Makaleler

12 EYLÜL DAVASI

Beklenen 12 Eylül Davası, Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesinde nihayet başladı. Davanın baş aktörlerinden biri kolunu kırmış bu yüzden açılan mahkemeye gitmemiş. Diğerinin ise hangi sağlık probleminden dolayı gitmediğini bilmiyorum.Sonuçta her ikisi de ne yazık ki davanın açılışını şereflendiremediler.12 Eylül Davası da bu şekilde sanıksız bir şekilde başlamış oldu. Ben, Evren ve Tahsinşahinkaya’nın bundan sonraki duruşmalara da katılacaklarını pek zannetmiyorum. Zaten açılan davanın göstermelik olduğu aşikar. Şimdi hadi diyorum AKP bu davayı meşrulaştırmak için davaya müdahil oldu. Peki,diğerleri ne için bu davaya müdahil oldular? Bu davaya ne kadar müdahil olunursa davada o kadar meşrulaşmış olacak. Hani dava gerçekten 12 Eylül’ün yaralarını saracak olsa neyse ne.Ama bu davada böyle bir olasılık dahi yok.12 Eylül’ün ürünü olan bir iktidar partisi 12 Eylül Askeri Darbesinden hesap sorması mümkün müdür? AKP yarından sonra yeni Anayasa çalışmalarına başlıyor.Onun için bu davanın açılması gerekiyordu.Yoksa 12 Eylül mağdurları AKP’nin umurunda mı? AKP bu davayı sadece Yeni Anayasa için kullanacak.Başbakan bu dava ile toplum nazarında darbelerden hesap soran İktidar partisi olarak anılmak istiyor o kadar.

            Bu davanın ciddiyetinin olup olmadığını bilmek için aslında müneccim olmak da gerekmiyor. Yandaş olmayan görsel ve yazılı basından davanın seyrini takip eden bir insan bu davanın göstermelik olduğunu pekâlâ anlayabilir. Bu güne kadar darbe yapmamış, darbeye teşebbüs etmemiş bugünün ve yakın geçmişin komutanları, Türk Askerinin varlığından rahatsız olan çevrelerin isteği doğrultusunda açılan soruşturmalardan tutuklanarak yargılanıyorlar. Fakat darbenin alasını gerçekleştirmiş komutanlar ise tutuksuz yargılanacaklarmış.12 Eylül Davasının savcıları, dönemim Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın tutuklu yargılanmasının reddini istemişler. Ergenekon davasındaki savcılar ise tutuklama istiyorlar.Mahkeme heyeti de kabul ediyor.Buradaki davada ise savcı tutuklu yargılamayı ret ediyor. Mahkeme heyeti de bu isteme uyuyor.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Allah muhafaza Evren ve Şahinkaya ikinci duruşma öncesi başka bir yerlerini de kırmazlarsa Mahkemeye getirileceklermiş. Ben Mahkemeye çıkarılacaklarına pek inanmıyorum ya. Belki de göstermelik olarak bir iki duruşmaya katılabilirler. Eğer çok ağır olurlarsa Mısır’da Hüsnü Mübarek gibi sedyede getirileceklermiş.Sedye ile getirilirse çevresinde demir kafes de olur herhalde.

12 Eylül Askeri Darbesini gerçekleştiren Kenan Evren daha önce yargılama ile ilgili söylentilerin çıktığı sıralarda yargılanma yerine intihar edeceğini söylemişti. Evren’i intihardan vazgeçirmişler olsa gerek ki bu sefer avukatları aracılığıyla  ‘’Kendisinin kurucu Anayasa yaptığını bu yüzden yargılanamayacağını’’söylüyor. Nereden bakarsanız bakın koskoca 12 Eylül Darbecisi Mahkemeden kaçmak için başvurmadığı yol nerdeyse kalmadı. Oysa darbe yapacaklar iddiasıyla tutuklanan emekli ve muvazzaf komutanlar gerçek paşa gibi dik durarak Mahkeme karşısına çıktılar. Balyoz Davasından yargılanan paşaların bilirkişi dinlenmesini kabul etmeyen Mahkeme Heyetine karşı avukatları cübbelerini çıkararak protesto etmişlerdi. Bu davanın görüldüğü İstanbul Özel Görevli 10.Ağır Ceza Mahkemesi daha önceden reddettiği ‘’bilirkişi dinlensin ‘’ talebini kabul etmek zorunda kaldılar. İşte paşa dediğin böyle olur. Paşa dediğin yürekli ve mert olur. Paşa dediğin Mahkemeden kaçmaz. Zamanında aslan kesilen paşaların şimdi mahkemeden kaçmak için olmadık çare aramaları ne kadar zavallı olduklarını gösteriyor.Mahkemeye bile çıkma cesareti gösteremeyen bu komutanlar nasıl darbe yapmışlar anlayamıyorum.Hani bir ara Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bugünün komutanları için ‘’iyi ki bu komutanlar la savaşa girmemişiz’’dedi ya aslında bu sözü 12 Eylül Darbecilerine söylemesi gerekiyordu.

Bu dava ile yazılacak o kadar daha konu var ki bunu bir yazıya sığdırmak olanaksız. Hepimizin mutlaka 12 Eylül ile ile ilgili bir anısı vardır. Bu darbe yüzünden zamanında az kitaplar yakılmadı. Az teyp kasetleri kırılmadı.Az afişler gazeteler yok edilmedi.Bir ara çok iyi hatırlarım ‘’Demokrat Ege ‘’ adında bir gazete vardı.Belki sizlerde iyi hatırlarsınız.O gazete bile yok oldu. O dönemlerde aynı bugünler gibi onlarca insanın sorgusuz sualsiz evleri arandı. Soruşturmak için karakollara götürülen insanlara olmadık insanlık dışı işkenceler uygulandı. Anneler babalar karakollarda kaybolan çocuklarını aradılar. Bu darbe yüzünden yüzlerce aile perişan oldu.Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Kardeşköy’den arkadaşım Bayram Er’in ağbisi gördüğü işkenceden dolayı salıverildikten sonra köyünde intihar etti.Hadi bakalım işkenceden dolayı intihar eden bu genç insanın hesabını şimdi kim verecek? Bu benim çok iyi bildiğim bir örnek.Memleket genelinde de yüzlerce insan işkenceden öldü.Şimdi buradan açılmış olan 12 Eylül Davasında Kenan Evren ile Tahsinşahinkaya’nın tutuklu yargılanmasına itiraz eden savcılara sesleniyorum.’’Toplumda derin yaralar açmış 12 Eylül Darbesinin aktörlerinin tutuksuz yargılanması sizce kamu vicdanını yaralamıyor mudur? ‘’

Açıkçası ben sözde 12 Eylül Davası olarak açılan bu dava ile 12 Eylül Askeri Darbecilerinden hesap sorulabileceğini inanmıyorum.Açılan bu dava, insanların duyguları ile alay etmekten daha öte gideceğini de hiç sanmıyorum.Bu yüzden belli bir amaç uğruna açılmış olan bu davanın sonu da aynı Sivas Madımak davasının sonucu gibi olacaktır.09.04.2012

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title