Makaleler

MADIMAK’TA YANAN ATEŞ SÖNDÜ MÜ?

sait-balci
Orta Doğu zor dönemlerden geçiyor. Son dönemlerde hortlayan radikal İslam Suriye’de, Irak’ta kan akıtmaya devam ediyor. Ar damarları çatlamış bu mahluklar ortalıkta tam anlamıyla dehşet saçıyor. Acımasızca öldürdükleri insanların kalplerini çıkarıp ısırıyorlar. Kestikleri kafaları futbol topu gibi oynuyorlar. Acımak, merhamet etmek kesinlikle yok. Kitaplarında affetmek ise hiç yok. Bu derece barbarlar yani. Bu mahluklara inanın insan demeye bile dilim varmıyor. Başbakan ise bunlara terörist yerine IŞİD unsurları diyor. Gezi parkı eylemcilerine terörist gözüyle bakan Başbakan, bu kendini bilmezlere terörist bile diyemiyor Gezi Parkı eylemlerine katılanların ellerinde silah yoktu. İnsan kaçırmıyorlardı. Kafa kesmiyorlardı ama Gezi Parkı eylemcileri terörist oldular fakat, göz göre göre bütün dünyanın gözü önünde katliam yapan bu mahluklara maalesef terörist olmadılar. Neden biliyor musunuz? Kendi besledikleri bu insanlar şimdi canavarlaştılar ya o yüzden. Şimdi onlardan korkuyorlar. Çünkü zamanında memleketin dört yanına dağıldılar. Biraz tepki verseler tehdidi anında alıyorlar. PKK’yı da böyle şımartmışlardı. Şimdi her ikisine de ses çıkaramıyorlar Her ikisine de terörist diyemiyorlar. Hükümete yönelik nerede protesto eylemleri varsa güçleri ancak onlara yetiyor. Kabadayılıkları ancak güçsüzlere yetiyor.

Katliam yapan bu anlayış dün de vardı bugün de var. Bu anlayış tam 21 yıl önce Sivas’ta da 37 can aldı. O günden bugüne hiçbir şey değişmedi Sivas katliamını gerçekleştirenler bugün aramızdalar. Dava çoktan düştü. Her seferinde alevi toplumunu da bölmekten çekinmeyen Başbakan davanın zamanaşımına uğramasından sonra ‘’hayırlı olsun ‘’demişti. Başbakan’dan başka türlü yanıt beklemek te zaten hayalcilik olurdu. Lafa geldi mi mangalda kül bırakmayan Başbakan 37 canın diri diri yanmasından zerre kadar üzülmüş olabileceğini hiç sanmıyorum.

Ya 37 canın diri diri yandığı dönemlerde sesini çıkarmayan, herhangi bir tepki vermeyenler şimdi bu acıyı paylaşabilirler mi? Aynı anlayışa sahip olanların Sivas’ta yapılan anma etkinliklerine katılma hakları var mıdır? Yarından sonra seçilmiş olsalar bu katliamı yapanlardan hesap sorulması için bir girişimde bulunabilirler mi? Katillerin adalete teslim edilmesi için önayak olurlar mı? Hiç sanmıyorum. Bugün katledilen 37 can üzerinden duygu sömürüsü yaparlar ancak yarından sonra belki de Sivas’ın yakınından bile geçmezler. İnsan biraz samimi olması lazım. Katledilmiş canlar üzerinden siyaset yapmamak lazım. Ya göründüğünüz gibi olacaksınız, ya da olduğunuz gibi görüneceksiniz. Yapmacık olarak ne yapsanız da boşunadır. Toplum kimin ne olduğunu gayet iyi biliyor.

21 yıl önce dün kaybetmiş olduğumuz 37 canımızın katillerinin bir an evvel bulunmasını ve davanın tekrar sil baştan yeniden başlamasının gerektiğini düşünüyorum. Yapılan bu katliamın boşlukta bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki içlerinde en ufak bir vicdan azabı diye bir şey varsa. 02.07.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title