarından sonra bir bakarsınız Erdoğan’ın en büyük destekçisi Bahçeli oluvermiş. Olur mu? Bal gibi olur. Neden olacağı için gelin hep beraber biraz geçmişe dönelim. Ne varsa geçmişte var. Bugün liderlere yön veren de zaten geçmişteki eylem ve söylemleridir.

Bu bizim Bahçeli değil midir Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığının önünü açan? Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde eğer Bahçeli, Meclisin Cumhurbaşkanlığı için toplantı yeter sayısı için Meclise girmemiş olsaydı bugün Abdullah Gül Cumhurbaşkanı değildi. O dönemde AKP Bahçeli’ye muhtaçtı. Başbakan Tayyip Erdoğan’da o dönemde Cumhurbaşkanı’nı uzlaşı yoluyla seçeceğiz demişti. Sonra ne oldu? Bahçeli uzlaşıya gerek yok dercesine meclise gireceğini ilan ediverdi. Başbakan da baktı gördü ki uzlaşıya filan gerek yok. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için Meclisin açılması yeterli. Ee o görevi de zaten Bahçeli yerine getiriyor. O saatten sonra Başbakan ne diye uzlaşı arasındı ki. Meclis çoğunluğu zaten adayını seçmeye yeterliydi. Başbakan böylelikle önceki söylemini bir çırpıda unutuverdi. Sonuç olarak Abdullah Gül Başbakan tarafından aday gösterildi ve seçildi. Bahçeli’de ülkemizin bu günlere gelmesi sunduğu katkıdan dolayı kına yaktı.

Peki, o dönemlerde Bahçeli, Meclise gireceğini ilan etmemiş olsaydı neler olurdu? Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte hareket etmiş olsaydı Abdullah Gül yine Cumhurbaşkanı seçilir miydi? Hiç sanmıyorum. Eğer o dönemlerde Bahçeli Baykal kadar dik durabilseydi bugün Abdullah Gül Cumhurbaşkanı değildi. O dönemlerde Abdullah Gül’ün adaylığına karşı bugün Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili olan Murat Başeskioğlu’nun adaylığı gündeme gelmişti. Ancak bu adaylığa Murat Başeskioğlu sıcak bakmamıştı. Başeskioğlu’nun adaylığına Bahçeli de sıcak bakmadı. Eğer Bahçeli o dönemde Meclise girmeden önce uzlaşı arayışına girmiş olsaydı, Başbakan’da Gül konusunda ısrar edemezdi. Çünkü AKP ‘nin Meclisi açacak yeterli Milletvekili sayısı yoktu. Belki de Bahçeli kafasını çalıştırmış olsaydı kendi partisinden bir Milletvekilini Cumhurbaşkanı seçtirebilirdi. O dönem bu hamleyi bile yapamayan Bahçeli şimdi kalkmış Erdoğan için ‘’Cumhurbaşkanı olamaz’’ diyor. Bu konuda pek emin olamadığı için sonradan’’ olmamalıdır’’ diyor. Başbakan herhalde aday olup olmayacağını Bahçeli’ye soracak değil. Aday olup olamayacağını Bahçeli’den de öğrenecek değil.

Bahçeli’nin bu palavralarını geçelim. Şimdi işin özüne bakalım. Başbakan’ın Cumhurbaşkanı olup olmayacağına bugünkü şartlar altında kendisinin karar vereceğini düşünüyorum. Eğer Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra gündeme getireceği Anayasa paketi değişikliği içinde Başkanlık sistemini olmayacaksa, Cumhurbaşkanı adayı olmaz. Çünkü Gül gibi yetkisiz bir görevi kabul etmez. Yapısı da bu durumu asla kaldırmaz. Böyle bir durumda Gül yerine başka bir partiliyi aday olarak çıkartır. Eğer Anayasa paketi içinde Başkanlık sistemine yer verecekse kesin kes aday olur. Şu anda ufukta gözüken köy de budur. 25.04.2014

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title