BugünMakaleler

BİDEN NEDEN GELİYOR?

cropped-DB32A183F424-3.jpgABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Fethullah Gülen Terör Örgütü’nün 15 Temmuz da yapmış olduğu darbe girişiminden sonra ilk defa ülkemize geliyor. Bu ziyaret hiç kuşkusuz Rusya, İran, Irak, Suriye ve ülkemiz arasında başlayan görüşme süreci de doğrudan etkileyecek. Biden zaten bu ziyareti bölgede başlayan diyalog süreçlerini baltalamak için geliyor. Yoksa bölge barışına katkı koymak için asla gelmez. Bunların huyu da suyu da budur. Yoksa bölge ülkeleri kendi aralarında anlaşırlarsa bunlar ekmeksiz kalırlar. Gelecekleri tehlikeye girer. Joe Biden işte bunun için geliyor.

Joe Biden’in çantasında hiç kuşkusuz Rıza Zarrab dosyası var. Zamanında Erdoğan’ın IŞİD’e TIR’lar ile gönderdiği silahlar var. Şu an ülkemizde hemen hemen her gün patlamaya başlayan IŞİD ve PKK canlı bombalarının yarattığı katliamlar var. Joe Biden bu dosyalarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı köşeye sıkıştırmaya çalışacak. Rusya ile başlayan diyalog sürecini NATO ülkesi olduğumuz için bozmaya çalışacak. NATO ülkelerinin kendi aralarında imzaladıkları sözleşmeleri hatırlatacak. Rusya’nın potansiyel düşmanlığına değinecek. Patlamaya başlayan bombaları durdurmanın yolunun PKK ile tekrar eskiden olduğu gibi yine masaya oturmakla çözülebileceğini söyleyecek. Biden doğal olarak insan haklarından bahsedecek. Fethullah Gülen Terör Örgütü’nün yapmış olduğu darbe girişiminden dolayı tutuklanan muhataplarının serbest kalmasını isteyecek. Erdoğan’a Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanı olduğunu hatırlatılacak. Falan filan.

Peki, Biden’in çantasında taşıdığı dosyalara karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eli boş mu? Elbette değil. Erdoğan’ın Biden’e karşılık Gülen’in iade dosya kozu var. Erdoğan’ın elinde yine ABD’li yetkililerin darbe girişimimde tutuklananları muhatap olarak görmeleri kozu var. Münbiç’in PYD’nin eline geçme kozu var. Erdoğan bu kozlarını Biden’e karşı kullanabilir mi bilemiyorum. Şimdiden bu durumu tespit etmek kolay değil. Eğer 17 / 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu olmamış olsaydı Erdoğan’ın bu konuda eli güçlü olurdu. Rıza Zarrab ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmemiş olsaydı Erdoğan’ın yine eli güçlü olurdu. Ancak şimdi durum böyle değil. Bu olaya neresinden bakarsanız bakın Erdoğan’ın bu konuda sağa sola kıpırdayacak bir hali yok. Keza yine IŞİD’e giden TIR ile gönderdiği silah konusu da Erdoğan’ın dezavantajlarından bir tanesidir. Erdoğan zamanında Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanı sıfatı ile Suriye meselesi konusunda kendi başına buyruk iş yapmamış olsaydı şimdi ABD’ye karşı boynu bükük kalmayacaktı. Şimdi Biden Fethullah Gülen Terör Örgütünün arkasında olmasına rağmen, Erdoğan’a karşı daha güçlü ve ikili görüşmelerde avantajlı. Her yönden Erdoğan’ı köşeye sıkıştıracak. Bu durumu görmek için de âlim olmaya gerek yok.

Gelinen nokta itibariyle Erdoğan Biden görüşmesinin galibinin Biden olacağını şimdiden söyleyebilirim. Hatta Erdoğan bu görüşmede Gülen’in iade istemini bile istediği gibi koz olarak kullanamayacak. Münbiç meselesi bile Erdoğan’ın elini güçlendirmeye yetmeyecek. Her zaman olduğu gibi tabi ki görüşmelerin verimli geçtiğine dair taraflar iyi dileklerini iletecekler. Ancak burada önemli olan ülkenin çıkarlarını masa başında savunmaktır. Eli zayıf bir Cumhurbaşkanı ülkesini nasıl savunabilirse Erdoğan’da öyle savunacak. Başka söze gerek var mı? 23.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title