BugünMakaleler

AKİL İNSANLAR NEREDELER?

16 Nisan Pazar günü rejim değişikliği yasası oylanacak. İktidar partisi Cumhurbaşkanı Erdoğan dâhil tam kadro olarak sahaya inmiş durumdalar. Rejim değişikliği yasasını millete yutturmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Mağduriyet yaratmakta da üstlerine yok dersem sanıyorum sizleri yanıltmış olmam. Çünkü bunların fıtratında seçim kazanmak için her yol mübah sayılıyor. Daha önceki referandum da akıl hocaları ölülere bile oy kullandırın diye yol göstermişti. Bu anlamda bunların da akıl hocalarından geri kalan yerleri yok. Millete karşı tam saha baskı uyguluyorlar. Seçim çalışmaların eşit ortamda sürüp sürmediği umurlarında bile değil. Kendilerinden başkasını görecek durumda da değiller. Nasıl başladılarsa aynı hızla devam ediyorlar. Bir gün bir yere fena bir şekilde toslayacaklar ama bunun farkında da değiller. Anlayacağınız bu derece kendilerini referanduma kaptırmış durumdalar.

Hatırlarsanız bir aralar Akil İnsanlar vardı. PKK Terör Örgütü ile yapmak istedikleri Anayasayı millete yutturmakla görevlendirdikleri insanlardan bahsediyorum. O dönemleri hatırlamış olmalısınız. Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Murat Belge, Etyen Mahçupyan, Oral Çalışlar, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Orhan Gencebay’da Akil İnsanlardandı. Şimdi bu Akil İnsanların nerede olduklarını biliyor musunuz? Ülke olarak yine kritik bir süreçten geçiyoruz. Bu sefer yapılan referandum önceki referandumlardan daha da önemli. Bu referandum da ülkenin rejimi sorgulanıyor. Ancak ne hikmetse böylesine önemli bir referandum öncesinde Akil İnsanlardan çıt yok. Sanki kafalarını kuma gömmüşler. Anlayacağınız o derece yani. Akil insan denilen bu çok değerli insanların en azından bu süreçte ortaya çıkması gerekmez miydi? Seçmenleri bu konuda bilgilendirmeleri gerekmez miydi? En azından ortaya çıkıp bu seçimle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşmaları gerekmez miydi? Akil İnsanlardan da böylesine bir tutum beklenir. Öyle değil mi? Madem zamanında Akil İnsan olmuşlar, o zaman şimdi de sahaya çıkacaklar. EVET’i savunabiliyorlar EVET diyecekler. Yok, eğer rejim değişikliği yasasını içlerine sindirememişlerse o zaman da HAYIR diyecekler. Öyle ya da böyle bu Akil İnsanlar bir şekilde ortaya çıkıp seçmenlere akıl verecekler kardeşim. Yoksa boşuna mı Akil insan oldular?

Akil İnsanların sahaya çıkmalarını ve bu rejim değişikliği ile ilgili düşüncelerini seçmenlerle paylaşmalarını bir başka açıdan da önemsiyorum. Eğer bu Akil İnsanlar geçmişte kendi hür iradeleri ile Akil İnsan olmuşlarsa ve bu iradeleri ile iktidar partisinin isteği doğrultusunda görüş belirtmişlerse şimdi bu hatalarını telefi etmenin tam sırasıdır. Böylelikle geçmiş dönemde kandırdıkları milleti şimdi aydınlatabilirler. Esasen şimdi bu durum onların asli görevleri haline geldi. Yoksa geçmiş dönemde halkı kandırmak adına yapmış oldukları hataların hesabını veremezler. Yok, eğer bu akil insanlar kendi hür iradeleri ile Akil İnsan olmamışlarsa, yani zorlama ile Akil İnsan olmuşlarsa şimdi yine sahaya çıkıp bu referandum ile ilgili duygu ve düşüncelerini seçmenlerle paylaşmaları gerekir.

Şurası bir gerçek ki, bu referandum kabul edilirse artık buradan geriye dönüş mümkün olmaz. İktidar partisi açısından da mümkün olmaz. O saatten sonra biz yine kandırılmışız demek de çözüm olmaz. Rejim değişikliği yasasına EVET diyecek birçok AKP’li olduğu gibi HAYIR diyecek de birçok partili vardır. Hatta geçmişte AKP’ye oy veren seçmenler bu seçimde EVET demeyebilirler. Bu yasanın ne getirip götürdüğünü bilmeden oy verenler ise yarından sonra ‘’keşke vermeseydik’’ diyecekler. Yarından sonra ‘’keşke oy vermeseydik’’ diyecek olanlar için henüz vakit var. İş işten daha henüz geçmedi. Şunun şurasında 30 gün gibi bir süre daha var. Henüz daha tam kararını verememiş olan bu seçmenler bu süre zarfında rejim değişikliği yasasının ne getirip götürdüğünü iyice araştırabilirler. Eğer sonuçta yasanın ne getirip götürdüğünü bilerek EVET diyeceklerse onlar açısından bir sorun kalmaz. Ancak bu yasanın ne getirip götürdüğünü bilmeden EVET diyenler, geçmişte yetmez ama evet diyenlerin pişman oldukları gibi yarından sonra da onlar da pişman olacaklar. Benden söylemesi. 16.03.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title