Makaleler

UKRAYNA NATO KARŞITI BİR ÜLKEYE DÖNÜŞEBİLİR

ABD’nin Rusya’yı çevreleme adına Ukrayna’yı Rusya’ya karşı bir yem olarak kullandığına dair hiçbir şüphe yok. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski bu savaş için adeta biçilmiş bir kaftandı. Ukrayna ordusu içinde bulunan ve ABD’nin güdümünde olan Neo – Naziler de yapılan planlar doğrultusunda Ukrayna’yı savaşa sürüklediler. Amaç, Rusya’yı yıpratmaktı.

Gelişmeler Ukrayna’nın Minsk Antlaşmalarına rağmen Rus kökenli vatandaşlarına yapmış olduğu baskılar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in harekete geçmesine evrildi. Putin 17.12.2021 tarihinde NATO’ya ve ABD Başkanı Biden’e yazdığı mektupta Ukrayna’nın NATO dışında kalması ve tarafsız bir ülke konumunda olması için yazılı bir güvence istemişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bu talebe 26.01.2022 tarihinde olumsuz yanıt vererek Rusya’yı Ukrayna’ya askerî harekât yapmaya itti.

ABD’nin Niyeti Rusya’yı Çevrelemek ve Suriye’den Çıkarmaktır
ABD’nin Rusya’nın taleplerine olumlu yanıt vermemesinin en önemli nedeni Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Suriye’nin tamamını işgal edememesi ve Beşar Esat’ı iktidardan düşürememesidir. Çünkü Suriye Irak’tan sonra Büyük Ortadoğu Projesi’nin tamamlanması adına kritik önemde olan bir ülkeydi. Rusya’nın Irak’ın işgal edildiği süreçte olduğu gibi Suriye’nin de işgaline göz yummamış olması ABD açısından kabul edilebilir bir durum değildi. Çünkü Rusya’nın Suriye’ye yapmış olduğu askeri yardım ABD’nin tüm planlarını bozmuştu. ABD bu sebeple Rusya’yı Ukrayna’ya askerî harekât yapmaya mecbur bırakarak bu ülkeyi Ukrayna’da askeri yönden zayıflatma yoluna gitti. Amaç Ukrayna’da zayıflayan Rusya’yı Suriye’den çıkarmaktı. Böylelikle Rusya hem Suriye’den çıkarılmış olacak hem de savaş sonrası Ukrayna’nın NATO ülkesi olması ile birlikte daha da köşeye sıkıştırılmış olacaktı.

Ukrayna’nın ABD, NATO ve batılı ülkelerin yapmış olduğu bütün silah yardımlarına rağmen Rusya’ya daha fazla dayanamayacağı savaşın gidişatından bellidir. Ukrayna bu aşamada Rusya’yı ne kadar yıpratabilirse ABD kendini o kadar kazançlı sayacak. Ancak her şey ABD’nin istediği yönde gelişmeyebilir. Çünkü Rusya şu ana kadar ne Suriye’den çekildi, ne de Ukrayna’nın Rus kökenli vatandaşlarının yaşadığı bölgelerde yapılan referandumlar ile Rusya’ya katılan bölgelerden çekildi. Dahası Rusya uygulanan tüm yaptırımlara rağmen ayakta kalmaya devam ediyor.

ABD Ukrayna’yı Kaybedebilir
Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu askerî harekât ileriki süreçte Rusya lehine sonuçlanacağı aşikardır. Ancak savaş sonunda Zelenski görevde kalmaya devam ederse Ukrayna NATO ülkesi olur. Ukrayna’nın NATO ülkesi olması demek ABD’nin amacına ulaşması anlamına gelir. Böylelikle Rusya daha da köşeye sıkıştırılmış olur. Ancak savaş sonunda Rusya Ukrayna’da faaliyet gösteren Neo – Nazileri etkisiz hale getirirse Ukrayna’da bir yönetim değişikliği olabilir. Yeni yönetim Rusya yanlısı olabilir. Dolayısıyla ABD Ukrayna’yı Rusya’ya karşı kullanırken bu ülkeyi kaybedebilir. Dahası Savaş sonunda Ukrayna’yı NATO’ya almayı planlarken karşısında NATO karşıtı bir ülke bulabilir. 11.10.2023

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title