BugünMakaleler

DÖVİZ LOBİSİ

sait-balci- ortam dosyası

DENİZ FENERİ YOLSUZLUĞUNU UNUTMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTTURMA!
GEZİ DİRENİŞİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTTURMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTMA!
PKK İLE MÜZAKERE EDENLERİ UNUTTURMA!
GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE KANMA!
VE SEÇMEN KAYDINI KONTROL ETMEYİ ASLA UNUTMA!

Değerli okurlar, Gezi Direnişinden itibaren Cumhur Başbakan Erdoğan’ın tabiriyle bir faiz lobisi vardı. Ogünleri hatırlayın. Erdoğan Gezi Direnişini kırmak için elinden geleni arkasına koymuyordu. Gündemi değiştirmek için de yoğun çaba sarf ediyordu. ‘’Faiz Lobisi’’ o günlerde bulduğu en iyi gündem saptırma söylemiydi. O günlerde ülkenin en önde gelen bankacıları bile Erdoğan’dan nasibini alıyorlardı. Ülkenin gidişatını sanki onlar belirliyorlarmış gibi Erdoğan onlara demediğini de bırakmıyordu. Peki, faizlerin yükselmesinin baş sorumlusu sadece bankacılar mıydı? Elbette hayır. Faizlerin yükselmesinin birçok sebebi var. Ancak siz üretime dayalı bir politika uygulamadığınız müddetçe faiz lobisi diye bankacıları ne kadar suçlasanız da sorunu çözemezsiniz. Süper güçlerin dayattığı ekonomi modelini terk etmediğiniz müddetçe içinizde boşuna hain arar durursunuz. Fakat asıl hain sizleri iktidara getirenlerdir. Sizleri destekleme pahasına öne sürdükleri ekonomik şartlardır.

Cumhur Başbakan Erdoğan IMF’ye borcumuzu ödedik. Artık bundan böyle IMF’ye biz borç verir hale geldik dese de bu söylemlerin hiçbir geçerliliği yok. Her şeyden önce ekonomisi sağlam olan bir ülkenin tonlarca dolar borcu olmaz. Başbakanlığa bağlı Hazine Müsteşarlığı’nın verilerine göre ülkemizin brüt dış borç stoku yılın üçüncü çeyreğinde 396,80 milyar dolar olmuş. Hani borçlarımızı ödemiştik? Hani biz borç verir bir ülke haline gelmiştik? Hazine Müsteşarlığı dış borç verilerini kafadan türetmediğine göre demek ki biz borçlarımızı ödememişiz. Hazine Müsteşarlığı Başbakanlığa ait bir kurum olmamış olsaydı, bunlar da paralel, bunlara inanmayın derdik ama maalesef öyle değil. Hazine Müsteşarlığı devlete ait bir kurum. Açıkladığı dış borç verileri de gerçek.

Faiz Lobisi ile başladım, döviz lobisi ile devam edeyim. Asıl yazmak istediğim konu da zaten döviz lobisi üzerine. Şimdi bir düşünün. Erdoğan neden faiz lobisi var diye ortalığı yaygaraya veriyor? Ülkenin bankacılarını neden suçluyor? Ekonomiyi anladığından mı? Elbette hayır. Birazcık ekonomi bilgisi olsaydı zaten böyle konuşmazdı. Erdoğan her zaman düz mantık konuşur. Konuşmasından da her zaman siyaset kokar. Böyle bir zihniyete sahip bir insanın uyguladığı ekonomi politikasından ders çıkaracak hali yok. Onun yaptığı sadece günü kurtarma politikasıdır. Gündemi değiştirme politikasıdır. Bu konuda başarılı oluyor mu? Evet, bu konuda başarılı oluyor. Zaten tek başarılı olduğu alan günü kurtarma politikasıdır. Bu durum da zaten ona yetiyor. Yoksa ülke ekonomisinin her geçen gün biraz daha da kötüye gitmesi onun umurunda değil ki. Memleketin ahde vefası onun umurunda değil ki. Onun için önemli olan varsa yoksa Başkanlık sistemi. Ülkeyi tek başına yönetme isteği. Yoksa demokrasi filan değil. Zaten demokrasi onun için bir araç değil miydi?

Şimdi size soruyorum. Ekonomiden gram anlayan bir insan Merkez Bankası Başkan’ına sürekli faizleri indir der mi? Ekonomik yapın sağlam olsa neyse ne. E o da yok. Faizlerin indirilmesi durumunda doların yükselip yükselmeyeceğini bugün ilkokul çocuğuna bile sorsanız o da bilir. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Faizleri daha da indireyim derken doları yükseltmiş olmadınız mı? Merkez Bankası hakkında ileri geri konuşmakla doların yükselmesine sebep olmadınız mı? Faiz lobisi diye bankaları suçlarken şimdi sizde döviz lobisi olmadınız mı?

Haftaya pazartesi günü tekrar görüşmek ümidi ile herkese iyi hafta sonları diliyorum.20.03.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title