BugünMakaleler

EĞİT DONAT, SURİYE’Yİ KAN GÖLÜNE ÇEVİRİR

sait-balci- ortam dosyası

UĞUR MUMCU’YU VE DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMA!
DENİZ FENERİNİ UNUTTURMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

ABD ile ülkemizin Suriye’de savaşacak olan silahlı grupların eğitilip donatılması ile ilgili imzaladıkları anlaşmanın ayrıntıları netleşmeye başladı. ABD’’ bu konuda hedef IŞİD’’ diyor. Cumhur Başbakan Erdoğan’da IŞİD diyor ama onun asıl hedefi Esat’’. Hangisine inanalım? Hangisi samimi? Doğrusunu söylemek gerekirse ikisinin de politikası temelden yanlış. Çünkü IŞİD ile mücadele yeni bir terörist grup yaratılarak yapılmaz. Esat bu terörist gruplarla iktidardan indirilemez. Ayrıca Esat’ın iktidardan indirilmesi demek Suriye’nin yeniden kan gölüne çevrilmesi anlamına gelir. Irak Saddam sonrası nasıl kan gölüne dönmüşse Esat sonrası Suriye’nin de başına aynı hal gelir. Libya Muammer Kaddafi sonrası nasıl kan gölüne dönmüşse, yarından sonra Suriye’nin başına da aynı hal gelir.

Konuyu öncelikle ABD açısından ele alayım. Bu konuyu daha önce de yazmıştım. ABD eğer gerçekten IŞİD’i bitirmek istiyorsa bunu yasal yollardan yapmalı. Yani Irak, İran ve Suriye ile işbirliği içinde yapmalı. Yani bir terörist grup oluşturmakla değil. Bu tür yeni oluşumlar hiçbir zaman olumlu sonuç vermez. Geçmişte de örnekleri var. Bugün sizin için mücadele eden gruplar bir bakarsınız ki yarın farklı amaçlara yönelmişler. Zaten IŞİD’de böyle yaratılmadı mı? Suriye’de Beşar Esat iktidarını yıkmak için oluşturulmadı mı? Peki, sonuç ne oldu? Esat yerinde kaldı ama IŞİD ABD’nin çizgisinden çıktı. Esat’a karşı mücadele verirken kendi hükümranlığını ilan etti. Yani kendisine çalıştı. İlk zamanlar ABD’ye hizmet eder gibi göründü fakat sonrasında yoldan çıktı. Yeni eğitilecek grupların aynı yolu izlemeyeceklerinin garantisi var mı?

Peki, Cumhur Başbakan Erdoğan’ın izlediği yolun savunulacak bir tarafı var mı? IŞİD ile mücadeleye destek verir gibi görünürken, alttan IŞİD’e destek vermekle hangi sorunu çözecek? Bu tür bir politika Ortadoğu’ya barış getirecek mi? Esat’ı iktidardan indirmenin bize katkısı ne olacak? Barışın önündeki tek engel Esat ‘mı? Orta Doğu Esat ’sız mı ihya olacak? Erdoğan, Esat’ı iktidardan indirerek belki Suriyeli göçmenlerin geri göndereceğini düşünüyor olabilir. Fakat Erdoğan’ın hesap etmediği bir durum var. O da Esat gitse de gitmese de, Suriyeli göçmenler sular durulmadığı müddetçe ülkelerine dönmezler. Durduk yerde hadi gidin artık da diyemezsiniz. Onları günahıyla ve sevabıyla da beslemeye devam edersiniz.

Ayrıca ortada bir gerçek daha var ki, o da Suriyeli göçmenleri başımıza Erdoğan ile Davutoğlu ikilisinin musallat ettiğidir. Sıfır sorun derken bütün komşularımız ile çok sorunlu hale geldiler. Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanıyız derken ABD’nin taşeronu oldular. ABD Ortadoğu politikalarını sürekli revize etti ama bizimkiler halen aynı yerde duruyorlar. ABD, Esat sorununu diplomasi ile çözeceğim diyor ama bizim ki halen müdahale ile çözelim diyor. Şimdi siz Obama ile farklı politika güden Erdoğan’ın IŞİD sorununu çözme konusunda samimi olduğunu düşünebilir misiniz? Peki, IŞİD sorununun ‘’Eğit Donat’’ projesi ile çözüleceğine inanır mısınız? IŞİD sorunu her hâlükârda ne Obama’nın politikası ile çözülebilir, ne de Erdoğan’ın ortaya koyduğu politika ile çözülebilir. Her ikisinin ortaya koyduğu politika Suriye’nin kan gölüne dönmesinden başka hiçbir amaca hizmet etmez.

Yarın tekrar görüşmek üzere esen kalın.24.02.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title