BugünMakaleler

AKP İLE MHP FİRE VERECEK

cropped-DB32A183F424-3.jpg

AKP ile MHP’nin beraber yapmakta oldukları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sınırsız yetki verdikleri Başkanlık Anayasasının Meclis görüşmelerini basından takip ediyor olmalısınız. Bu satırları yazdığım saatlerde görüşmeler halen devam ediyordu. Milletvekillerinin tepki gösterdiği maddeler de komisyona geri çekiliyordu. Anlayacağınız AKP ile MHP bir taraftan daha önce anlaşmaya vardıkları Anayasa Taslağını komisyondan geçiriyorlar, diğer taraftan da tepki çeken maddeleri komisyondan geri çekiyorlar. Bazı maddelerin de şeklini şemasını değiştiriyorlar. Ancak şu ana dek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdikleri sınırsız yetkilere dokunmadılar. Bu maddeleri komisyona geri çekmediler. Demek ki bu Anayasaya öncülük eden AKP ile MHP Milletvekilleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdikleri sınırsız yetkilerden rahatsız değiller. Sizleri bilmem ama ben görünen tablodan bunu anlıyorum.

Esasen bu Meclis’in yeni bir Anayasa yapma yetkisi yoktur. Hele hele laik Cumhuriyetin yönetim şeklini değiştirmeye yetkileri hiç yoktur. Çünkü Yeni Anayasa, ya yeni bir devlet kurulduğu zaman yapılır, ya da yapılmış olan bir darbe sonrasında yapılır. Bu anlamda yeni bir devlet kurmadığımıza göre AKP ile MHP yeni bir Anayasa yapma hakları yoktur. AKP ile MHP Anayasayı rafa kaldırmak suretiyle bir darbe de yapmadığına göre bu iki siyasi partinin hiçbir suretle yeni bir Anayasa yapmaya hakları da yoktur, hadleri de yoktur.

15 Temmuz darbe girişimi başarıya ulaşmış olsaydı FETÖ ile ABD’nin yeni bir Anayasa yapma hakları olacaktı. Bu darbe girişimi de bastırıldığına göre şu an ortada yeni bir Anayasa yapmayı gerektirecek hiç bir durum da yoktur. Fakat görünen o ki, AKP ile MHP Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sınırsız yetkiler vermek için sözleşmişler. Gelinen durum bunu gösteriyor. Ancak AKP ile MHP’nin ileri gelenleri her ne kadar bu Anayasayı Meclis’ten geçirmeye çalışsalar da, bu partilerin içinde bu Anayasaya geçit vermeyecek Milletvekilleri var. Ne yaparlarsa yapsınlar adları gizli olan bu Milletvekilleri bu Anayasaya oy vermeyecekler. AKP ile MHP’nin telaşı da zaten bundandır. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ne yaparsa yapsın, partisinin içindeki birçok Milletvekiline oy verdiremeyecek. MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ve Balıkesir Milletvekili İsmail Ok daha önce bu Anayasaya oy vermeyeceklerini açıklamışlardı. Şimdi de MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir de bu Anayasaya oy vermeyeceğini açıkladı. Anlayacağınız gün geçtikçe MHP’de yapılmakta olan yeni Anayasaya oy vermeyecek Milletvekillerinin sayısı artıyor.

Ancak her şeye rağmen AKP ile MHP yapmakta oldukları yeni Anayasayı süratli bir şekilde TBMM’den geçirmenin derdine düşmüş durumdalar. Meclis’te şu an meydana gelen yüksek tansiyonlu tartışmalar da zaten bu yüzdendir. Dolayısıyla AKP ile MHP yeni Anayasa taslağını bir taraftan TBMM’den geçirmeye çalışırken, diğer taraftan da Milletvekillerinden yiyecekleri fireleri önlemeye çalışıyorlar. Ancak biraz önce de değindiğim gibi ne yaparlarsa yapsınlar fire verecekler. Çünkü laik Türkiye Cumhuriyetini yıkmak öyle kolay değil. Bu Cumhuriyet öyle kolay kurulmadı. Bu Cumhuriyet AKP ile MHP istedikleri zaman rejimi değiştirsinler diye kurulmadı. Hele hele bu Cumhuriyet Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sınırsız yetki verilmesi için hiç kurulmadı.

Laik Türkiye Cumhuriyetini her kim ortadan kaldırmaya ve yıkmaya çalışırsa bunun altında en başta kendisi kalır. Dün, Atatürk’e ve Cumhuriyete kin ve öfke kusanların sonlarını gördük. Cumhuriyeti bugün yıkmaya çalışanların sonları da ötekilerden hiç farklı olmayacak. Çünkü tarih tekerrürden ibarettir. 29.12.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title