BugünMakaleler

HALK ERDOĞAN’A YENİ YETKİ VERMEDİ

cropped-DB32A183F424-3.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili “‘Fiili durum var, fiili durumu yasal hale getirelim’. Niye fiili durumu yasal hale getiriyoruz? Neden ona ‘Sen neden yasalara uymuyorsun, Anayasa’ya uymuyorsun’ diye bir hatırlatma ihtiyacı duymuyoruz? Eğer onun isteğini yerine getireceksek, bir kişinin arzusunu yerine getireceksek o zaman bu parlamentonun iradesi ne oluyor?” dedi. Kılıçdaroğlu haklı. Hem de sapına kadar haklı.

Daha önce de yazmıştım. Halk Erdoğan’ı Anayasamızda bulunan yetkileri ile Cumhurbaşkanı seçti. Yoksa halk Erdoğan’a seçilirken yeni yetkiler vermedi. Eskiden Cumhurbaşkanı TBMM tarafından seçiliyordu. 2007 yılında yapılan referandum ile Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesinin önü açıldı. Erdoğan’da 10.08.2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak 12.Cumhurbaşkanı seçildi. Hepsi bu. Başka bir şey yok. Yoksa ne halk, ne de TBMM Erdoğan’ın yetkilerini arttırdı. Ancak ortada bir gerçek var ki o da, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı yetkilerini aştığıdır. Bugüne kadar Başbakanın yetkilerini gasp ettiğidir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan seçildiğinden bugüne kadar da Anayasa suçu işledi. Şimdi Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi Cumhurbaşkanının işlediği suçları yasal hale getirmek için Başkanlık Sistemine geçilmek isteniyor. Yani diğer bir tabir ile koskoca Türkiye Cumhuriyeti yasaları tanımayan bir insanın suçlarını af ettirmeye yönelik seferber edilmeye çalışılıyor. Peki, o zaman yasalar toplumun refahı ve ihtiyaçları için mi, yoksa yetki kullanımı konusunda sınır tanımayan bir kişinin şahsi isteği için mi yapılır? Bu soruya iktidar partisinin ileri gelenleri yanıt verebilirler mi? Peki Başbakan yanıt verebilir mi? Peki Cumhurbaşkanının kendisi yanıt verebilir mi? Pek sanmıyorum.

Sırası gelmişken bir soru daha sorarak devam edeyim. Şimdiye kadar demokrasi ile yönetilen hangi ülkede seçilmiş bir Cumhurbaşkanı veya seçilmiş bir Devlet Başkanı yetkilerini aşmıştır? Bunun bir örneği var mıdır? Önce yetkilerini aşıp sonra da kullanmış olduğu yetkileri Anayasaya uyduran bir Devlet Başkanı veya Cumhurbaşkanı var mıdır? Böyle bir uygulamayı demokrasi ile bağdaştıran bir devlet var mıdır? Yoksa ileri demokrasi ile yönetilen ülkelerde Cumhurbaşkanı’nın yetkileri sınırsız mıdır? Biz 14 yıldır ileri demokrasi ile yönetildiğimiz için mi Erdoğan’ın işlediği Anayasal suçları yasalaştırıyoruz? Ne dersiniz?

Her şeyden evvel Erdoğan öncelikle kendisi yasalara uymalı ki, Millet te onu örnek alsın. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’ndan böyle bir davranış beklenir. Ancak ne hikmetse biz de tam tersi oluyor. Anayasayı tanımayan birisi varsa o da Erdoğan’ın ta kendisidir. Yetki sınırlarını aşan birisi varsa o da Erdoğan’ın ta kendisidir. Cumhurbaşkanlığı’na aday olabilmek için aranan fakülte mezunu diploması olmadan da seçilen Erdoğan’ın ta kendisidir. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan seçildiğinden bu yana sürekli Anayasaya suçu işliyor. İnsan da her şeyden evvel biraz utanma sıkılma olur. Devlet adamı olan bir insan seçilme yeterliliğine haiz değilse zaten o makama aday olmaz. Daha ne diyeyim?

Bu meselenin bir de başka tarafı daha var. O da Anayasal suç işleyen bir insanı cezalandırmak yerine yasal statüye kavuşturmanın sakıncalarıdır. Meseleye bu açıdan bakıldığı zaman yarından sonra hırsızlık suçu işleyen bir insan da işlemiş olduğu suçu yasal hale getirilmesini istemez mi? Devletin başı yasalara uymazsa vatandaş uyar mı? Sonuç itibarıyla halk Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı görevinin haricinde yeni bir yetki vermedi.20.10.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title