BugünMakaleler

ŞU DİPLOMA MESELESİ

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin son günlerine yaklaştığımız bugünlerde diploma meselesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bu konuyu özellikle Muharrem İnce dile getiriyor. Meral Akşener’de seçim meydanlarında dillendiriyor. Konu sık sık gündeme gelmesine rağmen ne AKP iktidarı tarafından, ne de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tık yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefetin gündeme getirdiği tüm konulara yanıt verirken nedense bu konuda sessiz kalmayı yeğliyor.

Diploma meselesi hakkında daha önce yazmıştım. Yakın zamandır da tekrar değinmek istiyordum. Kısmet bugüneymiş. O halde ben de yazayım. Tıp Fakültesinden mezun olmayan bir insan doktorluk yapabilir mi? Peki, Hukuk Fakültesinden mezun olmayan bir insan avukatlık yapabilir mi? Örnekleri çoğaltabiliriz. Önemli olan örnek bolluğu değil, mesleki diploması olmayan bir insanın herhangi bir uzmanlık alanında görev yapıp yapamayacağıdır. Bu nedenle daha fazla örnek vermeye gerek görmüyorum. Sanırım konunun özü anlaşıldı.

Uzmanlık ve iş ehliyeti gerektiren her bir meslek kolunda diplomanız yok ise maalesef o işi yapamazsınız. Hem mesleki bilgi ve donanımınız olmadığı için yapamazsınız, hem de o uzmanlık dalında eğitim gördüğünüzü gösteren bir belgeniz olmadığı için yapamazsınız. Diplomanız olmadan uzmanlık dalında iş yapmaya kalkarsanız suç işlemiş olursunuz. Mesela doktor diplomanız olmadan bir muayene açarsanız hem suç işlemiş olursunuz, hem de toplumu kandırmış olursunuz. Zaten böylesine bir işe girişmiş iseniz toplumu bile bile yanıltmış olursunuz.

Devletin kadrolarına alınacak personel de bu sisteme göre işler. Mesela lise mezunu olanların alınacağı işkolları vardır. Üniversite mezunlarının alınacağı iş kolları vardır. Kamu personeli seçme sınavına girecek olan adaylar muhakkak suretle diplomasını ilgili kuruma vermek zorundadırlar. Keza yine öğretmen olarak atama bekleyen eğitimciler de diplomalarını ilgili kuruma sunmak zorundadırlar. Diploması olmayan hiçbir vatandaş ne KPSS sınavlarına girebilir, ne de uzmanlık gerektiren bir iş kolunda çalışabilir. Devlet vasıfsız personel aldığı zaman bile İlkokul veya Ortaokul diplomasını ister. Sonuç itibarıyla devletin bütün alanlarında her koşulda çalışmak için başvuru yapan vatandaşlar muhakkak suretle diplomalarını ilgili kurumlara teslim etmek zorundadırlar. Devlet istihdam edeceği personeli eğitim seviyesine bakarak uygun gördüğü yerlere yerleştirir. Bu işleyişin dışında devlet dairelerine diplomasız insan alınamaz.

Sanırım konuya derinlemesine girdim. Artık biraz su yüzeyine çıkayım. Yoksa derinliklerde boğulup gideceğim. Demem o ki; bazı yazarlar özellikle kamuoyunun gündeminde olan yazarlar diploma meselesinin o kadar önemli olmadığını söylüyorlar. Hatta iktidara yakın olan kesimden Peygamberin diploması mı vardı, gibisinden konuyu saptırmaya yöneliyorlar. İktidar partisi yanlılarının bu tür savunmaya geçmeleri diplomanın belirsizliğini daha da güçlendiriyor. Konu bu bakımdan oldukça önemlidir.

Diploma meselesinin bu derece gündeme oturmasına rağmen iktidar partililerin halen daha sessiz kalmaları devletin en önemli kurumunu zor durumda bırakıyor. Bu konunun artık açıklığa kavuşması gerekir. Diploma kaç yıllık ise kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. Yok, eğer bugüne kadar olduğu gibi yine sessiz kalınırsa konu daha da dallanır budaklanır. Cumhurbaşkanlığı makamı bu tür konularla asla yıpratılmamalıdır. Devletin bu makamı bugüne kadar bu tür bir konu ile yıpratılmamış ise bugün ve bugünden sonra da yıpratılmaması gerekir. Bu mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan da olsa, eski Cumhurbaşkanı Gül de olsa değişen bir şey olamaz. Yapılan seçimleri kazanmış olabilirsiniz. Bu ayrı bir durumdur. Seçilmiş olmanız halinde bu makama seçilme yeterliliğiniz yok ise bu ayrı bir durumdur. Eğer seçilmeden evvel yasa değişikliği ile diploma meselesi çözülmüş ise herhangi bir sorun yoktur. Ancak bu konu yasa ile çözümlenmeden seçilmiş iseniz bu bir suçtur. Sonuç itibarıyla bu makamın gerektirdiği diploma yok ise seçilmiş olmanıza rağmen hem siz suç işlemiş olursunuz hem de Yüksek Seçim Kurulu Başkanı suç işlemiş olur. 14.06.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title