BugünMakaleler

ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Şanghay İşbirliği Örgütü, Enerji Kulübünün 2017 Dönem Başkanlığını ülkemize vermesinden bu yana basında olumlu ve olumsuz yönde birçok makale yayınlandı. Bazı yazarlar halen daha Avrupa Birliğini savunmaya devam ediyorlar. Avrupa Birliğinin ülkemizin üyeliğini geçici olarak dondurmasını bile önemsediklerini yazıyorlar. Yönümüzün Avrupa Birliğinden başka bir yerde olmasının doğru olmadığını yazıyorlar. Sanki Avrupa Birliği önümüze sürdüğü kıstasları karşıladığımız zaman bize kucak açacaklarmış gibi de yorum yapıyorlar. Hâlbuki böyle bir durum asla yok. Zaten açık açık bizi üyeliğe kabul etmeyeceklerini daha evvel defalarca söylediler. Ancak biz buna rağmen kapılarını zorladık. ‘’Ne olur bizi almasanız bile alıyor gibi yapın’’ dedik. Sağ olsunlar onlar da bizi kırmayarak bugüne kadar idare ettiler. Seçim dönemlerinde AKP’nin seçim kazanması için üye oluyormuşuz gibi hava yaratıp sevinç çığlıkları atmamızı sağladılar, kimi zaman da zor şartlar ileri sürerek gerçek yüzlerini gösterdiler. Şimdi de üyeliğimizi geçici olarak dondurdular. Şimdi bu tabloya rağmen halen daha bu birlikten nasıl medet umuluyor doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum.

Ayağı yere basan bazı yazarlar da Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğinin önemine işaret ediyorlar. Şanghay işbirliği Örgütü’nü açıkçası ben de önemsiyorum. Bu örgüte üye olsak da, olmasak da bu örgütün varlığını açıkçası önemsiyorum. Çünkü bu örgüt tek kutuplu Dünya’ya denge unsuru olarak kuruldu. Rusya ile Çin’in NATO tehdidine karşı birlikte hareket etmek amacıyla kuruldu. Tabi ki şu anki koşullarda bizim bu örgüte üye olmamız söz konusu değil. Ancak bu örgüt ülkemizin üyeliğine sıcak bakmıyor da değil. Fakat bu örgüte üye olmanın koşulları var. Her şeyden evvel bir defa NATO üyeliğimiz bu örgüte üye olmamamızın önündeki en büyük engel. Bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilmemesi mümkün değil. Ancak Erdoğan Avrupa Birliği’ne mesaj yollamak için Şanghay İşbirliği Örgütü’ne sıcak mesajlar veriyor. Şanghay İşbirliği Örgütü de bu mesajlara karşılık Enerji Kulübünün 2017 Dönem Başkanlığını verdi. Hepsi bu. Yoksa bu örgüt şimdi bizi üyeliğe filan aldığı yok. Ortada karşılıklı iyi niyet mesajları var. Hepsi o kadar.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nü önemsediğimi baştan söylemiştim. Her şeyden evvel bu örgüt tep kutuplu dünyaya karşı denge unsuru olarak kurulmuştu. Bir zamanlar Varşova Paktı ’da tek kutuplu dünyaya alternatif bir örgüttü. Ancak Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte doğal olarak Varşova Paktı’da dağıldı. Varşova Paktı’nın dağılmasıyla birlikte de Dünya yeniden tek kutupluluğa döndü. ABD’nin başını çektiği emperyalist ülkeler eskiden olduğu gibi yine dünyaya meydan okumaya başladılar. Bu duruma Rusya ile birlikte Çin daha fazla kayıtsız kalamadılar. 1996 yılında ortak güvenin arttırılması ve sınır güvenliğinin korunması maksadı ile Rusya, Çin, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan bir araya gelerek Şanghay İşbirliği Örgütü’nü kurdular. Bu örgüt her ne kadar NATO ülkelerinin tehditlerine karşı kurulmuşsa da aynı zamanda da ekonomik güç birliği de yaptılar. Bu anlamda Şanghay işbirliği Örgütü Avrupa Birliği’nin eşdeğeri olmadığı gibi tam anlamıyla NATO’nun da eşdeğeri değildir. Kuruluş amacı olarak bakıldığı zaman NATO’nun karşılığıdır ama öte yandan da ekonomik güç birliğini de temsil ettikleri için NATO üstü bir örgüttür.

Bugün Avrupa Birliği ülkeleri de ekonominin kalbinin Avrasya da attığını kabul ediyorlar. Onlar da gelecekte bu pastadan pay alabilmek için Şanghay İşbirliği Örgütü’ne sıcak mesajlar gönderiyorlar. Şimdi hal böyleyken biz halen daha neden iflas etmiş bir Avrupa Birliği’nin üyeliğine soyunuyoruz? Artık Avrupa Birliği’ne üye olma vakti geçti. O dönemler eskide kaldı. Dünya değişiyor. Şu anki koşullarda Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olamayabiliriz ama en azından bu örgütün Enerji Kulübünün 2017 Dönem Başkanlığına layık görülmemiz, körü körüne Avrupa Birliği’ne üye olmayı ummaktan iyidir.29.11.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title