BugünMakaleler

BÖLGENİN GÜVENLİĞİ BİRLİKTE HAREKET ETMEKTEN GEÇER

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Ortadoğu uzun zamandan bu yana alev alev yanıyor. Yangını söndürmenin tek yolu ise bölge ülkelerinin bir araya gelerek güç birliği yapmalarıdır. Bu konuda umut verici gelişmeler de yaşanmaya başladı. Çin’in ABD emperyalizmine karşı bölge ülkelerinin yanında yer almaya başlaması umut verici bir gelişme. Keza Rusya Suriye’yi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Gerektiği zaman silah gönderdi, gerektiği zaman da asker gönderdi. İran ise öteden beri Suriye’nin yanından hiç ayrılmadı. Şimdi ise sıra bize geliyor. Bizim de en kısa zamanda ABD emperyalizmine karşı Suriye’nin yanında yerimizi almamız gerekiyor. Bu anlamda Biden Erdoğan görüşmesi oldukça önemlidir. Erdoğan Biden’e karşı bölge ülkelerinin yanında olduğunu hissettirmesi gerekiyor. Yoksa Büyük Ortadoğu Projesi Suriye ile birlikte bizi de alıp götürecek.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bugün ülkemizde olacak. Kendisinden önce Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi ülkemize gönderdi. Arkasından da kendisi gelecek. Belli ki Biden ’in çantasında Musul konusu da var. Bu yüzden Barzani ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a baskı yapacaklar. PYD’nin bombalanmasına engel olacaklar. Aynı zamanda Rusya’nın da İncirlik üssünü kullanmaması konusunda Erdoğan’ı uyaracaklar. Niyetleri belli. Dün de yazdım, bugün de yazıyorum. Biden ile görüşecek olan Erdoğan’ın bölge politikalarını değerlendirme konusunda ve Gülen’in iadesi konusunda eli maalesef zayıf. ABD Gülen meselesini uzun vadeye yaymaya çalışacak. Anlayacağınız zaman kazanacak. Erdoğan’ı her zamanki gibi yine idare edecek. Erdoğan’a gaz verecek. Bu konuda samimi görünecek. Sonrasında kim öle kim kala. Bekle ki ABD Gülen’i versin. ABD Gülen’i verince kimi alacak? Bunu hiç düşündünüz mü? Öcalan’ı verince Gülen’i almıştı. Peki, şimdi Gülen’i verince kimi alacak? Bu işler bu kadar basit değil. ‘’ABD Gülen’i vermek zorunda’’ demekle Gülen’i alamazsınız. Gülen’i alabilmeniz için her şeyden önce güçlü olmanız gerekir. Oysaki şu an darbe girişimini atlattığımızdan bu yana her şey darmadağın. Güvenlik zafiyeti tavan yapmış durumda. Hemen hemen her gün ülkemizin değişik illerinde bombalar patlıyor. Sınırlar yolgeçen hanına dönmüş durumda. Ülke yönetilemiyor. Ancak Erdoğan darbe kahramanı olduğu için konumu bile sorgulanamıyor. Üzücü olan da zaten budur. Ülkeyi yönetemez hale gelen bir insanın hiçbir şey olmamış gibi yerinde oturmasıdır. Memleketimin insanları bile daha düne kadar Erdoğan için demokrasi nöbetleri tuttular.

Kaldığım yerden devam edeyim. ABD hatırlarsanız PYD konusunda ülkemize defalarca söz vermişti. PYD Fırat’ın batısına geçmeyecekti. Peki, ABD sözünü tuttu mu? Elbette hayır. PYD Münbiç’i ele geçirdiği gibi şimdi de Cerablus’u almaya çalışıyor mu? Elbette. Öte yandan Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de Musul’u almaya çalışıyor mu? Elbette. ABD’de her ikisine yardım ediyor. Yani ABD PYD ile Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin dışında hiçbir guruba destek olmuyor. Bu koridorun oluşması için elinden geleni arkasına koymuyor. Peki diğer unsurlar ne yapıyorlar? Erdoğan’ın bugüne kadar desteklediği unsurlar kimin için çalışıyor? Bu unsurlar Kürt koridorunun oluşmasına katkı koymaktan başka bir işe yarıyorlar mı? Elbette hayır. IŞİD tam da bu görevi yerine getiriyor. Çekildiği bölgeleri PYD ele geçiriyor. Hani bu IŞİD çok güçlüydü? Hani Irak İslam Şam Devletini kurmuşlardı. Kurulan bu devlet varlığını toprakları PYD vermekle mi sürdürecek? Benim burada İŞİD’i desteklediğim falan yok. Burada bir oyun oynanıyor. Sizlere onu anlatmaya çalışıyorum. Suriye’nin işgal edilmesinin sebebi Beşar Esat’ı iktidardan indirme olduğunu söylüyorlardı. Peki, insanlıktan nasibini alamamış terörist örgütler Beşar Esat’a karşı mücadele ederlerken PYD ne yapıyor? Ben sordum, ben yanıtlayayım. PYD Kürt koridorunu tamamlamaya çalışıyor. Demek ki Suriye’nin işgal edilmesinin ana sebebi Kürt Koridorunun oluşmasıymış. ABD’de zaten bu amaçlar için burada. Suriye’nin geri kalan bölgesi ABD’yi çok da fazla ilgilendirmiyor. Uzun lafın kısası kandırılmış terörist örgütler de bu amaca hizmet etmiş oluyorlar. Hepsi bu. İşte şimdi bu yüzden ABD’ye karşı bölge ülkeleri ile birlikte hareket etmek gerekiyor. Bölgenin selameti açısından Irak, İran, Suriye ve Rusya ile birlikte hareket etmek gerekiyor. Erdoğan bu direnci gösterebilir mi? Göreceğiz.24.08.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title