Makaleler

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINDA SON VİRAJ

sait-balci
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurusu süresi yarın sona eriyor. Dün Başbakan Erdoğan’da adaylığını açıkladı. Ekmeleddin İhsanoğlu ise daha önce açıklamıştı. HDP’de dün yapmış oldukları basın açıklaması ile Selahattin Demirtaş’ı aday gösterdiler. Geriye ise Cumhuriyet Halk Partisi tabanının ve sivil toplum örgütlerinin desteklediği Emine Ülker Tarhan kaldı. Emine Ülker Tarhan için Milletvekillerine yapılmakta olan baskılar henüz sonuç vermiş değil. Emine Ülker Tarhan için şu ana kadar Süheyl Batum, Birgün Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz, Ümit Özgümüş, Fatma Nur Serter ve İsa Gök destek vermiş durumdalar. Daha önce Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına tepki gösteren Milletvekillerinden de ses çıkmadı. Milletvekilliği koltuğu demek ki bu kadar kıymetliymiş. Memleketten de kıymetliymiş. Cumhuriyet Halk Partisinin tabanı ve sivil toplum örgütleri kaç gündür ayaktalar. Cumhuriyete yakışır bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarma gayreti içindeler. Ümit ederim ki bu emek ve çaba en geç yarın meyvesini verir. Yoksa bunca çaba heba olacak.

Son birkaç gündür Muğla Milletvekili Tolga Çandar’a ulaşmaya çalıştım ancak başaramadım. Tolga Çandar’ın telefonu bazen meşgul çalıyor bazen de yanıt vermiyor. İnsanlar yanıt vermeyecekleri telefonu neden yanlarında taşır ki, bilemiyorum. Bildiğim kadarı ile Tolga Çandar arayanlara ve sosyal paylaşım sitelerinden ‘’Cumhuriyet Halk Partisini, böldürtmem’’ diyesiymiş. Ben Tolga Çandar’dan hem bu konuda bilgi alacaktım, hem de Emine Ülker Tarhan için imza isteyecektim. Ancak ne hikmetse Tolga Çandar’a ulaşamadım. Bugün ve yarın ise aramaya devam edeceğim. Tolga Çandar daha önce Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe örgütünün yerel seçimler öncesinde düzenlemiş olduğu aday tanıtım toplanışında konuşmuştu. Tolga Çandar yapmış olduğu konuşmada Sosyalist Belediye Başkanlığı konusunda uzun uzun nutuklar atmıştı. Tolga Çandar o dönemlerde aklı sıra Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Osman Gürün’e öğütler vermişti. Aynı Tolga Çandar bugün ise u dönüşü yapmış görünüyor. Sosyalist Başkanlık nerede, İslamcı bir adayın Cumhurbaşkanlığı nerede? Arada dağlar kadar uçurum var. Gelecek yıl genel seçimler var ya o yüzden olsa gerek. Kolay değil elbet Milletvekilliği koltuğundan ayrı kalmak. Maalesef bu işin böyle bir riski de var. Buradan koltuklarına sıkı sıkıya yapışan Milletvekillerine bir uyarım olacak. Cumhuriyet Halk Partisi bu kafa ile giderse yakında sahil yerlerini de kaybedecek. O zaman sözüm ona bu vekillerimiz nereden aday olurlar bilemem.

Şu an için düşündüğüm tek konu ise Emine Ülker Tarhan’ın adaylığı için gerekli imzaların tamamlanması sürecidir. Eğer bugün ve yarın bu imzalar tamamlanamazsa bir çuval incir heba olmuş olacak. Laik, Cumhuriyetçi, ülkenin bölünmez bütünlüğünden hiçbir zaman taviz vermeyen bir Cumhurbaşkanı adayı seçime girememiş olacak. Böylelikle elde kalan Cumhuriyetin diğer kazanımları da yok olup gidecek. Biz de tribünden maç seyreder gibi olup bitenleri seyretmek zorunda kalacağız. Ancak daha koskoca iki gün var. Bu iki günde neler olmaz ki. Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek verenlerden imzalarını çekenler çıkabilir. Daha hiç imza atmamış olan Milletvekilleri de Emine Ülker Tarhan’a imza verebilirler. Ne diyelim? Gün ola hayrola. 02.07.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title