BugünMakaleler

DÜŞÜK PROFİLLİ BAŞBAKAN KİM?

cropped-DB32A183F424-3.jpgAKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal, “Güçlü Cumhurbaşkanı ve güçlü Başbakan ile yürümüyor. Bundan sonra gelecek Başbakan’ın profili daha düşük olacak” demişti. Gelen tepkiler üzerine Aydın Ünal geri adım atarak “Madem halkımız bunu kötü, olumsuz anlamda görüyor, ben de bunun benim tarafımdan yapılmış bir hata olduğunu artık kabul ediyorum” dedi. Belli ki, kaş yaparken göz çıkaran Aydın Ünal’a partisinden tepki gelmiş. Hani bir Atasözümüz vardır bilirsiniz ‘’Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar’’ diye. Sanırım partisi Aydın Ünal’ı şimdilik kovmamış ama galiba bayağı azarlamış. O da bu yüzden özür dilemiş. Aslına bakarsanız Aydın Ünal doğruyu söylemişti. Sanırım bu saatten sonra bilgili tecrübeli ve Erdoğan’a karşı muhalefet edecek bir Başbakan’ın atanmasını beklemiyorsunuzdur.

Daha önce de söylediğim gibi benim düşük profilli adayım Binali Yıldırım’dır. Diğer adayları çok fazla önemsemiyorum bile. Damadı düşünmediğini daha önce söylemiştim. Erdoğan bu süreçte damadı yıpratmak istemez. Damat belki bir sonraki dönem Başbakan olabilir, ancak bu süreçte büyük bir ihtimalle olmaz. Çünkü damat bu süreçte tecrübe edinecek. Kendini geliştirecek. Çıraklık döneminden ustalık dönemine geçecek. Ancak bu süreçte Başbakan değil, büyük ihtimalle yine Enerji Bakanı olacak. Yani damat başladığı işi yarım bırakmayacak. Aynı zamanda kabine içinde kalıp olup bitenler hakkında Cumhurbaşkanımızı bilgilendirme görevine devam edecek. E, bundan iyisi can sağlığı. Daha ne diyeyim?

Bu durumda geriye Bekir Bozdağ ile Binali Yıldırım kalıyor. Adaletin Bekir Bozdağ’a zimmetlenmiş olduğunu varsayarsak geriye kala kala Binali Yıldırım kalıyor. O da bu görevi fazlasıyla hak ediyor doğrusu. Gel deyince geliyor, git deyince gidiyor. Yani Binali’ye Belediye Başkan Adayı ol dendiği zaman hiç tereddüt etmeden aday oluyor. Milletvekili ol deyince Milletvekili oluyor. Hatta hiç tereddüt etmeden Saray’a memur bile oluyor. Bu zamanda böyle bir adayı nerede bulacaksınız? Kırk yıl arasanız bile bulamazsınız. Oysa ki, Binali Bey hep yanımızda, yanı başımızda.

Hiç kuşkusuz Binali Beyin Başbakan Adayı olmasında en büyük katkıyı oğlu Erkan Yıldırım sağlamıştı. Hatırlarsanız Erkan Yıldırım Singapur’da bir gazinoda rulet oynarken görüntülenmişti. Bu görüntü Binali Beyin şansını oldukça yükseltti. Çünkü oğul Erkan bir rulet oynamak için ta elin memleketlerine gitmek zorunda kalmışsa burada kesin kes bir mağduriyet var demektir. Elin oğlu rahat rahat rulet oynarken Erkan Yıldırım’ın tek suçu babasının Bakan olması mıdır? Eğer Binali Bey bugün Bakan olmamış olsaydı oğul Erkan’da herkes gibi rahat rahat rulet oynayabilecekti. Bu mağduriyet kabul edilebilir bir durum değildir. Cumhurbaşkanımız bu hassas durumu kesinlikle dikkate alacaktır.

Erkan Yıldırım babasından dolayı mağduriyet yaşarken bu kervana şimdi de yeğen Cem Murat Yıldırım katıldı. O da gönül rahatlığı içinde rakı içemiyordu. Çok şükür ki, o da rakı sofrasında görüntülenmiş. Yeğen Cem Murat’ın da görüntüleri basına sızdıktan sonra Binali Beyin Başbakanlığı tamamdır dedim. Cumhurbaşkanımızın bu mağduriyeti pas geçmesini hiç düşünemiyorum bile. Bu mağduriyet ile Binali Yıldırım ebediyen Başbakan olabilir diyecektim ama Cumhurbaşkanımız ileriki günlerde Başbakanlık mesleğini rafa kaldırmayı düşündüğünden dolayı buna garanti veremiyorum. Ancak şurası açık ki, Binali Bey kesin kes başbakandır. 17.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title