BugünMakaleler

BAHÇELİ İLE DESTİCİ’NİN EVET DEMESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Rejim değişikliği yasasına Bahçeli’den sonra Destici’nin de destek vermesiyle birlikte EVET diyen parti sayısı AKP ile birlikte üçe çıkmış oldu. Ancak AKP’nin tabanında bile bu yasayı içine sindiremeyen partililer var. Geçmişte AKP’ye oy vermiş birçok seçmen de bu yasaya oy vermeyecek. MHP’nin ve BBP’nin tabanı ise büyük bir çoğunlukla HAYIR diyecek. Dolayısıyla Bahçeli ile Destici’nin EVET demesi bu yüzden hiçbir anlam ifade etmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP ile BBP’nin tabanının HAYIR dediğini çok iyi biliyor. Erdoğan’ın bu anlamda onlardan herhangi bir oy beklentisi de yok. Çünkü Saadet Partisinin bile HAYIR dediği bir ortamda Milliyetçi Hareket Partililerin ve Büyük Birlik Partililerin bu saatten sonra EVET demesi mümkün değil. Bu anlamda Erdoğan tek umudunu Kürtlere bağlamıştı. Barzani’nin bayrağı ile karşılanması da bu yüzdendi. Ancak yapılan anketlerde Barzani’nin de pek bir oy getirisinin olmadığı görüldü. Erdoğan bu yüzden farklı arayışlara yöneldi.

Erdoğan bu sıralar EVET oylarını Bakanlarına yurt dışında konuşma izini verilmemesi ile oluşan mağduriyet edebiyatı ile arttırmayı hedefliyor. Bu taktik tutar mı bilemem. Şu sıralar bütün hesaplar bu mağduriyet edebiyatına bağlanmış durumda. Başta Almanya, Hollanda ve Belçika Bakanlara ne kadar konuşma hakkı vermez ise o kadar mağdur olmuş olacaklar. Bu mağduriyet üzerinden de oyları devşirmeye çalışacaklar. Bu planın tutup tutmayacağı üç aşağı beş yukarı iki haftalık süreç içinde belli olur. Eğer bu mağduriyet edebiyatı da tutmaz ise yeni arayışlara yönelirler. Ortada ne kadar plan program varsa hepsini yine masaya yatırırlar. Seçimi kazanmak için ellerinden gelen ne varsa yaparlar. Çünkü fıtratlarında seçim yenilgisini kabul etme gibi bir anlayış yok. Fıtratlarında azıcık da olsa demokrasinin bir kalıntısı yok. Demokrasi sayesinde iktidara gelirler ama demokrasi ile iktidardan gitme gibi bir niyetleri olmaz.

Söze başlarken Bahçeli ile Destici’nin EVET demesinin hiçbir anlam ifade etmediğini söylemiştim. Çünkü her iki siyasi partinin tabanı da HAYIR diyor. Ancak Bahçeli ile Destici’nin EVET demesi bu iki partinin tabanı açısından ne kadar önemli değilse AKP açısından da bu iki partinin tabanının HAYIR demesi o kadar önemli değildir. Çünkü AKP’nin bu iki siyasi partinin tabanından herhangi bir oy beklentisi yok. Ancak AKP açısından önemli olan bir konu var. O da Bahçeli ile Destici’nin tabanlarına rağmen EVET demiş olmalarıdır. Böylelikle görünür de AKP ile birlikte MHP ile BBP’de EVET safında yer almış oluyorlar. Dolayısıyla böyle bir tablo ile seçim hilesinin de önü açılmış oluyor. Eğer 16 Nisan akşamı referandum kabul edilmiş olursa hiç kimsenin aklına her zaman olduğu gibi yine seçim hilesi gelmeyecek. Çünkü siyasi partilerin sandıklara sahip çıktığı düşünülecek. Eğer MHP ile BBP EVET dememiş olsaydı iktidar partisi istediği gibi seçim hilesi yapamaz. Bu açıdan MHP ile BBP’nin EVET demesi sırf bu yüzden iktidar partisi açısından önemlidir. Yoksa iktidar partisi hesabını MHP ile BBP’nin tabanına göre yapmıyor. İktidar partisine Saadet Partisinden oy gelmeyeceği gibi bu iki partinin tabanından da oy gelmeyecek. Ancak biraz önce ifade ettiğim gibi Bahçeli ile Destici’nin EVET demesi sadece ve sadece sandıklarda yapılacak olan hileyi yasalaştırmış olacak. Seçim sonucunda bu iki partinin tabanı da EVET demiş olabileceği algısının oluşmasını sağlamış olacak. Anlayacağınız iktidar partisi her zaman olduğu gibi yine bir nevi algı operasyonu yapacak

Bahçeli ile Destici’nin EVET kararı her ne kadar da iktidar partisinin seçimlerde hile yapmasının önünü açacak olsa da sonuçta bunun da bir sınırı var. Eğer HAYIR oyları kayda değer bir oranda fazla çıkarsa iktidar partisinin yapacağı hilenin de pek fazla önemi kalmaz. Ancak EVET oyları ile HAYIR oyları arasındaki fark çok az bir oranda kalırsa seçim hilesi bu durumda devreye girer. EVET, oyları az bir farkla da olsa öne geçirilir. Zaten sonuçta EVET oylarından tarihi bir fark beklenmiyor. İktidar partisi açısından EVET oylarının % 50’nin üzerine çıkması yeterli olur.

Sandıklardan HAYIR oyu çıkması ile ilgili bir ihtimal daha var. O da Cumhuriyet Halk Partisinin sandıklara sahip çıkması konusudur. Eğer Cumhuriyet Halk Partisi ülke çapında sandıklara sahip çıkarsa iktidar partisinin sandık oyunlarının tümü boşa çıkar. Böyle bir durumda da sandıklardan kesin olarak HAYIR oyu çıkar. 15.03.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title