BugünMakaleler

AKAR’IN ABD ZİYARETİNİ NASIL OKUMALIYIZ?

sait-balci- ortam dosyası

UĞUR MUMCU’YU VE DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMA!
DENİZ FENERİNİ UNUTTURMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

ABD, Eğit Donat projesi kapsamında istediklerini tam olarak alamamış olacak ki, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Rıdvan Akar’ı ABD’ye davet etmiş. Burada Rıdvan Akar’a liyakat nişanı da verilmiş. Yani anlayacağınız ABD, Türk Silahlı Kuvvetlerini memnun etmek için Rıdvan Akar’ı en iyi şekilde ağırlamış. ABD’nin Kara Kuvvetleri Komutanını ağırlamasına bir şey demiyorum. Çünkü sonuçta biz de bir NATO ülkesiyiz. Uluslararası çıkarlarımız da sözde ortak. Ancak bu namussuz ABD durduk yerde bizi boşuna çağırmaz. Muhakkak bize dayattıkları emri vaki işlerde bir aksaklık yaşanmıştır da onu düzeltmek için çağırmıştır. Yoksa düğün değil seyran değil, yok yere bizi öpmezdi.

Kara Kuvvetleri Komutanı’nın ABD gezisini biraz daha açayım. Hani ziyaretin gerçek nedeni tam olarak ortaya çıksın diye. Yoksa bu gezi turistik bir gezi olmuş olsaydı ne beni, ne de Türk Milletini ilgilendirirdi. Ancak ABD Suriye ve Irak’ta IŞİD teröristleri ile mücadele ederken Rıdvan Akar’ı boşuna davet etmez. Ortalığı durduk yerde da boşuna bulandırmaz. Bir zamanlar bilerek çökerttiği Türk Ordusunu da boş yere muhatap almaz. Belli ki, Eğit, Donat projesinde sıkıntılar var. Giderilmesi gereken sorunlar var. Bunun çözümü de Türk Ordusunun çağırılıp ev ödevinin verilmesinden geçiyor.

ABD öteden beri IŞİD ile mücadele kapsamında İncirlik Üssünü de kullanmak istiyordu. ABD’nin bu isteğine karşılık Erdoğan’da, Suriye topraklarında uçuşa kapalı bir koridor oluşturulmasını istiyordu. Böylelikle Erdoğan, Suriyeli sığınmacıların açılacak olan bu koridora yerleştirilmesini istiyordu. Erdoğan ayrıca IŞİD ile mücadele edilirken aynı zamanda da Beşar Esat ile de mücadele edilmesini istemişti. Fakat ABD Erdoğan’ın bu isteklerini geri çevirdi. Bugün de aynı yerde durmaya devam ediyor. Ve Erdoğan’ın isteklerini yerine getirmediği gibi Erdoğan’dan daha fazlasını istiyor. Erdoğan bu konuda her ne kadar isteklerini yerine getirse de nazlanıyor. Yani biraz ağırdan alıyor. Bu durum da ABD’yi endişelendiriyor. Bu yüzden ABD bir taraftan Erdoğan’ı idare ederken, diğer taraftan da Türk Silahlı Kuvvetleri ile arasını sıcak tutmaya çalışıyor. ABD’nin Rıdvan Akar’ı davet etmesinin bundan başka bir amacı da olamaz.

Rusya’nın Suriye muhalefeti dediğimiz terör örgütleri ile meşru Esat rejimini bir masada buluşturmuş olması da ayrı bir konu. Rıdvan Akar’ın ABD ziyareti de tam Rusya’nın Suriye muhaliflerini ve Esat rejimini bir araya getirdiği günlere rastlıyor. Hatırlarsanız ABD’de daha önce Cenevre’de Suriye’nin taraflarını bir araya getirmiş fakat sonuç alamamıştı. Rusya’nın şimdi böyle bir üstünlük alması da ABD açısından hiç de olumlu bir gelişme sayılmaz. Bu durum Ortadoğu da iplerin Rusya’nın eline geçmesine neden olur ki, bu durumda ABD açısından kabul edilebilir bir durum değildir. Rıdvan Akar’ın ABD ziyaretini bu açıdan da okumak gerekir.

Pazartesi günü tekrar görüşmek üzere iyi hafta sonları dilerim. 30.01.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title