BugünMakaleler

AÇACAĞIM DEMİYECEKSİN, AÇACAKSIN

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Birliği ülkelerinin ülkemizin adaylığını dondurmaları ile ilgili yine esti gürledi. ‘’3.5 milyon insanı besleyen biziz. Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule’ye 50 bin mülteci geldi diye feryat ediyorsunuz. Daha ileri giderseniz bana bak bu sınır kapıları da açılır. Böyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne de millet. Bunu da böyle bilesiniz’’ dedi. Ancak Erdoğan kapıları yine açmadı. Belli ki Erdoğan Avrupa Birliği ülkelerine blöf yapıyor. Sınırları açacak olan insan şimdiye kadar zaten on kere açmıştı. Avrupa ülkeleri de çok iyi biliyorlar ki, Erdoğan sınırları açmayacak. Açar gibi yapacak ama açmayacak. Belki bir iki gün açacak ama sonrasında yine kapatacak. Erdoğan’ı Avrupa Birliği ülkeleri de ezberledi artık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sınırları açmamasının arkasında iki neden yatıyor. Birinci neden söz konusu bu mülteciler üzerinden Avrupa Birliği ülkeleri ile diyalog kapılarını açık tutmak istemesidir. Yani Erdoğan bu konu üzerinden dış siyaset yapıyor. Avrupa Birliği ülkelerine sopa gösteriyor. Bu konuda başarılı oluyor mu derseniz, bana göre olmuyor derim. Çünkü Avrupa Birliği ülkeleri de bu kurusıkılara alıştı. Zaten bu yüzden ülkemize taahhüt ettikleri ödemeyi yapmıyorlar. Yani anlayacağınız bizi umursamıyorlar bile. Erdoğan’ın mültecileri göndereceğine inanmıyorlar. İlk zamanlarda biraz çekinmişlerdi ama şimdi umursamıyorlar. Her zamanki gibi bildiklerini okumaya devam ediyorlar. İstedikleri adımları atmış olsak bile üyeliğe kabul etmeyecekler. Eğer ülkemizin üyeliği konusunda samimi olmuş olsaydılar daha evvel istedikleri adımları attığımız zaman üyeliğe kabul ederlerdi. O zamanlarda da üyeliğe kabul etmemişlerse şimdi zaten kabul etmezler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bunu çok iyi biliyor. Erdoğan bu yüzden rahat konuşuyor. Açıkçası ben Avrupa Birliği üyeliği peşinde değilim. Ben bu ülkelerin kabul etmiş olduğumuz mülteciler konusundan dolayı bize vermeyi taahhüt ettikleri ödemenin peşindeyim. Eğer Erdoğan kapıları birkaç gün açık tutarsa bunların akılları o zaman başlarına gelir. İlk başta da Almanya’nın aklı başına gelir. Yoksa bunların kurusıkı bir iki çift laf etmekle akılları başlarına gelmez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sınırları açmamasının ikinci nedeni de bu mültecileri oy deposuna çevirme isteğidir. Avrupa Birliği Ülkeleri de Erdoğan’ın bu niyetini anlamış durumdalar. Taahhüt ettikleri ödemeyi yapmamalarının asıl nedeni de budur. Burada Erdoğan bir karar vermesi gerekiyor. Ya mülteciler konusunda Avrupa Birliği ülkelerine kur yapmayı bırakarak taahhüt edilen ödemeyi almaya bakacak, ya da bu mültecileri beslemeye devam edecek. Erdoğan ikisinden birini seçmek zorundadır. Her ikisini de bir arada halletmesi mümkün değil. Eğer Erdoğan’ın güttüğü politika bugüne kadar meyvesini vermiş olsaydı, Avrupalı ülkeler de bugüne kadar vermeyi taahhüt ettikleri ödemeyi yapmış olurlardı. Ancak gelişmeler Erdoğan’ın istediği gibi olmadı. Bugünden sonra da bu politikanın meyve vereceğini düşünemiyorum.

Erdoğan Avrupa Birliği ülkelerine elindeki mültecileri koz olarak kullanmak istiyorsa bugüne kadar uyguladığı politikaları bir taraf bırakması gerekiyor. Avrupa’dan çok Avrasya ülkelerini baz almaya başlaması gerekiyor. Zaten ekonominin kalbide bu Avrasya ülkelerinde atıyor. Bu anlamda Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Enerji Kulübünün 2017 Dönem Başkanlığı’nı ülkemize vermesi bir fırsattır. Aslında bu ülkemize yapılan bir jesttir. Erdoğan’ın bu jesti çok iyi değerlendirmesi gerekir. Yoksa Şanghay işbirliği Örgütü bu jesti Erdoğan’ın Avrupa Birliği Ülkelerine bir koz olarak kullanması için yapmadı. Şanghay işbirliği örgütü bu jesti ülkemizin bundan böyle yönünü Avrasya’ya çevirmesi için yaptı. ABD yerine bölge ülkeleri ile güç birliği yapmamız için yaptı. NATO’nun yerine Şanghay İşbirliği Örgütü’nü önemsememiz için yaptı. Çünkü Şanghay işbirliği Örgütü’nün karşılığı Avrupa Birliği değildir. Şanghay işbirliği Örgütü’nün karşılığı NATO’dur. Eğer Erdoğan yapılan bu jesti iyi değerlendirebilirse buradan ülkemiz karlı çıkar. Yoksa gerisin geriye aynı girdapta döner dururuz.26.11.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title