BugünMakaleler

UMUDUN ADAMI MUHARREM İNCE

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili erken seçimlerine şunun şurasında tam on iki gün kaldı. Şu ana dek Cumhurbaşkanı adayları içerisinde en iyi performansı gösteren tek bir aday var, o da hiç kuşkusuz Muharrem İnce’den başkası değil. Gerek yapmış olduğu mitinglerde gerekse akşamları katıldığı televizyon programlarında göstermiş olduğu performans tartışılmaz. Hakikaten Muharrem İnce bir farkındalık yaratıyor. Lider olduğunu hissettiriyor. Millete umut oluyor.

Umudun adamı olmak böyle bir şeydir işte. Eğer seçmen nezdinde bir heyecan yaratamaz iseniz milyonları arkanıza alamazsınız. Seçmenlere umut olamaz iseniz de inandırıcılığınızı kaybeder meydanları dolduramazsınız. Böylelikle sıradan bir seçim kampanyası yapmış olursunuz. Üzerinize düşen görevi yapmış olursunuz da, size inananları hüsrana uğratmış olursunuz. Beklentileri karşılayamamış olursunuz. Sonuç itibarıyla iktidar partisinin ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

Bundan önceki çatı adayı olan Ekmelettin İhsanoğlu’nu hatırlayın. Hani şu ‘’Ekmek için Ekmelettin’’sloganı ile tanımadığımız vasıfsız Cumhurbaşkanı adayı vardı ya, ondan bahsediyorum. O dönemde Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan meydanlarda nutuk atarken kapalı salon toplantılarında vaaz veren Cumhurbaşkanı adayından bahsediyorum. Sonrasında MHP’den milletvekili olarak asıl kimin Cumhurbaşkanı adayı olduğu ortaya çıkan Cumhurbaşkanı adayından bahsediyorum. Şimdi Atatürk düşmanı bu aday Muharrem İnce ile kıyaslanabilir mi?

Şimdi yine bir Cumhurbaşkanı seçimi arifesindeyiz. Bu sefer iktidar partisi tarafından erkene çekilen Milletvekili seçimleri de var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçimlerin başlamasından bu yana meydanlarda halka hitap ediyor. İlk zamanlarda Denizli’de ve Denizli’nin Bozkurt İlçesinde düzenlediği mitinglere katılmıştım. O gün kısa süreliğine de olsa mitinge katılan yurttaşlar ile sohbet etme olanağım oldu. Konuştuğum yurttaşların Muharrem İnce’ye ilgi gösterdiklerine şahit oldum. Dün de Marmaris’te düzenlenen mitinge katıldım. Doğrusunu söylemek gerekirse Muharrem İnce ilk zamanlara göre kendini çok daha iyi geliştirmiş. Konusuna hâkim ve ezbere konuşuyor. Yani demek istediğim Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi ekranlardan konuşmuyor. Aynı zamanda gerçek bir lider olduğunu tam anlamıyla hissettiriyor. Meydanlar ilk defa bir lider ile tanışıyor diyebilirim. Bu arada Marmaris halkının da mitinge yoğun ilgi gösterdiğini söylemeliyim.

Muharrem İnce’nin bir lider olduğunu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı olması gerektiğini uzun bir zamandan bu yana katılmış olduğum parti içi toplantılarda ve partililer ile bir araya geldiğim zamanlarda hep dile getirmiştim. Aynı zamanda yazmış olduğum makaleler de ve CHP NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR’’ adlı kitabımda bu konuya yer vermiştim. O dönemlerde partililer arasında ne yalan söyleyeyim sürekli eleştiri alırdım. Bazı partililer Muharrem İnce’nin yetersiz olduğunu söylerlerdi. Görüştüğüm bazı Milletvekilleri de Kılıçdaroğlu’na bir şans daha vermeleri gerektiğini söylerlerdi. Şimdi sırası olmadığı için bu milletvekillerinin ismini burada yazmaya gerek görmüyorum. Ancak haksızlık olmaması açısından bu milletvekillerinden birisinin Akın Üstündağ olmadığını söyleyeyim. Varın gerisini de siz tahmin edin.

Şimdi geldiğimiz nokta da genel başkan olma vasıfları yok denen Muharrem İnce bugün tarih yazıyor. Meydanlar onun sayesinde bir lider tanıdı. Hem Cumhuriyet Halk Partisi’ne umut oluyor hem de Türk Milletine umut oluyor. Dün bana Muharrem İnce konusunda tepki gösterenler eminim şimdi mutluluk duyuyorlardır. Ancak bu mutluluğu dün de duyabilirlerdi. Eğer bu mutluluğu dün duymuş olsaydılar belki bugün bu seçimlere daha da hazır olarak girmiş olurduk. Ancak geçmişe takılıp kalmanın bugüne hiçbir faydası yok. Şu an itibarıyla bundan sonrasına bakmamız lazım. Muharrem İnce’nin de sık sık belirtiği gibi seçim günü sandıklara sahip çıkmak gerekiyor. Ancak bu sefer gerçekten samimi bir şekilde sandıklara sahip çıkılması gerekiyor. Dün de söyledim. Bugün de söylüyorum. Eğer sandıklara sahip çıkılırsa bu seçimi Muharrem İnce kazanır. Yok, eğer eskiden olduğu gibi yine bu seçimlerde de sandıklara sahip çıkılmaz ise bu seçim de kaybedilir.

Dost acı söyler ama gerçeği söyler. Gerçekleri görmezden gelmek belki kısa bir süreliğine de olsa insanı rahatlatır. Sanki her şey yolundaymış gibi bir his verir. Bu da belki bir motivasyon çeşididir. Ancak gerçek er yada geç ortaya çıktığı zaman o motivasyon da kalmaz. Dünyayı yeniden keşfedemeyeceğimize göre mesele bu kadar basittir.13.06.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title