BugünMakaleler

CIA: ESAD’IN ÇÖKÜŞÜNÜ GÖRMEK İSTEMİYORUZ

sait-balci- ortam dosyası

UĞUR MUMCU’YU VE DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMA!
DENİZ FENERİNİ UNUTTURMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

Yazımın başlığından da anlayacağınız üzere CIA nihayet Suriye gerçeğini bir nebze de olsa anlamaya başladı. Tam anladılar diyemiyorum ama buna da şükür diyorum. Çünkü halen daha EĞİT DONAT projesi ile IŞİD’i bitireceklerini düşünüyorlar. EĞİT DONAT ile kendilerine sadık terörist yetiştireceklerini sanıyorlar. Yeni yetiştirtecekleri teröristler ile Suriye’yi ele geçireceklerini sanıyorlar. Ortadoğu’ya bu teröristler ile çeki düzen vereceklerini sanıyorlar. Ancak her zaman olduğu gibi yine yanılıyorlar. Çünkü yeni yetiştirecekleri teröristlerin de bir gün yoldan çıkabileceklerini hesap edemiyorlar. Kafaları ancak bu kadar çalışıyor işte. Bu kafa yapıları ile tek kutuplu dünyayı nasıl yönetiyorlar şaşırıyorum doğrusu. Ortadoğu’yu anlamakta güçlük çeken bu süper güce fazla haksızlık yapmış olmayayım ama bugün ortaya koydukları politikanın maalesef IŞİD terörünü bitirecek hiçbir tarafı yok.

ABD’nin Ortadoğu politikalarına uzun vade de baktığım zaman da asıl hedeflerinden epey uzaklaştıklarını görüyorum. Bush dönemi uygulanan politikalar ile Obama dönemi uygulanan politikalar arasında da dağlar kadar fark var. Aslında her iki politika da ABD’nin çıkarlarına hizmet ediyor ancak Obama’nın uyguladığı politikalar Bush dönemine göre daha pasif görüntü veriyor. Bush uyguladığı politikalar ile daha etkin ve şahindi. Yani sonuç alıcı hamlelerdi. Obama’nın Bush’tan farkı ise ABD askerlerini Ortadoğu’da devam etmekte olan iç savaşların içine atmamasıydı. Bu durumun ABD halkı içinde ne kadar karşılık gördüğü de tartışılır. Obama’nın burada yaptığı ise Büyük Ortadoğu Projesini bölge ülkelerin desteklediği terörist gruplar ile gerçekleştirmekte olduğudur. Bu politika ilk bakışta ABD askerlerini ateşe atmayan bir politika ise de sonuçta Büyük Ortadoğu politikasının hedefini geciktiren bir politikadır. Buradan Bush’un uyguladığı politikaları Obama’nın uyguladığı politikalara tercih ettiğimi sanmayın. Aslında ben Ortadoğu’da bölge ülkelerine barış getirmeyen her türlü politikaların karşısındayım. Dolayısıyla Bush’un uyguladığı politikalara da karşıyım, Obama’nın uyguladığı politikalara da karşıyım. Burada asıl vurgulamaya çalıştığım durum ise İŞİD terör örgütü ile mücadele anlamında Obama’nın etkisiz kalmasıdır. Yani var ettiği terörist grubu yeni eğiteceği bir terörist grup ile saf dışı bırakacağını sanmasıdır. Dolayısıyla bölgede daha fazla kan akmasına sebep olmasıdır.

CIA Başkanı John Brennan bu aşamada ortaya koyduğu tez doğrudur. Brennan, ‘’Hiç birimiz Rusya, ABD, Koalisyon Güçleri, Bölge Ülkeleri ve Şam’daki siyasi kurumlar hükümetin çöküşünü istemiyor’’ diyor. Brennan aslında bu itirafı Suriye’ye karşı teröristleri silahlandırdıkları zaman yapmalıydı. Yani ateş bacayı sarmadan evvel yapmalıydı. Suriye’nin Libya’dan, Tunus’tan ve Mısır’dan farklı konumda olduğunu kavramalıydı. Suriye’nin İran ve Rusya açısından ne kadar önemli olduğunu hissetmeliydi. Yani Obama Ortadoğu’da Rusya gerçeğini hafife almamalıydı. Fakat Obama’nın yine de uygulamakta olduğu politikada değişiklik yapma şansı var. Ortadoğu politikalarına Rusya, Çin ve İran gibi bölgenin güçlü ülkeleri ile yön verme şansı var. CIA Başkanı Brennan’ın itirafları da zaten bu duruma ışık tutuyor. Ancak bu itirafın Obama’yı ne derece etkilediğini bilmiyorum. Umarım Obama bu itiraftan kendine bir ders çıkarır.

Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.16.03.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title