Makaleler

ÇALMAYINCA KAZANAMIYORLAR

sait-balci

Dün, 30 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde iptal edilen 2 il ve diğer ilçe ve beldelerde seçimler vardı. Yapılan seçimlerde iktidar partisi 5,CHP 3,MHP 3, BDP 2 SP ise 1bölgede Belediye Başkanlıklarını kazandı. Yapılan seçim sonuçlarını 30 Mart’ta kazanılan Belediye Başkanlıklarına göre kıyaslarsak, iktidar partisinin yenilenen yerel seçimlerden başarısız çıktığı görüyoruz. Çünkü iktidar partisi 30 Martta 6 Belediye Başkanlığını kazanmışken dün yapılan seçim sonuçlarına göre 5 Belediye Başkanlığı kazandı. Dolayısıyla iktidar partisi 1Belediye Başkanlığını yitirmiş oldu. Milliyetçi Hareket Partisi de 30 Mart yerel seçim sonuçlarına göre 1 Belediye Başkanlığını yitirdi. BDP ise Ağrı ve Bitlis iline bağlı Güroymak ilçesinde yenilenen seçimleri alarak kazanmış olduğu Belediye Başkanlıklarını korumuş oldu. Cumhuriyet Halk Partisi ise 30 Mart Yerel Seçimlerde kazanmış olduğu Belediye Başkanlıklarına Çorum iline bağlı Aşdavul Beldesinde yapılan Belde Belediye Başkanlığını ilave etmek suretiyle seçimlerden kazançlı çıkan parti oldu. Saadet Partisi de Erzincan’ın Çadırkaya seçimlerini kazanarak seçimlerden galip çıkan ikinci parti oldu.

Yenilenen bu seçimlerde bütün gözler, Cumhuriyet Halk Partisinin az bir oyla kazanmış olduğu Yalova ile BDP’nin de az bir oy farkı ile kazandığı Ağrı illerindeydi. Başbakan bu iki ili kazanmak için büyük çaba sarf etti ancak başaramadı. Bu sonuçlardan sonra Başbakan’ın bir özeleştiri yapıp yapmayacağını bilemiyorum ancak fiyakasının bozulmuş olduğundan kesin eminim. Hele hele Yalova’da seçimleri kazanamayacaklarını anladıklarından Belediye Başkan Adayı olan Yakup Bilgin Koçal’ın posterlerini indirip kendi posterini astırmış olmasına rağmen seçimi kaybetmesi kolay kabullenilebilecek bir durum değil. Böylelikle Yalova’da Cumhuriyet Halk Partisinin adayı ile Başbakan yarışmış oldu.

Dün tekrarlanan yerel seçimlerde Başbakan ikinci darbeyi de Ağrı halkından yedi. Başbakan sanıyordu ki Ağrı halkı kendi partisinin adayına oy verecek. Ama bu temennisi de gerçekleşmedi. Başbakan burada da ağır bir seçim yenilgisi aldı. Şu an ruh hali nasıldır bilemiyorum ama kesin sağa sola ateş püskürüyordur. Fıtratında seçim yenilgisi diye bir şey olmadığı için hop zıplayıp hop oturuyordur. Hani 30 Mart seçimlerinde birileri hop oturup hop kalkmışlar ya işte şimdi aynısı Başbakan’ın başına geldi. Kader bu ne yapacaksınız? Başkalarının başına gelen bir gün sizin de başınıza gelebiliyor. Aslında böylesine durumlar için önceden hazırlıklı olmak lazım. Fıtratta seçim yenilgisi diye bir şey olduğunu da kabul etmek lazım. İnsanlara çok yüksekten bakmamak lazım. Yoksa böylesine durumlara önceden hazırlıklı olmadığınız zaman Allah muhafaza aklınızı da yitirebilirsiniz.

Ben her şeye rağmen yine de Başbakan ne yapar eder bir yolunu bulup seçimlerden zaferle çıktığını ilan eder diye düşünüyordum. Bu zaferi kutlamak için en yakın bir yerde bir balkon konuşması yapar diye geç saatlere kadar bekledim. Ancak bu sefer Başbakan beni boşu boşuna bekletti. Saatler gece yarısını geçmesine rağmen Başbakan’dan bir haber çıkmadı. Oysaki ben 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonuna kurban giden Bakanlar ile yine el kaldırırlar sanmıştım. Her şeye rağmen yine buradayız mesajını verirler sanmıştım. Ama yanıldım. Aslında 30 Mart seçimlerinin hemen akabinde gece yarısı Kuran ayetleri ile dalga geçen eski Bakan ile de el kaldırması çok hoşuma gitmişti. Yine hep beraber el kaldırırlar diye bütün kanalları gezdim. Ancak umutlarım suya düştü. Yenilenen seçimlerin ardından AKP Genel Merkezinden ne bir canlı yayın yapıldı ne de bir balkon konuşması. Yazık oldu. Hem de çok yazık oldu Koskoca bir dünya liderinin yeni bir balkon konuşması yapamaması kabul edilebilecek bir durum değil. 02.06.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title