Makaleler

ASKERİ SEÇENEK YOK

sait-balciBeyaz Saray’da Obama ile Başbakan arasında 2,5 saat süren görüşmenin detayları basına yansıdı. Aslında Başbakan A.B.D ‘ye Obama’yı Suriye konusunda askeri çözüm için ikna etmeye gitmişti. Ancak basına yansıyan haberlere baktığımız zaman Obama Başbakan’ı ikna etmiş görünüyor. Zaten aksi olması da düşünülemezdi. Çünkü Obama günler öncesi Suriye sorununu uzun vadede diplomatik yollardan çözmek için Rusya ile anlaşmıştı. Bu anlamda Obama’nın şimdi durduk yerde çark etmesi beklenemezdi. Böylelikle Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’ın da dâhil olacağı Cenevre toplantısı teyit edilmiş oldu. ABD’ye giderken Esat’lı çözüme sıcak bakmayan ve her seferde Esat’a tehditler savuran Başbakan, Obama’nın yanında yumuşamış olduğu görülüyor. Başbakan Obama ile birlikte basın karşısında yaptığı konuşmada Rusya ile Çin’e, Suriye konusunda önem verdiklerini söylemesi çözümün önceliğinin diplomatik görüşmeler ile sürdürüleceğine işaret ediyor.

Başbakan’ın Obama ile yaptığı basın açıklamasını baştan sona doğru gözden geçirdiğimiz zaman ABD açısından pek de gözle görülür değişen bir durumun olmadığı görülüyor. ABD, bugüne kadar Suriye sorununun çözümü için bizimle atmış olduğu adımların başarısızlık ile sonuçlanmasından sonra ipleri eline aldığı anlaşılıyor. Obama Suriye sorunun çözümü konusunda ilk etapta ipleri Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’na vermişti. Bu anlamda dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ahmet Davutoğlu ile defalarca bir araya geldiler. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’ın üzerine sürülmedik terörist bırakmadılar. Birleşmiş Milletler Örgütünden bir dış müdahale veya Suriye Ordusuna uçuşa kapalı alan yaratmak için Beşşar Esat kimyasal silah kullanıyor yalanına sarıldılar. Ancak Suriye rejimi, Ahmet Davutoğlu komutasında bulunan Özgür Suriye Teröristleri tarafından düşürülemeyince ABD duruma el koymak zorunda kalmıştı. Bu anlamda Hillary Clinton, Suriye politikasının komutasını Ahmet Davutoğlu’ndan geri aldı. Özgür Suriye Ordusu lav edildi. Bunun yerine Suriye Ulusal Konseyi ( SUKO ) kuruldu. SUKO’nun merkezi de Katar’a taşındı. Bu esnada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Libya’da ABD Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıyı bahane ederek ikinci Obama hükümetinde yer almadı. Ancak Suriye politikasında ülkemize güvenerek başarısız kalan Hillary Clinton gitti ama bunca başarısız politikadan sonra Ahmet Davutoğlu halen Dışişleri Bakanı olarak koltuğunda oturmaya devam ediyor.

ABD tüm bu olup bitenlerden sonra Ortadoğu da ülkemizin önderliğinde Suriye rejiminin yıkılamayacağını gördü. Bu yüzden silahlı mücadeleden çok Rusya ve Çin ile diplomatik baskı kurmaya yöneldi. İşte Obama ile görüşme tam da bu aşamada gerçekleşti.
Tarafların açıklamasından NATO veya Birleşmiş Milletler Cemiyetinin devreye girerek dış müdahale seçeneğinin ortadan kalmış olduğunu görüyoruz. Ancak ABD Özgür Suriye Teröristlerine maddi ve manevi yardım etmeye devam edeceklerinin sinyalini verdi. Obama bu hareketi ile şu an Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esat’a karşı mücadele eden Özgür Suriye Teröristlerini ortada bırakmamış oldu ancak bilfiil kendisi bu duruma müdahil olmayacağının işaretini verdi. Tabi ki bu mesajlar aynı zamanda bizim Başbakan’a da verilmiş oldu. Böylece Obama işi sağlam kazığa bağlamış oldu. Obama bir taraftan destek verdiği teröristler Esat ile mücadele etmeye devam edecekler diğer taraftan da sanki silahlı teröristlerin arkasında kendisi yokmuş gibi Rusya ve Çin ile Suriye üzerinde diplomatik baskı kuracak. Yani her yol Ankara misali. Planın biri tutmazsa diğeri tutacak. Yani, ABD, suya sabuna fazla dokunmadan Esat’ı uzun vadede tuş etmenin formülünü uyguluyor. Obama bu yöntemle hem bizim Başbakan’ı oyalamış oluyor hem de Rusya ve Çin ile diyalog geliştirerek geleceğe yatırım yapmış oluyor.

Peki, tüm bu olup bitenlerden sonra Başbakan ne yapacak dersiniz? Başbakan ABD’yi silahlı çözüme ikna edemeyince yine elde bulunan teröristler ile Esat’a karşı mücadele etmeye devam edeceğini sanıyorum. Irak’ta olduğu gibi uçuşa kapalı bölge olmadığı için bizim topraklar eskiden olduğu gibi yine teröristlerin istilası altında yeni olaylara gebe olmaya devam edecek. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’ı deviremeyen teröristler, eskisinden daha fazla hırçınlaşacaklar. Olan yine eskiden olduğu gibi bize olacak. Kazanan ABD olacak, kaybeden ise Başbakan’ın sayesinde ülkemiz olacak.20.05.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title