BugünMakaleler

BARIŞ PLANI MI, İŞGAL PLANI MI?

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu 28.01.2020 tarihinde Beyaz Saray’da yaptıkları açıklama ile ABD ve İsrail’e göre ‘’Yüzyılın Antlaşması Planı’nı, Filistinlilere göre ise ‘’Filistin’i İşgal Planı’nı açıkladılar.

Açıklanan Plana göre Kudüs bölünmeden İsrail’in başkenti olarak tanımlanırken Filistinlilere de Doğu Kudüs’ün başkent olacağı sözü veriliyor. Yine açıklanan plana göre Filistin’in devlet olabilmesi için dört yıllık süre öngörülüyor. Plan kapsamında Filistinlilere 50 milyar dolar yardım edileceği sözü veriliyor. Söz konusu bu yardımı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ın üstleneceği belirtiliyor. Antlaşmanın uygulanması halinde Filistinlilere öngördükleri toprakların iki katı verileceği açıklanıyor. ABD Başkanı Trump ayrıca bu plan dâhilinde İsrail ile Filistin devletlerini iki ulus devlet olarak tanınacağının sözü verirken diğer yandan da ABD’nin Doğu Kudüs’te elçilik açabileceğinin sözünü veriyor.

                        

 

 

Trump’ın Twitter’de paylaştığı harita

Bugünlerde Senato tarafından azil edilme maksadı ile yargılanmakta olan ABD Başkanı Donald Trump ile yolsuzluk suçlaması ile zor günler geçirmekte olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu rahatlatacak bir gelişme yaşanması gerekiyordu. Trump için diğer bir önemli nokta da bu yılın sonunda başkanlık seçimleri vardı. ABD’de İsrail lobisinin ne kadar güçlü olduğu öteden beri zaten biliniyor. ‘’Yüzyılın Antlaşması Planı’’ adı verilen ve Filistin’i işgal planı işte böyle bir ortamda açıklandı. Ve bu plan Donald Trump’ın bu yıl yapılacak Başkanlık seçimlerini tekrar kazanmasını sağlayacak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da kamu nezdinde itibarını sağlayacak ve Filistin toprakları bir oldubitti anlayışı ile İsrail’e verilmesi sağlanacak. İşin en hazin yanı da bu plan açıklanırken salonda Bahreyn, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri de Arap Devletleri olarak katılımcılar arasındaydılar.

‘’Yüzyılın Antlaşması Planı’’ çerçevesinde Filistin’i azınlık haline dönüştüren ve dar bir yerleşim alanına hapseden bu plana Arap Ülkeleri çok samimi olmasalar da tepki vermekte gecikmediler. Arap Ülkeleri 01.02.2020 tarihinde Mısır’ın başkenti Kahire’de Dışişleri Bakanlığı nezdinde toplandılar. Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleşen Arap Birliği’nin olağanüstü toplantısında ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘’Yüzyılın Antlaşması Planı’’ ret edildi. Dikkate alınmayacağı duyuruldu. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas düzenlenen toplantıda ’’ Trump’ın Yüzyılın Anlaşması Planı’ı ret ediyorum. Kudüs’ü satan veya Kudüs’ten vazgeçen biri olarak tarihte yer almayacağım’’ dedi. BM’den yapılan açıklamada ise ‘’BM’nin iki devletli çözüme yönelik pozisyonu, yıllardır Güvenlik Kurul kararlarıyla tanımlanmıştır’’denildi

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tek taraflı olarak hazırlayıp açıklamış oldukları bu planın hiçbir hukuki geçerliliği yoktur. Ayrıca Birleşmiş Milletler nezdinde de karşılığı yoktur. İsrail Filistin barışından söz edilecek ise 2012 yılındaki Arap Barış Girişimi baz alınmalıdır. Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 2002 tarihinde yapılan Arap Barış Girişimi, İsrail’in 1967’de işgal ettiği toprakların tamamından geri çekilmesini ve bağımsız bir Filistin Devletinin kurulması karşılığında İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini öngörüyordu. 03.02.2020

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title