BugünMakaleler

BAŞKANLIK SİSTEMİNDE DE YÖNETEMEZSİNİZ

cropped-DB32A183F424-3.jpg

FETÖ ile ABD’nin15 Temmuz da yapmış oldukları darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı nerede Atatürkçü subay, öğretmen, gazeteci, yazar, akademisyen, sanatçı, avukat, savcı, hâkim ve memur varsa şimdi hepsi de zindanlara atılmıştı. Tıpkı Ergenekon ve Balyoz Davalarında olduğu gibi onlarca yurtsever zindanlara atılmıştı. PKK’nın Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde ilan etmiş olduğu kurtarılmış bölgeler de Suriye’de olduğu gibi kanton bölgelere dönüşecekti. Açılım süreci kaldığı yerden yine devam edecekti. İmralı’ya yeni seferler düzenlenmeye başlanacaktı. Oslo’da yeni görüşmeler planlanacaktı. Kurtarılmış bölgelerde PKK eskiden olduğu gibi yine kimlik sorgulaması yapmaya başlayacaktı. PKK’nın polis güçleri de şehirlerde gövde gösterileri yapmaya başlayacaklardı. Eğer FETÖ / ABD birlikteliği darbeyi başarabilmiş olsaydı şu an ülkemiz Suriye’den daha kötü hale gelirdi.

Çok şükür ki ABD / FETÖ darbe girişimi Atatürkçü subaylar ve halk tarafından püskürtüldü. Bu yüzden ülkemiz uçurumun kenarından döndü dersem sanırım yanılmış olmam. Ancak darbe girişiminin atlatılmasından bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği politikalar hiç de darbe hukukunu aratmaz hale geldi. 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı FETÖ TBMM’yi kapatırdı. Peki, Erdoğan ne yaptı? Olağanüstü Hal uygulaması ile TBMM’yi devre dışı bırakmadı mı? Erdoğan şu an ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetiyor. Darbe girişimin üzerinden tamı tamamına 3 ay geçti. Taşlar yerli yerine oturdu. Ortada OHAL’lik bir durum da yok. Peki, OHAL’i bitirmek için daha ne bekleniyor? FETÖ ile mücadele için OHAL’e ihtiyaç da yok. O halde Erdoğan neden halen daha OHAL’de ısrar ediyor? Bunu bilen var mı? TBMM’nin devre dışı bırakılması demokrasiye yapılmış en büyük darbe değil midir? Milli iradeyi yok saymak değil midir?

Peki, ABD / FETÖ Darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı İmam Hatiplerin önü açılmaz mıydı? Birçok okul proje okuluna çevrilmez miydi? Peki, şimdi Erdoğan ne yapıyor? FETÖ’den boşalan okulları İmam Hatipleştirmiyor mu? O zaman Erdoğan’ın yaptığının FETÖ darbesinden aşağı kalan yeri kaldı mı? Bu konular önemlidir. Hem de oldukça önemlidir. Bu millet 15 Temmuz gecesi meydanlara okullar İmam Hatipleşsin diye çıkmadılar. TBMM kapatılsın diye çıkmadılar. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlansın diye çıkmadılar. Genel Kurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlansın diye çıkmadılar. Askeri Hastaneler Sağlık Bakanlığı’na bağlansın diye çıkmadılar. Ülke OHAL ile yönetilsin diye hiç çıkmadılar. Atatürkçü subaylar ile halk Atatürk Devrimlerine sahip çıkmak için meydanlara koştular. Laik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmak için meydanlara koştular. Yurtseverler ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumak için meydanlara koştular. Demokrasi için meydanlara koştular. Yoksa halk FETÖ / ABD darbe girişiminin yapamadığını Erdoğan yapsın diye meydanlara koşmadılar.

Şu an ülke yeniden Başkanlık Sistemine kilitlendi. Varsa yoksa Başkanlık. Akıllarını Başkanlık almış. Başka bir şey yok. İlla da Başkanlık Sistemi istiyorlar da başka bir şey istemiyorlar. Peki, kardeşim halk Başkanlık sistemini istiyor mu? Halkın gündeminde Başkanlık Sistemi var mı? Salt Erdoğan istedi diye işi gücü bırakıp Erdoğan’ın bir darbe daha yapmasına mı göz yumacağız? Erdoğan’ın halen hazırda yapmış olduğu darbeler yetmedi de bir de Başkanlık darbesini mi içimize sindireceğiz? Bu girişim Parlamenter sisteme yapılmış en büyük darbe girişimidir. Peki, Erdoğan’ı Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi neden parlamenter sisteme ikna etmiyoruz? Neden Erdoğan’a doğru yolu göstermiyoruz? Bu ülkede Erdoğan şu ana dek hangi bir isteğini yapamadı da Başkanlık Sistemini istiyor? Erdoğan bu ülkeyi14 yıldır aralıksız yönetiyor. Eğer Erdoğan bunca yıldır iktidarda olmasına rağmen halen daha ülkeyi bu sistem içinde yönetemiyorsa kusura bakmayın ama sorun sistemde değil, Erdoğan’dadır. Sonuçta sizi her önünüze gelen kandırıyorsa burada sorun sizdedir. Eğer siz bu sistemde ülkeyi yönetememişseniz Başkanlık Sisteminde de yönetemezsiniz. 21.10.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title