BugünMakaleler

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ YIKMA SUÇUNU BAHÇELİ’DE İŞLEDİ

Geçenlerde eski AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Oğan CNN TÜRK ekranlarında katılmış olduğu bir programda ortamın vermiş olduğu rahatlıkla ‘Biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır’’ diyerek yeni bir devlet kurmaya çalıştıklarını söyledi. Bu sözlere doğal olarak sosyal medyada tepkiler geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ilk tepki gösterenler arasında yer aldı. Sonrasında göstermelik te olsa eski Adalet Bakanı ve şimdiki Başbakan Yardımcısı olan Bekir Bozdağ’da twitter hesabından “Bir televizyon programında Ak Parti MKYK’sının eski bir üyesinin beyanları, şahsını bağlar; Hükümetimizi ilzam etmez. Rabbim bir daha bu aziz milleti, yeni bir devlet kurmak zorunda bırakmasın; milletimiz ve devletimiz kıyamete dek payidar olsun… Âmin’’ demek zorunda kaldı.

AKP’lilerin Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak ve yerine Osmanlı’yı canlandırmak istediklerini dünya âlem zaten biliyor. Bugüne kadar ortaya koydukları siyasetin omurgasını da bu düşünceleri oluşturuyor. Bu yüzden Ayhan Oğan’ın yapmış olduğu açıklamaya şaşırmanın bir anlamı yok. Bu tür söylemleri dün başka AKP’liler söylüyordu. Bugün Ayhan Oğan söyledi. Yarın da başkaları söyleyecektir. Bakış açısında Atatürk düşmanlığı olduktan sonra bu tür söylemleri her bir platformda duyabiliriz. Elbette bu tür söylemleri hoş karşılayacak değiliz ama iktidarda AKP olduğu müddetçe kendini bilmez Atatürk düşmanları her bir fırsatta laik Cumhuriyete karşı kinlerini kusmaya devam edeceklerdir.

Dün Meclis Başkanı İsmail Kahraman ‘’Cumhuriyeti kuran kadro pozitivisttir’’ demedi mi? Yine İsmail Kahraman laiklik ile ilgili yapmış olduğu bir konuşma da
“Cumhuriyetin temelinde herhangi bir altı ilke mevzubahis değil. Bilahare eklenen bir madde var” ifadelerini kullanmadı mı? Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, hiçbir anayasal kurumun millet egemenliğini kullanma yetkisine sahip olmadığını, böyle bir yetkiyi tanımadığını söyledi mi? Eğer iktidar partisi Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılmasından rahatsız olmuş olsaydı bu tür söylemlerde bulunan partilileri ihraç ederlerdi. İktidar partisinden bugüne kadar böyle bir hamle görmemiş isek Ayhan Oğan’a karşı göstermelik te olsa gösterdikleri tepkinin ötesine geçmeyeceklerinin bilinmesi gerekir.

Açıkçası söylemem gerekirse ben burada Ayhan Oğan’dan çok Devlet Bahçeli’ye kızıyorum. Ayhan Oğan’a da bir Türk vatandaşı olarak elbette kızıyorum ama ona bu sözü söylemesine ortam hazırlayanlardan birisi olarak asıl Devlet Bahçeli’ye kızıyorum. Eğer Devlet Bahçeli adam gibi muhalefet partiliğini yapmış olsaydı ne dün İsmail Kahraman, ne de bugün Ayhan Oğan bu sözleri söyleyecek bir ortam bulurdu. Sen öncelikle AKP’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya çalıştığı 16 Nisan referandumunun TBMM’den halkoyuna sunulmasına ve geçmesine yardım et. Sonrasında da meydanlarda bu Anayasa değişikliğini savun. Şimdi de AKP’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni adım adım yıkmaya başladığı bugünlerde bu yıkım projesini deşifre eden Ayhan Oğan’a kız. Şimdi bu tepki haklı bir tepki midir? İnsana ‘’AKP’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni yakmaya çalışırken sen neden yardım ettin’’ diye sormazlar mı? Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılmaya çalışılmasında senin de parmağın var diye sormazlar mı? Neymiş efendim? Yeni devlet kuruyoruz lafı FETÖ’ye uzatılmış zeytin dalıymış. ‘Yeni devlet kuruyoruz’’ söylemi eğer FETÖ’ye uzatılmış zeytin dalı ise o zaman Bahçeli’nin 16 Nisan rejim değişikliği referandumuna verdiği destek te FETÖ’ye uzatılmış asıl zeytin dalıdır. Öyle değil mi?

Bahçeli şimdi Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya çalışan AKP’ye verdiği desteği unutmuş ve bu suçu deşifre eden Ayhan Oğan’a kızıyor. Yani suçu beraber işledikleri iktidar partisinin eski MKYK üyesine kızıyor. Yani Bahçeli ‘’ Ben de Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılmasına destek veriyorum ama bunu neden açık ediyorsunuz’’ demek istiyor. Bahçeli’nin çıkışı sizce de bu anlama gelmiyor mu? 07.08.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title