Makaleler

CUMHURBAŞKANI ADAYIM, EMİNE ÜLKER TARHAN

sait-balci
Ülkemizin gündemi, 10 Ağustos tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenmiş durumda. Şu ana kadar Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ortak adayı olarak sahneye çıktı. Büyük bir ihtimalle yarın da Erdoğan’ın adaylığı açıklanacak. Erdoğan’ın adaylığı açıklanacak diyorum çünkü Başbakan kendi kendine adaylığını açıklayamayacağı için büyük bir ihtimalle Genel Başkan Yardımcılarından birisi adaylığını açıklayacak. Bir başka aday da HDP’den Selahattin Demirtaş olacak gibi görünüyor. Son olarak da Kemal Kılıçdaroğlu’nun partide bir başka aday çıkmaması yönünde yapmış olduğu bütün baskılara rağmen Emine Ülker Tarhan’da aday olmuş durumda. Anayasamıza göre Cumhurbaşkanı Adayı olabilmek için 20 Milletvekilinin imzası gerekiyor. Ekmeleddin İhsanoğlu, AKP’nin muhtemel adayı olan Erdoğan ile HDP’nin adayı olması beklenen Selahattin Demirtaş’ın imza konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağı aşikâr. Ancak daha önce çatı adayları arasında adı geçen ve adaylığına sıcak bakılan Emine Ülker Tarhan, imza konusunda zorlukları aşmak için büyük bir çaba sarf ediyor. Cumartesi günü itibarıyla Emine Ülker Tarhan’a Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerinden Süheyl Batum, Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz, Ümit Özgümüş ve Fatma Nur Serter destek vermişlerdi.

Kim ne derse desin 12. Cumhurbaşkanlığı seçimleri giderek çok enteresan bir hal almaya başladı. Aslında muhalefet cephesi açısından sürecin başlangıcında oldukça olumlu bir hava esmişti. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çatı adayı konusundaki samimi girişimleri takdire şayandı. Bu süreç içinde sivil toplum örgütleri ziyaret edildi. Mecliste grubu bulunmayan diğer muhalefet partileri ziyaret edildi. Meslek odaları ziyaret edildi. Fakat sonrasında Kılıçdaroğlu, parti Meclisinin ve Merkez Yürütme Kurulu’nun onayı almadan Devlet Bahçeli ile Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığını açıklayıverdi. Kılıçdaroğlu partinin yetkili organlarının bile onayını almadan Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi tabanda büyük tepkilere yol açtı. Her ne kadar Parti Meclisi Kemal Kılıçdaroğlu’nun almış olduğu karara uymuşsa da, İl Başkanları Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek açıklaması yapmışsalar da bu durum tabanın gözünde İhsanoğlu’na olan bakış açısını değiştirmeyeceği açık. Ben ettim oldu anlayışını Cumhuriyet Halk Partisinde kabul görmeyeceği açık.

Cumhuriyet Halk Partisi aslında bir ideoloji partisidir. Geçmişten bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Devrimci, laik ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan Atatürkçü bir partidir. Fakat her nedense uzun bir zamandır Cumhuriyet Halk Partisi bu idolojisi ile uyuşmayan bir yönetim anlayışı ile yönetilmeye başladı. Bu anlayış, partiyi bugün ne iktidara taşıyabilmiş durumda, ne de iktidara geleceğinin müjdesini verebilmiş durumda. Cumhuriyet Halk Partisi belki de tarihinde ilk kez bu denli kötü yönetilmektedir. Partiyi yönetenlerin bırakın Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini yönetmelerini daha ortaya sürdükleri Cumhurbaşkanı adaylarını bile tanımıyorlar. Bir oldubitti anlayışı içinde bir Cumhurbaşkanı adayı belirlediler. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçilmesi durumunda nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağına dair en ufak bir bilgileri dahi yok. Şu an Ekmeleddin İhsanoğlu tam bir kapalı kutu olarak görünüyor. Oysaki Emine Ülker Tarhan hukukçu kimliği ile tam bir Cumhuriyet kadını. Atatürk’ün çizdiği yoldan ülkenin geleceğine yön verebilecek bilgi ve donanıma sahip bir aday. 10.Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer gibi Cumhuriyeti savunma konusunda hiç tereddüt dahi etmeyeceğimiz bir aday.

Ben Cumhuriyet Halk Partisinin Atatürkçü bir üyesi olarak Emine Ülker Tarhan’ın Cumhurbaşkanı Adaylığını bütün devrimci ruhumla destekliyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin tabanının da gönlünde Emine Ülker Tarhan’ın yattığını biliyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin Atatürkçü Milletvekillerine de kitle örgütleri ve aydınların da desteklediği Emine Ülker Tarhan’a destek olmalarını temenni ediyorum. Cumhuriyetin adayı olan Emine Ülker Tarhan’a da adaylık süreci içinde sonsuz başarılar diliyorum.30.06.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title