BugünMakaleler

YPG İLE SÜLEYMAN ŞAH OPERASYONU

sait-balci- ortam dosyası

UĞUR MUMCU’YU VE DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMA!
DENİZ FENERİNİ UNUTTURMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

Suriye sınırları içinde bulunan vatan toprağını kaybedişimizin ayrıntıları gecikmeli de olsa netleşmeye başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı basın açıklamasında, Süleyman Şah Türbesinin kurtarılması ile ilgili yapılan operasyonun koalisyon güçlerine bile sonradan bilgi verildiğini açıklamıştı. Davutoğlu yapılan operasyonun bu derece gizlilik içinde yapıldığını ima etmişti. Yapılan operasyonu salt Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarı ile gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Keza benzer açıklamaları Cumhur Başbakan’ın sekreteri İbrahim Kalın da yapmıştı. Fakat Süleyman Şah Türbesinin Eşme köyüne nakledilmek üzere getirilmesinin ardından gelişen olaylar Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu da, Cumhur Başbakan’ın sözcüsü İbrahim Kalın’ı da yalanlıyor.

Her şeyden evvel yapılan açıklamalardan Süleyman Şah Türbesinin kurtarılması ile ilgili kopartılan yaygaranın ne kadar gülünç ve gereksiz olduğu anlaşılıyor. Kurtarma esnasında hiçbir çatışma yaşanmamış olması zaten başlı başına bir fiyasko. Çünkü IŞİD kurtarma esnasında anlaşmalı olarak bölgeden çekilmiş. PKK’nın Suriye’de bulunan kolu olan YPG güçleri ise Türk Silahlı Kuvvetlerine bölgelerinden güvenli geçişi sağlamışlar. Yani anlayacağınız yapılan operasyon suya sabuna dokunulmadan gerçekleştirilmiş. Böyle bir operasyon da elbette çatışma yaşanmaz. Hem kimle çatışacaksınız ki? Sadece bir askerimiz taşınma sırasında geçirdiği kaza sonucu şehit düşmüş. İşin özü, bölgede bulunan güçler emanetinizi alıp gitmemize göz yummuşlar. Hepsi bu.

Pazartesi günü yazmıştım. Ülkemiz Suriye toprakları içinde bir operasyon gerçekleştirecek ve bu operasyondan ABD’nin haberi olmayacak. Mümkün mü? Elbette değil.
Atalarımız, ’Yalancının mumu yatsıya kadar yanar’ ’diye boşuna söylememişler. Geldiğimiz nokta tam da bu duruma işaret ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve John Kerry’nin operasyonla ilgili görüştüğünü söylemiş. Yani ABD Suriye’deki gelişmeler ile ilgili operasyon öncesi istihbarat desteği sağlamış. IŞİD yapılan bir anlaşma ile bölgeden çekilmiş. YPG güçleri ise güvenli geçiş için koridor açmışlar. Böylelikle Cumhur Başbakan’ın komutasında başarılı bir operasyona imza atmışız. Böyle bir operasyonu çocuklar bile yaparlar. Neyse ben kaldığım yerden devam edeyim. Başbakan Ahmet Davutoğlu operasyonun ardından koalisyon güçlerini bilgilendirdik dememiş miydi? Peki, bu nasıl bilgilendirme? Yoksa ABD koalisyon güçlerinden sayılmıyor mu? Sen önce Süleyman Şah Türbesini Suriye’den kaçırmak için ABD ile görüş. Sonra ondan istihbarat bilgisi al. IŞİD ile çatışmasızlık için anlaşma yap. YPG ‘den güvenli koridor açması için ricada bulun. Sonra da yapılan operasyon büyük bir gizlilik içinde yapıldı de. Bu açıklamaya kargalar bile güler.

Bir başka gülünç açıklamayı Cumhur Başbakan’ın sözcüsü İbrahim Kalın yapmıştı. İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, Süleyman Şah Türbesini IŞİD’den kaçırdıkları operasyonda YPG güçleri ile işbirliği yapılmadığını açıklamıştı. Kalın devamla YPG’nin terörist örgüt olduğunu söylemişti. Dün iktidar partisinin yayın organı olan A Haber yapılan operasyonun YPG güçleri ile birlikte gerçekleştirildiğinin haberini verdi. Şimdi kime inanacaksınız? Birisi Cumhur Başbakan’ın basın sözcüsü. Diğeri ise en çok güvendikleri yandaş Tv kanalı. Belli ki derslerine iyi çalışmamışlar. Basına ne diyeceklerini bile önceden tespit edememişler. Bu kadar beceriksizler yani.

Yazıma noktayı koymadan evvel son bir gelişmeyi daha yazayım. Şu an Suriye’nin Eşme Köyüne yapılmakta olan Süleyman Şah Türbesi meğerse kaçak olarak yapılıyormuş. Arazinin sahibi Bozan Osman adında bir köylüymüş. Bölgenin ileri gelenleri Bozan Osman’ı ‘’Türk yetkililer seni mağdur etmezler’’ diyerek teselli etmişler. Oysaki Başbakan Davutoğlu toprak kaybı söz konusu bile değil demişti. Sadece güvenlik sorunu yüzünden Süleyman Şah Türbesini daha güvenli bir bölgeye naklediyoruz, demişti. Şimdi yaşanan bu gelişme üzerine Süleyman Şah Türbesinin nakledileceği Eşme Köyündeki arazinin sahibi Bozan Osman’a kira mı ödenecek, yoksa bu arazi satın mı alınacak merak ediyorum. Yalnız kabul etmemiz gereken bir gerçek var ki o da, bu araziye inşa etmekte olduğumuz türbe için bir bedel ödeyeceğiz. Süleyman Şah Türbesini taşıdığımız yeni arazi için bedel ödenmesi durumunda bu operasyonun toprak kaybına sebep olup olmadığına varın siz karar verin. Ben bu kadarını söylüyorum. Umarım Cumhur Başbakan ile Başbakan bu konuda da tatmin edici bir açıklama yaparlar.

Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.25.02.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title