BugünMakaleler

EGE ADALARININ FETÖ’CÜ ASKERLER KADAR DEĞERİ YOK

Yunanistan’ın Ege Adalarını işgal etmesine itiraz etmediler. Hatta uluslararası hukuka göre Aydın il sınırları içinde olan Marathi Adasının 2004 yılından beri Yunan işgali altında olmasına rağmen gıkları çıkmadı. Fakat şimdi Yunanistan FETÖ’cü 8 askeri iade etmeyince birden bire Yunanlılara tepki gösterme gereğini hissettiler.

Kamuoyunda uzun bir zamandır Ege Adaları ile ilgili haberler yer alıyordu. Ege Adalarının Yunan işgali altında olduğu söyleniyordu. İşgal altında bulunan adalarda da Yunan askerleri cirit atıyor. Fakat ne hikmetse AKP iktidarı bu haberleri ya duymuyor, ya da duymazlıktan geliyor. Bana kalırsa AKP iktidarı bu haberleri duymazlıktan geliyor. Çünkü bu adaları zamanında elden çıkarmışlar. Adaları Yunanlılara sanki kendi mallarıymış gibi vermişler. Şimdi bu yüzden bu haberler karşısında gıkları çıkmıyor. Medyada bu tür haber yer aldığı zaman da hiçbir açıklama yapmıyorlar.

Peki, Lozan Antlaşması ile Milli Misakı sınırları içinde yer alan bu adalar Yunanlılara neyin karşılığı verildi? Bunu bilen var mı? İktidar partisinden biri çıkıp bu adaları şu gerekçe ile Yunanlılara bıraktık diye bir açıklama yaptı mı? Ancak ortada bir gerçek var ki, bu adalar AKP İktidarı tarafından Yunanlılara bırakılmış. Yunanlılar bu yüzden şimdi adalar bizim dercesine sahipleniyorlar. Ancak bugüne kadar ne onlardan, ne de AKP iktidarı bir açıklama yapıldı. Sanki alan razı, satan razı gibi bir durum var. Soranlara da ‘’size ne oluyor’’ der gibiler. Konu bu kadar açık ve nettir.

AKP iktidarı Ege Adaları ile ilgili tek bir açıklama yapmazken FETÖ üyesi oldukları söylenen ve 15 Temmuz sonrası Yunanistan’a kaçan askerlerin ülkemize iadesi gerçekleşmeyince birden bire Yunanlılara tepki vermeye başladılar. Bu konuda açıklama yapmaya başladılar. Yunanlıların darbeci askerleri vermemesini protesto ettiler. Yunanlıların terör örgüt elemanlarına kucak açtığını ileri sürdüler. Yunanlıların darbeci askerleri koruyan bir konuma düştüğünü söylediler. Bundan sonraki süreçte Yunanlıların darbeci askerleri iade etmemesi durumunu kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutacaklarını söylediler. Anlayacağınız söylediler de söylediler.

Yunanlıları FETÖ’cü askerleri iade etmemesi yüzünden topa tutan Dışişleri Bakanlığı bugüne kadar Yunanlılara Ege Adalarını işgal etmesinden dolayı hiçbir zaman tepki göstermemişlerdi. Yunanlıları bu yüzden hedef tahtasına oturtmamışlardı. Şimdi hal böyle olunca insanın aklına ister istemez değişik senaryolar geliyor. Normal şartlarda ülkenin sınırları içinde bulunan deniz ve toprak parçaları işgal edildiği zaman tepki gösterilir. Kara ve deniz sahalarını korumaya geçilir. Öyle değil mi? Yoksa Dışişleri Bakanlığı neden vardır? Şimdi Suriye’nin içine Fırat Kalkanı Operasyonunu neden düzenledik? Yıllardan beri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini neden savunuyoruz?

Uzun lafın kısası demem o ki; Ege Adaları belli ki bir anlaşmayla Yunanlılara bırakılmış. Ancak neyin karşılığı olarak bırakıldığı konusunda hiçbir fikrim yok. Fakat bildiğim bir şey var. O da Ege Adalarının iktidarın gözünde FETÖ’cü üç beş asker kadar değerinin olmadığıdır. 06.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title