Makaleler

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

         Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun ilan etmiş olduğu Dünya Barış Günü 1 Eylül’de kutlanıyor. Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı Üyesi Ülkeler barış içinde bir Dünya mücadelesi amacıyla başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü ‘’Dünya Barış Günü’’ olarak ilan etmişler. Bu yüzden her yıl Birleşmiş Milletler Merkezinde ‘’Barış Çanı’’ çalınmaktadır. Bu çanı Japonya, savaşlardaki insan kıyımından dolayı yaptırmış. Japonlar çanın üzerinde de  ‘’Çok yaşa mutlak barış’’ yazısı yazmışlar.

Birleşmiş Milletlerin ve Sovyetler Birliğinin ilan ettiği 1 Eylül Dünya Barış gününde silahlar susacak mıdır? Elbette hayır. Aksine ABD Dünya Barışına katkı amacıyla 1 Eylül gününde de Özgür Suriye Teröristlerine destek veren El Kaide örgütü ile birlikte Suriye’nin bir an evvel teröristlerin egemenliğine geçmesi amacıyla Dünya Barışına katkıda bulunmaya devam edecektir. Aslına bakarsanız bana göre 1 Eylül günü ABD’yi temsilen Barack Obama’ya göreve geldiğinden bu yana Dünya Savaşına verdiği katkılardan dolayı ‘’Dünya Barış’’ ödülünün verilmesi kanımca yerinde olur. Çünkü Baba Bush ve oğul Bush’dan sonra şahin politikalar ile Obama ‘da göreve geldiğinden bu yana gösterdiği performans ile bu ödülü almaya hak kazanmıştır. Barış dediğiniz zaten nedir ki? Ulusların ABD’nin egemenliği altında uyum içinde yaşaması değil midir?

Dünya Milletleri, Dünya Barışını koruma adına, ülkemizin Suriye’deki katkılarını da umarım değerlendireceklerdir. Sanıyorum hiçbir Ülke Suriye’de barışın egemen olması adına bizim kadar katkıda bulunmamıştır. Hiç bir Ülke kendi Ülkesinin Suriye barışı adına geçiş noktası olmasına bizim kadar müsaade etmemiştir. İşte en yakın örnek yanı başımızdaki komşumuz Irak’tır. Irak bugün ABD’nin barış çabalarına bizim kadar çaba göstermemiştir. Hatta Irak, kendi Ülkesinde barış adına Barzani’ye bile destek çıkmamaktadır. Irak, aksine ABD’nin düşman ilan ettiği Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’a destek vermektedir. Böylesine bir komşudan Dünya Barışına elbette katkı sunması beklenemez. Ortadoğu Projesinin Küçük Başkanı ile beraber hareket edememek bile Dünya Barışı adına büyük bir kayıptır.

İran’a ne dersiniz? İran da aynı Irak ile beraber Dünya Barışına katkı sunmak amacıyla Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’ı, bizim gibi arkadan gammazlamak yerine açıkça alttan destek vermek suretiyle barışın bölgeye gelmesine mani olmaktadır. Hatta İran ‘’Bağlantısızlar Üyelerinin’’ Tahranda bir araya gelmesini sağlayarak barışa bir kurşun sıkmıştır. İran çok sayıda bağlantısız ülkelerini bir araya getirmek suretiyle aynı zamanda bizim düzenlediğimiz Suriye’nin dostları toplantılarını da gölgede bırakmıştır. İran’ın ev sahipliğinde düzenlenen Bağlantısızlar Toplantılarına Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’nun da katılması başlı başına Dünya Barışına kem vurmuştur. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’nun bağlantısızlar toplantılarına katılması, bu hareketin ulusal zeminde meşrulaşmasına ve bölge barışının tehlikeye girmesine neden olmuştur.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden uzun bir süreden sonra Hilary Clinton’nun bölge barışının korunması adına gösterdiği çabaların yetersiz kalması sonucu yakın bir zamanda bölge ülkelerini ziyaret edecek. Joe Biden, ABD yetkilileri ile birlikte Irak’a gerçekleştireceği diplomatik temaslar ileriki günlerde başlayacak. Joe Biden’in Dünya Barışı adına gerçekleştireceği bu diplomatik temaslar Irak ile de sınırlı kalmayacak. Biden’in Suriye’nin yanı sıra yakın gelecekte talan edilmesi planlanan İran konusunda da temaslarda bulunması bekleniyor. Joe Biden’nin bölge ülkelerini ziyaret etmesindeki en büyük etkenin bağlantısızlar ülkelerinin İran’da toplanmaları ve gerek bağlantısızlar ülkelerine gerekse Suriye’ye destek veren Rusya’nın tutumu üzerinedir. Bağlantısızlar Hareketinin Birleşmiş Milletlerin toplantılarından sonra ikinci derecede büyük bir toplantı olması ABD’yi fazlası ile endişelendirmiştir. Bölge Barışını ve Dünya Barışını korumayı üstlenen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’e kolaylıklar diliyorum. Joe Biden’e yapacağı temaslarda bölge barışı adına büyük çabalar sarf eden Ahmet Davut oğlu’nu da yanına almasını salık veriyorum.1 Eylül Dünya Barış gününün bizimkilerin aksine tüm Dünya’ya egemen olmasını diliyorum. Tüm Mazlum Devletlerinin 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutlarım.31.08.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title