BugünMakaleler

BU TABLO SENİN ŞAHESERİN KARDEŞİM

SAİT BALCIÜlkemizde gündem o kadar hızlı değişiyor ki, yetişebilene aşk olsun. Bir bakıyorsunuz durduk yerde Rus uçağını düşürmüşüz. Bir bakıyorsunuz Yeni Anayasa gündeme gelmiş. Yine bir bakıyorsunuz Yeni Anayasanın asıl gündemini Başkanlık sistemi oluşturuvermiş.

Terörle mücadele kapsamında şehit düşen askerlerimizin haberleri ise artık sıradanlaştı. Keza yine iki arada bir derede kalan ve PKK’nın siperi haline gelen masum vatandaşların durumu ise içler acısı. Yaşadıkları yerleri terk edenleri mi ararsın, hedef haline gelip ölen çocukları ve vatandaşları mı ararsın, açıkçası PKK’nın hendek kazdığı bölgelerde ne arasan var. Tüm bunların sorumlusu ne kadar PKK terör örgütü ise, bir o kadar da iktidar partisidir. Çünkü Açılım politikası kapsamında bu hendeklerin kazılmasına göz yuman iktidar partisinden başkası değildi. Çünkü o sıralarda PKK Başkanlık sistemine yeşil ışık yakıyordu. Dolayısıyla Türk Ordusuna operasyon yapma yetkisi verilmedi. Böylelikle de PKK göz göre göre bu hendekleri kazdı. Sonrasında HDP ne zaman ‘’Seni Başkan seçtirmeyeceğiz’’ demişse o zamandan itibaren de oturdukları masayı devirdiler. Kaybetmekte oldukları oyların da farkına vararak milliyetçi oylara sarıldılar. O zamandan bu yana da PKK’ya karşı operasyon yapıyorlar. Anlayacağınız müzakereyi bırakıp mücadeleye başladılar ama bu arada yöre yaşayanlarının iki arada bir derede kalmalarına sebep oldular. Bu arada da zamanında almadıkları tedbir yüzünden onlarca vatandaşın ölümüne sebep oldular. Vatandaşların evlerinden ve yurtlarından olmalarına sebep oldular. Onlarca güvenlik güçlerinin şehit düşmelerine sebep oldular.

Şimdi bütün bu olanlardan sonra iktidar partisine bir soru sormamız gerekiyor. Sen ileriyi göremiyorsan kardeşim ne diye zamanında PKK ile masaya oturdun? Açılım Politikası sürerken ne diye hendek kazmalarına seyirci kaldın? Açılan bu hendekler bir gün güvenlik güçlerimize karşı kullanılabileceğini hiç düşünemedin mi? PKK siyasi bir partimi ki bugüne kadar onunla müzakere ettin? PKK’nın bir terör örgütü olduğunu bilmiyor muydun? PKK’nın arkasında baş terör örgütü ABD’nin olduğunu bilmiyor muydun? Bugüne kadar PKK terörünün bitirilememesinin tek sorumlusunun ABD olduğunu bilmiyor muydun? Stratejik ortak olarak gördüğün ABD bugün mücadele ettiğin PKK’ya halen daha silah yardımı yapıyor. Kazdıkları hendekler vasıtası ile de devlete meydan okuyorlar. Sivil halkı da kendilerinden yana taraf olmaları için zorluyorlar. Çocukları ve kadınları siper olarak kullanıyorlar. Dolayısıyla da masum vatandaşların yaşamlarını yitirmelerine sebep oluyorlar.

Vatandaşın devlete olduğu gibi, devletin de vatandaşa karşı görevleri vardır. Geçen makalemde bunları yazdım. Vatandaşın askere gitme, vergi verme, yasalara uyma gibi devlete karşı görevleri vardır. Devletin de vatandaşa karşı, eğitim hakkını sağlama, iş bulma, güvenliğini sağlama gibi görevleri vardır. E, kardeşim vatandaş sana karşı görevlerini yerine getirirken sen ne diye vatandaşa karşı olan sorumluluklarını yerine getirmiyorsun? Ne diye vatandaşın güvenliğini sağlayamıyorsun? PKK seni aldattı ise bunun sorumlusu yöre yaşayanları mı? Vatandaşlar sana git te PKK’ye aldan mı dediler? PKK ile müzakere masasına otur mu dediler? Eğer sen sosyal bir devler isen, sorumlu bir iktidarsan zamanında PKK’ya karşı önlem alacaktın. PKK ile Kandil’de mücadele edecektin. PKK’yı çadır mahkemeleri kurarak karşılayacağına, güvenlik güçlerine tam bir operasyon yetkisi vererek PKK’yı dağda bitirecektin. Şimdi zamanında atılması gereken adımları atmayınca elbette PKK gelip şehirlere yerleşir. Masum insanları kendine siper eder. Masum insanların şehirleri terk etmelerine sebep olur. Devlet halka karşı katliam yapıyor diye uluslararası arenada yaygara eder. Ve her daim güvenlik güçlerimizin ve masum halkın ölümüne sebep olurlar.

Şimdi buradan tekrar sorayım. Geldiğimiz süreç itibariyle PKK ile müzakere masasına oturmaya değdi mi? PKK elebaşısı Abdullah Öcalan ile Yeni Anayasa yapmaya değdi mi? İmralı seferleri düzenlemeye değdi mi? Hızımı almışken sormaya devam edeyim. PKK’lı teröristlere ‘’aktivist ‘’ yakıştırması yapmaya değdi mi? Nerede akılsız insanlar varsa onları toplumu kandırmak amacı ile konferanslar düzenletmeye değdi mi? Değdi ise, yarattığın bu tablodan dolayı övünebilirsin. Toplumun var olan huzurunu yok etmekten dolayı ömür boyu övünebilirsin. Çünkü sonuçta bu tablo senin şaheserin kardeşim.11.01.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title