Makaleler

TÜRK MİLLETİ DEĞİLSEK NEYİZ ?

            AKP, CHP, MHP ve BDP, uzun zamandır Anayasa da yer alan ‘’Türk Milleti’’ cümlesini kaldırmak için bin bir şekle girdiler. Al birini vur ötekine misali. Bir nevi AKP’yi anlayabiliyorum. AKP’nin zaten Türkiye Cumhuriyetine karşı olduğunu bilmeyen yok. AKP’nin iktidara gelmeden önceki söylemleri de apaçık ortada duruyor. Cumhuriyet kelimesinden de oldum olası zaten rahatsızlar. İktidara da zaten bu yüzden geldiler. Cumhuriyet’in bekçileri olan orduyu da bu yüzden olmadık düzmece planlarla esir aldılar. Gazetecileri, yazarları, akademisyenleri ve milletvekillerini de bu yüzden tutukladılar. Yargıyı da bu yüzden ele geçirdiler. Ders kitaplarından Atatürk’ü de bu yüzden çıkardılar. Ulusal Bayramlara da bu yüzden kısıtlamalar getirdiler. Görsel ve yazılı medya üzerinde de bu yüzden baskı kurdular. Sivil Toplum Örgütlerini de bu yüzden baskı altına aldılar. Düzenlenen Cumhuriyet Mitinglerine de bu yüzden karşılar.

Peki, İktidar cephesinin Cumhuriyet’e karşı verdiği mücadele tamam da Muhalefet Partilerine ne oluyor? Cumhuriyet Halk Partisine ne oluyor?’’Türk Milleti’’cümlesi neden onları da rahatsız ediyor? Kırk yıldır ‘’Türk Milleti’’ cümlesinden kim ne zarar görmüş? Almanya’da ‘’Alman Milleti’’denmiyor mu? İngiltere’de ‘’İngiliz vatandaşı’’ denmiyor mu? Amerika’da ‘’Amerikan vatandaşı’’denmiyor mu? Peki, Avrupa Milletlerinde neden vatandaşlıklarını sorgulamıyorlar? Onlar neden vatandaşlıklarından rahatsız olmuyorlar? Yoksa biz Milliyetçilik kavramında çok ilerledik de onlar geri mi kaldılar

Hadi iktidar partisi, Büyük Ortadoğu projesi adı altında Ülkenin bölünmesine yeşil ışık yakıyor. İktidar partisi zaten bu görev için ABD tarafından iktidara getirildi. ANASOL D Hükümeti bu yüzden devrildi. Bülent Ecevit, iktidardan uzaklaştırılmak için hasta edildi. Milliyetçi Hareket Partisi bu yüzden erken seçim dedi. Yani iç ve dış mihraklar bizim de dâhil olduğumuz Orta doğunun yeniden şekillenmesi adına harekete geçtiler. AKP bu yüzden iktidara getirildi. Kırk yıldır Türk Milletini dize getiremeyen emperyalist güçler AKP sayesinde ellerini avuçları ovuşturuyorlar. Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde kazanılan kurtuluş savaşlarının öcü şimdi AKP sayesinde alınıyor. Lozan’ın yerine Sevr antlaşması bu yüzden dayatılıyor.

Avrupalı Milletler elbette davalarında haklıdırlar. Geçmişte aldıkları yenilginin faturasını çıkarmak istemeleri anlaşılabilir bir durumdur. AKP’nin de onlara hizmet etmesi anlaşılabilir bir durumdur. Kendi Milletinin oyu ile iktidara gelip Emperyalist Güçlerin emellerine hizmet etmeleri anlaşılabilir bir durumdur. Zaten bu yüzden iktidara gelmişlerdir. Çıkar birliği onları bu senaryolara sürüklemiştir. Peki, Cumhuriyet Halk Partisine ne oluyor? Cumhuriyeti kuran partiye ne oluyor? Atatürk’ün partisine ne oluyor? Yoksa Mustafa Kemal Atatürk,’’Türk Milleti’’cümlesini ileride çıkarın diye mi Anayasa’ya koydurmuştur? Mustafa Kemal Atatürk ünlü söylevini bugünleri görerek söylememiş midir? Bu söylevlere en başta Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıkması gerekmiyor mu? Yoksa Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti gençliğe emanet etmemiş miydi? Şimdi nerede o gençlik? Nerede Atatürk’ün gençliği? Nerede Cumhuriyetin bekçileri? Nerede Cumhuriyet Halk Partisinin gençliği? Evet, bir gençlik var biliyorum. Cumhuriyete sahip çıkan ‘’Türk Gençlik Birliği’’ elbette var. Onların Cumhuriyeti sahiplenişini elbette önemsiyorum. Onlarla gurur duyuyorum. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Gençliği, Türk Gençlik Birliği’nin verdiği mücadelenin binde birini bile vermiyor. Atatürk’ün emanetine bile sahip çıkmaktan acizler.

Hadi Cumhuriyet Halk Partisinin Gençliğinden vazgeçtim. Peki, Cumhuriyet Halk Partisi ne yapıyor? Cumhuriyet parçalanırken ne yapıyorlar? Çok üzgünün ama Cumhuriyet Halk Partili olmayan, Cumhuriyet Halk Partililer Cumhuriyetin temeline dinamit koyan İktidar partisi ile adeta yarışıyorlar. Yok, ‘’Türk Milleti’’ olmamalıymış da ‘’Türkiye Vatandaşı’’ olmalıymış. Hay sizin Cumhuriyet anlayışınızı sevsinler. Size mi kaldı Türk Milleti kavramını ortadan kaldırmak? Aylardır il il, ilçe ilçe ‘’Milli Anayasa Toplantıları ‘’düzenleniyor. Bu toplantılardan hiç mi ders almadınız? Bu toplantıları hiç mi takip etmiyorsunuz? Kendi yaptığı Anayasa’ya düşman bir siyasi parti olabilir mi? Atatürk’ün mirasına sahip çıkamayan bir siyasi parti olabilir mi? Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e, Atatürk’ün partisi karşı olabilir mi? Bu ne aymazlıktır. Bu ne kendini bilmezliktir. Buna ne derler bilir misiniz? Kusura bakmayın efendiler ama sizin yaptığınıza ‘’Bindiği dalı kesmek’’derler.23.11.2012.

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title