BugünMakaleler

VETO EDİLEN SİLAH SATIŞININ GÖLGESİNDE MÜNBİÇ DEVRİYESİ

ABD Senatosu, F-35 savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Kobra, H-60 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçaklarının Türkiye’ye satılmasını yasaklayan tasarıyı kabul etti.

Tasarının Türkiye bölümünü hazırlayan senatörlerden James Lankford
Tasarıyı hazırlarken Türkiye’nin rahip Brunson’un keyfi şekilde cezalandırıldığını ileri sürerek ‘’ABD’nin yeni nesil silahlarının Erdoğan rejimine satışı oldukça riskli’ ’demişti. ABD Senatosu Senatör James Lankford’un uyarısı üzerine ülkemize silah satışını yasaklayan tasarıyı kabul etti. ABD Senatosu’nun aldığı bu kararın ne anlama geldiğini sanırım burada anlatmama gerek yok. Ancak şunu bilelim ki; ABD gerçek yüzünü bu karar ile birlikte ülkemize bir defa daha göstermiş oldu. İşin aslı budur.

ABD Senatosu’nun aldığı kararın arkasında salt James Lankford’un tasarıya eklediği Türkiye kararı yok. Daha doğrusu ABD Senatosu bu kararı alırken ülkemizin Rusya’dan almayı planladığı S- 400 Füze Savunma Sistemi de var. Zaten ABD Senatosu uzun bir zamandır Rusya ile olan ilişkilerimizden dolayı rahatsızlığını dile getiriyordu. S- 400 Füze Savunma Sisteminin bir NATO ülkesinin sistemlerine uyum sağlayamayacağını söylüyordu. Ülkemizin Rusya’dan almayı planladığı Füze Savunma Sistemine karşı olduklarını dile getiriyordu.

Hatırlarsanız ABD Senatosu daha evvel Çin’den almayı düşündüğümüz Füze Savunma Sistemine de tepki vermişti. Aslında ABD Senatosu’nun ülkemize NATO ülkesi olmayan bir ülkeden savunma sistemi alma girişimine tepki vermesini anlamak hiç de zor değil. Çünkü siz bir taraftan hem NATO ülkesi olacaksınız ama öteki taraftan da NATO ülkesi olmayan bir ülkeden savunma sistemi almaya kalkacaksınız. Aslında bu durum eşyanın tabiatına aykırıdır. Eğer siz bir NATO ülkesi iseniz ABD’nin her aldığı karara uymakla mükellefsinizdir. Bunun ötesi berisi yok. Eğer ABD size silah satışını iptal etmişse, ya bu kararı değiştirmeye çalışacaksınız, ya da NATO üyeliğinden çıkıp istediğiniz bir ülkeden silah satın alma yoluna gideceksiniz. Bunun başka bir yolu da yok. NATO’dan ayrılmadan bir başka ülkeden silah almaya kalkarsanız daha evvel vermeyi planladıkları silahları da alamazsınız. Bu durumu anlamak için âlim filan olmaya da gerek yok. Eğer biraz da olsa dış politika bilginiz varsa bu durumu kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Ha iktidar partisi içinde dış politika bilgisi olan yoksa o zaman buna diyeceğim bir şey yok.

Evvelki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan Münbiç’te askerlerimizin devriye gezdiğini söylemişti. Aslında bizim askerler tek başlarına değil, ABD ile birlikte Münbiç’in güvenliğini sağlamaya çalışıyorlar. Bizim askerler de kendilerine verilen görev yerinde devriye geziyorlar. Bizim askerlerin Münbiç’te devriye gezmesine diyeceğim bir şey yok. Hatta ülkemizin güvenliğini sağlamak adına bu tür sınır dışı operasyonlar da gereklidir. Bu anlamda bizim askerler vatani bir görev yapıyorlar. Ancak bir taraftan ABD bize bir NATO ülkesi olarak ve bir müttefik olarak silah satışını iptal ediyor, öbür taraftan da biz ABD ile birlikte Münbiç’in güvenliğini sağlıyoruz. AKP iktidarı da askerlerimizin Münbiç’te devriye gezmesini seçim malzemesi yapıyor. Her şeyden evvel bir defa askerlerimizin düzenlediği operasyonlar üzerinden siyaset yapmak yanlıştır. Bir de bizim askerler devriyeyi Münbiç’te tek başlarına yapmış olsaydılar yüreğim yanmayacaktı. ABD ülkemize silah satışını veto etmemiş olsaydı yüreğim yanmayacaktı. Gelin görün ki durum hiç te öyle değil. Şimdi sırası gelmişken bir soru sorayım. ABD Münbiç’te silahla dolaşırken müttefik olarak bizim donanımsız dolaşmamız ne anlama gelir? Bu durumu bir düşündünüz mü? ABD ülkemize silah satışını riskli bulurken ABD ile birlikte Münbiç’te devriye gezmek nasıl bir duygudur? Bu politikayı anlayabilen var mı?

ABD daha geçenlerde İsrail Büyükelçiliğini bütün dünyanın gözü önünde Kudüs’e taşımıştı. O zaman ABD’yi protesto ettik. Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşımasının doğru olmadığını söyledik. Bu konuda çeşitli gösteriler yapıldı. O zaman bu kınamanın dışında ne İsrail’e, ne de ABD’ye karşı ciddi anlamda bir karşılık verildi. Bu iş ortamın gazının alınması için yüksek perdeden tepki verilmekle kapatılmıştı. Peki, ABD’nin şimdi ülkemize silah satışını veto etmesi nasıl kapatılacak? Yoksa bu durum Münbiç’te devriye geziyoruz diye mi kapatılacak? Ne dersiniz? 20.06.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title